Przetwory z cukinii mają szerokie grono zwolenników. Cukinia jest delikatna w smaku i łatwo chłonie smaki przypraw, co sprawia, że doskonale nadaje się do marynowania. Przetwory z cukinii na zimę to wiele smakołyków do wyboru. Można przygotowywać ją z pikantnymi przyprawami, na wytrawnie lub na słodko. Wiele osób jest zaskoczonych, że cukinia na zimę do słoików może być przyrządzona w formie dżemu. Taka cukinia wręcz będzie idealnym smarowidłem do naleśników lub placków serowych. Mus z cukinii można także dodać jako składnik ciasta ucieranego lub posmarować warstwy biszkoptów. Przetwory z cukinii na zimę to wiele pomysłów na dodatki do dań głównych.

Jakie przetwory można zrobić z cukinii?

Przetwory z cukinii to wyśmienity dodatek do potraw mięsnych. Cukinia pokrojone w cienkie plastry może być przygotowana w zalewie słodko-kwaśnej podobnie jak ogórki. Takie proste przetwory z cukinii można zaostrzyć, dodając plastry ostrej papryki i pokrojony imbir. Cukinia na zimę w słoikach może być urozmaicona dodatkiem gorczycy, tymianku, rozmarynu, liści laurowych, ziaren czarnego pieprzu, kulek jałowca, kurkumy oraz ziela angielskiego. Takie przetwory z cukinii można zalać roztworem 6% octu. Przetwory z cukinii można też pozostawić do naturalnej fermentacji. Takie kiszonki będą dobrze wpływać na układ pokarmowy i wzmacniać odporność organizmu.

Ponadto przetwory z cukinii mogą zostać połączone z innymi warzywami. Pyszne potrawy i przetwory z cukinii wychodzą, gdy połączymy je z papryką, ogórkami, marchewką, czosnkiem albo małymi cebulkami. Ponadto intrygującego smaku doda bulwa selera pokrojona plastry. Takie wielowarzywne przetwory z cukinii będę doskonałym towarzystwem do kotletów, wędliny oraz dań jednogarnkowych np.: gulaszy.

Co zrobić z cukinii na zimę?

Kolejny niecodzienny pomysł na przetwory z cukinii, to keczup. Aby go przygotować, należy wziąć około 2 kg cukinii, 1 kg cebuli, 0,5 kg cukru, po łyżeczce słodkiej i ostrej papryki, koncentrat pomidorowy, pół szklanki octu 10% i sól do smaku. Na początek należy obrać cukinie i cebulę. Następnie trzeba je zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub poszatkować. Najlepsza do tego będzie szatkownica do kapusty lub urządzenie określane mandoliną. Potem trzeba cukinie i cebule obficie posolić i zostawić na sześć godzin. Po tym czasie należy dodać 0,5 kg cukru i gotować przez 20 minut w garnku o grubym, nieprzywierającym dnie. Następnie należy dodać oba rodzaje papryki w proszku, czarny pieprz, koncentrat pomidorowy oraz ocet. Wszystkie składniki powinny być gotowane przez 10 minut. Po tym czasie trzeba zblendować składniki na gładką masę. Można także użyć przecieraka do warzyw. Gorący keczup z cukinii trzeba nalewać do wyparzonych słoików i odwrócić do góry dnem. Takie przetwory z cukinii idealnie nadadzą się do frytek, pizzy oraz kanapek.

Podczas przygotowywania przetworów z cukinii warto eksperymentować z dodatkami i przyprawami. Możemy dodać do niej ulubione zioła, warzywa czy przyprawy i eksperymentować w ten sposób z nowymi połączeniami smakowymi. Takie cukiniowe przetwory z pewnością sprawdzą się na wiele obiadów, będąc smacznym i tanim sposobem na szybkie danie!