Pasteryzacja - sposób na pyszne przetwory

Gdy mamy w planachprzetwory z jagód lub leczo do słoików na zimę, pasteryzacja zapewni nam powodzenie w przygotowywaniu smakołyków do spiżarni.  Rozpropagował ją Ludwik Pasteur w XIX wieku, ale współczesne gospodynie nie wyobrażają sobie innego postępowania z domowymi wyrobami. Pasteryzacja pozwala wyeliminować rozwój drobnoustrojów, a jednocześnie zachowane zostaną smak przetworów i ich właściwości odżywcze. Czas pasteryzacji zależy od produktów, które poddajemy temu procesowi. Pasteryzacja w piekarniku na sucho i na mokro w garnku mają jedną wspólną cechę - słoiki ustawiamy zakrętkami do góry - poprawna przeprowadzona pasteryzacja zapewni nam wklęsłe zakrętki. Warto wiedzieć, że ładny kolor kalafiora, brokułów czy fasolki szparagowej w przetworach zapewni nam obgotowanie ich w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.

Pasteryzacja - w piekarniku na sucho

To jedna z łatwiejszych metod pasteryzacji, jeśli dysponujemy przestronnym piekarnikiem, blachą i wyparzonymi słoikami o większej pojemności. Zanim zaczniemy pasteryzować, należy wyłożyć blachę papierem do pieczenia, a następnie do zimnego piekarnika wstawić słoiki w taki sposób, aby nie stykały się ściankami. Pokrywki powinny być lekko niedokręcone. Piekarnik nastawiamy na ok. 120 stopni C i pasteryzujemy zgodnie z instrukcją w opisie. Jeśli nie podana została konkretna długość, to najczęściej jest to ok. 15 minut. Po tym czasie piekarnik wyłączamy, uchylamy drzwiczki. Gdy przestygną, dokręcamy je maksymalnie i ustawiamy je dnem do góry, aby całkowicie wystygły. Znana jest też metoda pasteryzowania przetworów w piekarniku na blasze z niewielką ilością zimnej wody - pasteryzujemy wtedy ok. 20 minut w 130 stopniach C. 

Zobacz też: przetwory z ogórków - porady

Pasteryzacja - w garnku na mokro

Do tej metody pasteryzacji niezbędny będzie duży garnek (ok. 20-30 litrowy), który pomieści kilka słoików jednocześnie. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i energię, a pasteryzacja będzie mniej kosztowna. Ważne, aby słoiki nie stykały się ze sobą - nasze babcie używały w tym celu ścierek, którymi wykładały dno garnka. Współcześnie możemy wykorzystać specjalne słoiki z grubszym dnem oraz garnki do obgotowywania słoików. Temperatura wody w garnku powinna odpowiadać temperaturze przetworów - ciepłe zalewamy cieplejszą wodą, a przestudzone przetwory chłodniejszą. Woda do pasteryzacji na mokro powinna sięgać do 3/4 wysokości słoików. Czas pasteryzacji liczymy od momentu zagotowania wody. Gotowe słoiki wyciągamy za pomocą specjalnego chwytaka i ustawiamy do wystygnięcia. Jeśli mamy słoiki z gumową wkładką typu weck, stawiamy je zakrętką do góry. W przypadku pasteryzowania słoików z zakrętką typu twist-off dokręcamy je maksymalnie i ustawiamy dnem do góry.

Pasteryzacja - domowy sposób w zmywarce

Pasteryzacja w zmywarce to nie pomyłka. Należy jednak pamiętać, aby słoiki pasteryzować w temperaturze 60-100 stopni C i bez dodatku detergentów, których zazwyczaj używamy w trakcie użytkowania zmywarki. Na półkach zmywaki ustawiamy słoiki do góry dnem, w niewielkich odstępach. Ustawiamy cykl mycia. Na koniec wyciągamy już przestudzone słoiki i gotowe.