Bigos z cukinii to świetna alternatywa dla tradycyjnej wersji z kapusty kiszonej lub słodkiej. Zazwyczaj przygotowywany jest w sezonie letnim, kiedy warzywo to jest łatwiej dostępne i ma niższą cenę. Ale cukinia dostępna jest przez cały rok, dlatego bigos w tej nieco innej formie może pojawić się nawet na wigilijnym stole. Można też przygotować go latem i zawekować, będzie gotowy do podania w każdej chwili. Podajemy przepis na bigos z cukinii z dodatkiem papryki, a wszystko to w wegetariańskiej odsłonie.
Fot. Artur Rogalski, styl. Anna Borowska
(średnia 4.34 z 173 głosów)
Przygotowanie warzyw: cebulę obieramy i siekamy. Marchewki obieramy i trzemy na tarce o średnich oczkach – cukinię z kolei na grubych oczkach. Papryki opiekamy, pozbywamy skóry i pestek, a następnie kroimy w paski.
Duszenie: w garnku z grubym dnem rozgrzewamy trochę oleju, wrzucamy cebulę i szklimy. Dodajemy marchewki, dusimy 5 min. Dokładamy cukinie, przecier pomidorowy, pokrojoną paprykę, podlewamy ok. pół szklanki wody i 1–2 łyżki sosu sojowego, oprószamy przyprawami do smaku, przykrywamy. Bigos z cukinii dusimy ok. 20 min.
Porady
- Bigos z cukinii do słoików: gorące warzywa przekładamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy 20 min.
- Bigos z tartej cukinii można również mrozić, po wystudzeniu wystarczy podzielić go na mniejsze porcje i wsadzić do zamrażalnika.
- Tak przyrządzona cukinia jest świetną bazą do innych dań. Możemy przygotować z niej zupę, wykorzystać jako farsz do lazanii warzywnej lub w wersji mięsnej do schabowych roladek. Kiedy nam się spieszy, wystarczy ugotować orientalny makaron, a sam bigos wykorzystać do przygotowania sosu.
- Można również przygotować bigos z cukinii z pieczarkami lub z boczniakami bądź z grzybami leśnymi.
- Bigos z cukinii będzie dużo bardziej wyrazisty w smak, jeśli dodamy do niego kapustę kiszoną, najlepiej domową.
Bigos z cukinii może być również przygotowany w wariancie mięsnym. Postawmy na dobrą, pikantną kiełbasę w typie chorizo. W ten sposób powstanie dobrej jakości, lekko ostra potrawa. Na początek szklimy cebulę (najlepsze są słodkie odmiany, także szalotki), dokładamy pokrojoną w plasterki kiełbasę, oprószamy cukrem lub skrapiamy miodem i podsmażamy na sporym ogniu, cały czas mieszając, żeby się skarmelizowała. Potem dokładamy składniki w kolejności przepisu. Podobnie możemy przygotować bigos z cukinii z karkówką.
Wersję bezmięsną bigosu z cukinii można dodatkowo wzbogacać o inne warzywa, np. fasolkę szparagową, pomidory, dynię, bataty, a także fasolę białą jaś. Wyjątkowo dobrym dodatkiem są też pieczarki, zwłaszcza brązowe (mają wyższą zawartość witaminy D od białych), które nadają daniu głębokiego aromatu. Odważniejsi niech eksperymentują z wędzonymi śliwkami. Bigos z cukinii tartej można podawać samodzielnie lub z dodatkami, np. z kaszą jaglaną, gryczaną, kuskus i z opiekanymi ziemniakami.
W naszej wersji bigos z cukinii dominuje wyrazista wędzona papryka, jeśli jednak ktoś woli łagodniejsze smaki, niech weźmie do przyprawiania typowe zioła włoskie: tymianek, oregano, bazylię. Tuż po odgrzaniu bigos można wymieszać ze świeżo posiekanym koperkiem lub natką pietruszki. Jeśli wzbogacimy go o pieczarki, można podkręcić bigos grzybowym sosem sojowym. Do duszenia nie zaszkodzi też dołożyć liść laurowy i ziele angielskie, najlepiej zawinięte w gazę, dzięki temu łatwo się je usunie (przypadkowo nagryzione ziele ma niezbyt przyjemny smak).
Komentarze