Każdego lata w wielu polskich domach trwa coroczne robienie zapasów do słoików. Jesteśmy prawdziwymi mistrzami przetworów - kiszone ogórki, marynowane cukinie, przeciery z pomidorów, dżemy, konfitury oraz wszelkiego rodzaju sałatki do słoików to polska specjalność. Podstawą udanych przetworów są odpowiednio przygotowane słoiki - koniecznie wyparzone i wysuszone, ponieważ w przeciwnym razie z zapasów nic nie będzie. Aby mieć pewność, że się nie zepsują, wykorzystajcie łatwą sztuczkę. 

Trik babci na przetwory, które się nigdy nie psują

Większość z was pewnie wyparza słoiki i nakrętki tradycyjnie, czyli w garnku, we wrzącej wodzie. Istnieje jednak inny, mniej znany sposób. Jest szybszy, prostszy i nie ma absolutnie żadnego ryzyka, że się poparzycie. Jedyne, czego wam potrzeba, to płatki kosmetyczne oraz spirytus 70%. Nasączcie nim płatki i przetrzyjcie dokładnie nakrętki na zewnątrz, wewnątrz i w zakamarkach. To samo zróbcie ze słoikami. Następnie wszystko odstawcie do całkowitego wysuszenia.

Później, gdy będziecie wkładać przetwory do słoików, jeszcze raz przetrzyjcie pokrywkę oraz rant spirytusem. Poczekajcie aż wyschnie i dopiero zakręćcie. Taki zabieg pozwoli usunąć wszelkie drobnoustroje, które mogłyby doprowadzić do zepsucia przetworów znajdujących się w słoikach.

 Jak wyparzyć słoiki na przetwory?

Jak jeszcze, poza wyparzaniem w garnku, można przygotować słoiki przeznaczone na przetwory?

  • Piekarnik - czyste, suche i pozbawione nakrętek słoiki ustawiamy na blaszce, wkładamy ją do zimnego piekarnika i ustawiamy temperaturę 100 stopni Celsjusza. Od momentu, gdy się rozgrzeje, zostawiamy słoiki w środku na 20-30 minut. 
  • Zmywarka - umyte nakrętki i słoiki wkładamy do zmywarki i włączamy program z wysoką temperaturą (co najmniej 75 stopni Celsjusza), ale bez środków do mycia. Po wszystkim słoiki warto przepłukać jeszcze w gorącej wodzie.
  • Mikrofala - wlewamy do słoików wodę, wkładamy do mikrofali i podgrzewamy przez 2 minuty, na najwyższej mocy urządzenia. Nakrętki należy wyparzyć osobno.