Pierś z indyka to bez wątpienia jedno z najsmaczniejszych i najzdrowszych mięs drobiowych. Często spotykamy go na naszych stołach i staje się on już prawie tak popularny, jak mięso z kurczaka. Wiele osób wciąż jednak nie wie jak zrobić miękką pierś z indyka. Chcecie wiedzieć jak smażyć indyka żeby nie był suchy, czym go przyprawić i jakie przybory przygotować? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w tekście poniżej!

Jak zrobić miękką pierś z indyka? Wstępne porady

Mięso z indyka należy do jednych z najzdrowszych mięs, które są drobiem. Można powiedzieć, że ten rodzaj mięsa cieszy się dużą popularnością, choć ciężko będzie nią przewyższyć kurczaka, który jest prostszy w przygotowaniu, tańszy, a przede wszystkim łatwiej dostępny. Jak przygotować pierś z indyka?

Indyk przez niektórych uważany jest za mięso, które można zjeść okazjonalnie. Nic w tym dziwnego. Jego przygotowanie wymaga od nas poświęcenia większej ilości czasu, a także większego nakładu pieniężnego niż kurczaka. Mięso z kurczaka w większości przypadków będzie miękkie po przygotowaniu. Tego nie można powiedzieć o mięsie z indyka, które jest twardsze i trzeba się „nagimnastykować”, żeby przygotować miękką pierś z indyka. Na pewno największą różnicą jest smak, który w przypadku indyka jest inny od kurczaka i przez niektórych ludzi określany mianem mięsa o szlachetniejszym wyrazie.

Soczysta pierś z indyka będzie nie tylko krucha, lecz także bardzo smaczna przez fakt, że drób, bardzo dobrze przechodzi przyprawami podczas procesu marynowania. Trzeba jednak uważać przy przygotowaniu tego rodzaju mięsa, ponieważ zbyt długie smażenie lub pieczenie może skutkować tym, że nasze mięso będzie „wiórowate”. Jak piec mięso z indyka, żeby nie straciło swojej soczystości? Przede wszystkim warto taką pierś moczyć w mleku, ponieważ mleko nadaje mięsu miękkości, a także soczystości. Jest to jeden z przykładów marynat, których do indyka można stosować wiele i większość z nich sprawi, że nasze mięso będzie soczyste i kruche.

Marynata do indyka

Każde mięso można przyprawiać i smarować różnymi smakowymi oliwami, ale nic nie da mu takiego smaku jak marynata. Większość marynat sprawia, że nasze mięso będzie bardzo aromatyczne, kruche i soczyste. Indyk to mięso, które jest twardsze od kurczaka więc pozostawienie go w marynacie to obowiązek przed pieczeniem lub smażeniem tego mięsa. 
Jak zamarynować pierś z indyka, żeby była miękka, soczysta i smaczna?

  • Naszą pierwszą propozycją będzie marynata z mleka, która sprawi, że nasze mięso będzie kruche i soczyste. Co potrzebujemy, żeby przygotować taką marynatę? Oprócz mleka przydadzą się przyprawy, które mają nadać smak indykowi – może być to pieprz, liście laurowe, czosnek, a nawet granulowana papryka słodka, kminek, miód lub sok z cytryny. Najważniejsze jest to, żeby mięso trzymać w takiej marynacie jak najdłużej to możliwe. Dlaczego? Pozwoli mu to wsiąknąć nieco marynaty i się „zaprzyjaźnić” z przyprawami. Najlepiej takie mięso trzymać w chłodnym miejscu przez 24h, jest to ogólnie przyjęty okres, w którym mięso powinno się marynować (bez znaczenia na rodzaj mięsa).
     
  • Kolejną i dość nietypową propozycją będzie marynata składająca się z kilku składników, które nadadzą mięsu niepowtarzalnego smaku. Lubicie azjatyckie smaki? W pewnością posmakuje wam ta marynata do kurczaka i indyka. Do jej wykonania będzie potrzebować składników, które mogą się kojarzyć z azjatyckimi potrawami, czyli sos rybny, trawa cytrynowa oraz chilli (może być to świeżo pokrojona papryczka lub w proszku/płatkach), a także składniki tzw. dopełniacze, które mają podbić smak marynaty, czyli czosnek, odrobina soku z cytryny oraz papryki słodkiej w proszku. Po 24h trzymania w tej marynacie, nasz indyk jest gotowy do pieczenia.
     
  • Ostatnią propozycją, będzie słodko-kwaśna marynata. Do jej wykonania potrzebujemy nieco imbiru, miodu, sosu sojowego oraz soku z jakiegokolwiek cytrusa (najlepiej, żeby była to cytryna). Miękka pierś z indyka wyjęta z takiej marynaty będzie nieco brązowa, ale to nic dziwnego – sos sojowy skutecznie zmieni barwę mięsa, dzięki czemu możemy być pewni, że pierś wsiąknęła marynatę. Przejdźmy do pieczenia naszego zamarynowanego indyka.

Sposób pieczenia indyka

Jak przyrządzić pierś z indyka? Istnieje na to wiele sposobów, a najpopularniejszym z nich jest użycie piekarnika. Takie mięso można jeszcze piec nad ogniem lub na grillu, choć nie podczas każdej pory roku możemy to zrobić, więc skupmy się tylko na pieczeniu w piekarniku. Soczysta pierś z indyka na pewno wyjdzie nam, gdy upieczemy ją w brytfance z odrobiną marynaty, w której indyk przeleżał cały dzień.

Jak zrobić miękką pierś z indyka w inny sposób? Można go również upiec na ruszcie w piekarniku. Indyka można również przyrządzić w taki sam sposób jak kurczaka, lecz najbardziej polecamy na piwie, choć wtedy mięso z indyka nie będzie tak miękkie, ponieważ nie powinno się wtedy go marynować. Dlaczego? Smak piwa może się nie przegryźć przez marynatę.

Pierś z indyka można również piec z różnymi warzywami, które mogą nie tylko zwilżyć powierzchnię piersi, lecz także mogą wspólnie z marynatą stworzyć pewnego rodzaju „sos własny”. Najlepszym sposobem takiego pieczenia jest wykorzystanie mlecznej marynaty, do której dodamy „mini” marchewki, oraz odrobinę śmietany. Tak przyrządzona pierś z indyka będzie bardzo krucha i smaczna, a sam sos własny zrobi prawdziwą furorę – będzie on mleczny, słodki (przez marchewki), a także będzie posiadać mięsną nutę, dzięki sokom puszczonym przez indyka. Innym pysznym pomysłem jest rolada z indyka, wypełniona pysznym nadzieniem. Aby taka pieczeń była jeszcze smaczniejsza, warto owinąć ją z wierzchu plastrami boczku. Ten prosty trik doda indykowi nie tylko smaku i aromaty, ale także uchroni go przed wysychaniem podczas pieczenia, sprawiając, że mięso będzie idealnie wilgotne i soczyste. 

Czas pieczenia indyka

Każde mięso wymaga innego potraktowania. W przypadku pieczenia indyka jest inaczej niż w przypadku jakiegokolwiek innego drobiu. Indyka powinno piec się na dwa razy – najpierw przez 30 min w temperaturze 220ºC, żeby następnie zmniejszyć temperaturę do 170 – 180ºC i piec go przez następne trzy godziny. Co jakiś czas warto uchylić drzwiczki piekarnika (żeby cała wilgoć z komory piekarnika się ulotniła), a także posmarować go roztopionym masłem, albo żółtkiem (nada to złocistego koloru skórce indyka). Oczywiście temperatura i czas pieczenia, zależny jest od użytej marynaty, a także od parametrów samego piekarnika oraz użytego trybu pieczenia.