Baranina - przepisy na wyjątkowe mięso

Jak zamarynować baraninę?

Baranina to pyszne mięso, które z pewnością zostanie docenione przez każdą osobę mającą okazję do jego spróbowania. Ważne jest jednak jej odpowiednie przyprawienie, do czego służą marynaty. Najpopularniejsza marynata do tego rodzaju mięsa to marynata octowa, złożona z octu winnego oraz przypraw - ziela angielskiego, liścia laurowego, czosnku, soli i ziaren pieprzu. Im dłużej baranina poleży w marynacie, tym lepiej - przejdzie jej smakiem. Najlepiej by w takiej marynacie baranina poleżała przez noc. Niektórzy zalecają marynowanie mięsa nawet przez dwa lub trzy dni. Do marynowania mięsa można też użyć wyłącznie soli i czosnku. Popularne są i inne zioła - lubczyk, majeranek, mięta, zielona pietruszka i wiele innych. Idealna marynata do baraniny to również kefir lub serwatka z czosnkiem i tymiankiem

Jak przyrządzić baraninę?

Baranina jest w Polsce mięsem mniej popularnym niż na przykład wieprzowina czy wołowina, jednak wiele osób ceni sobie jej smak, albo przynajmniej chciałoby jej spróbować. Najczęściej przyrządzana jest baranina po turecku. Często też jemy kebab z baraniny i właśnie wówczas mamy okazję rozsmakować się w tym mięsie. To bardzo wdzięczne mięso, które można zamarynować i zapiec, albo na przykład usmażyć na oleju. Baraninę można również gotować - na przykład w warzywach. Wystarczy już 1,5 godziny lub 2 godziny gotowania na wolnym ogniu, by przeszło smakiem i aromatem dołożonych do wody ziół. Mięso można podawać samodzielnie, albo też z różnymi dodatkami. Sprawdzi się do niego sos - zwłaszcza ten z dodatkiem wina, które idealnie podkreśli smak mięsa i jeszcze go poprawi.

Przepisy z baraniną

Gruzińskie pierożki z mięsem, pappardelle z baraniną i prawdziwkami w sosie fond, potrawka z baraniny, gulasz z baraniny, baranina marynowana z rozmarynem... - to tylko kilka pomysłów na dania z wykorzystaniem tego pysznego mięsa. Można je umieszczać również w wydrążonych paprykach, smażyć z ziemniakami, cebulą oraz jajkiem sadzonym, podawać z grzybami i czosnkiem, w placku, w omlecie po meksykańsku, podawać w formie baranich klopsików czy bałkańskich kiełbasek. Warto wiedzieć, że liczba potraw, które można przygotować przy wykorzystaniu baraniny jest naprawdę ogromna! Popularnością cieszy się na przykład Saag Gosht, czyli baranina po indyjsku w sosie szpinakowym.

Dość prosta w przygotowaniu, a bardzo ciekawa i smaczna jest również musaka, czyli specjalna zapiekanka, przygotowana z takich składników jak bakłażany, pomidory oraz mięso mielone. Składniki przykryte są sosem beszamelowym oraz posypane żółtym serem. To popularne danie w kuchni greckiej, które coraz częściej szykowane jest także i w Polsce, ponieważ znakomicie trafia w gust Polek i Polaków. Jeśli głównym składnikiem następnego obiadu ma być baranina, przepis powinien uwzględniać upodobania kulinarne danej osoby czy rodziny. Baraninę można bowiem zarówno gotować, piec, smażyć, jak i grillować.

Grillowana baranina była popularna w Polsce przed II wojną światową. Mięso z rusztu - by było możliwie najsmaczniejsze - nie powinno być solone, gdyż o jego smaku powinny zadecydować zastosowane zioła. Pieczenie powinno być powolne - wówczas mięso zachowa swoją soczystość. Baraninę można podawać z młodymi ziemniakami, warzywami, surówkami, z ryżem, a nawet z makaronem. Znakomitym dodatkiem do tego mięsa jest żurawina. Warto też wiedzieć, że baraninę można przygotowywać z kością, albo bez niej. Najdroższe i najlepsze jednocześnie elementy to comber i udziec. 

Polecane przepisy