Galareta

galareta-drobiowo-warzywna

Galareta to wyrób spożywczy o galaretowatej konsystencji, który powstaje dzięki różnym dodatkom o właściwościach żelujących. Galaretki mogą być słodkie lub słone. Te pierwsze mogą być podawane z różnego rodzaju owocami i pełnią funkcję deserów. Mianem "galarety" określa się zaś produkt spożywczy przygotowywany raczej na słono, z dodatkiem mięsa lub ryby, choć można znaleźć również te pełne warzyw. Charakterystyczne jest zalewanie składników wywarem mięsnym, rybnym lub warzywnym, który - dzięki obecności substancji żelującej - tężeje. Jak zrobi smaczną galaretę? Jakie są najlepsze przepisy, z których warto skorzystać?
 

Przepisy z galaretą

Jak zrobić dobrą galaretę?

Galareta przygotowywana jest z wywaru mięsnego, rybnego lub warzywnego. Dodaje się do niego żelatynę, dzięki której całość tężeje. Istnieją też zamienniki specjalnie dla wegan. Żelatyna jest produktem odzwierzęcym, dlatego zamiast niej można stosować produkty z roślinną pektyną, albo też agar - to substancja żelująca, której głównym składnikiem jest cukier galaktoza. Sam taki wywar nie byłby jednak szczególnie smaczny, dlatego dodaje się do niego przeróżne składniki - zalewając je wywarem i czekając aż całość stężeje. W ten sposób można przygotować na przykład doskonałe, faszerowane jajka w galarecie. Ciekawym pomysłem na danie jest także węgorz z krewetkami w galarecie. To oczywiście tylko przykłady, gdyż najczęściej do wywaru trafia mieszanka marchewki, groszku i mięsa.

Galareta drobiowa czy galareta wieprzowa trafiają na stoły przy wielu odświętnych okazjach. Z uwagi na fakt, że najpopularniejsza jest galareta z nóżek, taka potrawa znana jest pod nazwą "zimne nóżki". Żeby przygotować wyborną galaretę, trzeba odpowiednio ją przyprawić oraz pamiętać, że powinna spędzić w lodówce co najmniej 4 godziny. Najlepiej jednak, by pozostała w niej przez całą noc - wówczas wszystkie składniki nabiorą idealnego smaku. By wszystko jeszcze lepiej smakowało, galareta powinna być podawana po oblaniu sokiem z cytryny. 

Galareta na słodko

Galaretka może być podawana nie tylko na słono, ale i na słodko. Wersja słodka jest jednak podawana jako deser i najczęściej wykonuje się ją na bazie soków owocowych. W przypadku niektórych rodzajów owoców nie trzeba zresztą nawet sięgać po żelatynę, ponieważ zawierają one naturalne pektyny, pozwalające ich sokom po pewnym czasie ulec stężeniu. Ma to miejsce między innymi w przypadku jabłek. Niektóre owoce świetnie się komponują z mięsem czy rybą. Warto więc po nie sięgać nawet wówczas, gdy szykujemy jakąś solidną przekąskę czy obiad. Ciekawy jest na przykład pasztet z jabłkową galaretą - potrawa ta z pewnością wszystkim przypadnie do gustu!

Wytrawne przepisy z galaretką

Galareta z golonki, galareta z kurczaka, łosoś w galarecie czy inna ryba w galarecie (na przykład szczupak), schab w galarecie... - to pomysły na wspaniałe dania, które podbiją serca tak domowników, jak i gości. Jest mnóstwo przepisów, z których można skorzystać, by przygotować coś ciekawego. Coraz popularniejsza jest tak zwana terrina, czyli danie kuchni francuskiej. To mięsny specjał, podawany w licznych restauracjach serwujących francuskie dania, który jednak można przygotować samodzielnie w domu. To rodzaj pasztetu, który można przygotować zarówno z wieprzowiny, jak i drobiu, a nawet z ryby. Terrina z szynki czy terrina warzywna, dwukolorowa terrina lub terrina z białej ryby i wędzonego łososia to przepisy na wyborne dania, posiadające charakterystyczny kształt foremki do pieczenia - od tego zresztą wzięła się nazwa "terrina".
By potrawa prezentowała się jeszcze bardziej wykwintnie, warto odpowiednio ją udekorować. Jak udekorować schab w galarecie, albo dowolne inne mięso, ryby lub warzywa? Pomysłów na to jest wiele - można posłużyć się elegancko pociętymi warzywami, jajkami, albo po prostu kawałkami cytryny, by każdy z gości skropił nią swoją galaretkę samodzielnie. 

Co zrobić, gdy galareta wieprzowa nie stężeje?

Galareta wieprzowa nie powinna mieć problemu ze stężeniem z uwagi na dużą zawartość kolagenu. Dlatego też do takich potraw jak kurczak w galarecie lub ryba dodaje się żelatynę, jednak do wersji z wywarem wieprzowym nie trzeba jej dodawać. Niektórzy to robią na wszelki wypadek, lecz nie jest to konieczne, chyba że ktoś miał problem z proporcjami i dodał zbyt dużo wody w stosunku do niewielkiej ilości mięsa. Galareta stężeje samoistnie, lecz potrzebuje na to po prostu czasu. Nie da się tego procesu przyspieszyć - trzeba odczekać kilka godzin, by móc cieszyć się pysznym smakiem potrawy. 
 

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować