Niezależni od tego, czy decydujemy się na przygotowanie kurczaka w całości, czy poszczególnych jego części, warto mieć w głowie zestaw pasujących do tego mięsa dodatków. Przyprawy, które urozmaicą smak polędwiczek, skrzydełek czy udek mogą wpisać się w różne kuchnie świata. Od polskich klasyków po orientalne smaki. Szczegóły poniżej, jak przyprawić kurczaka w różnych daniach.

Jak przyprawić kurczaka do pieczenia?

Kurczak pieczony niesie ze sobą mnóstwo możliwości kulinarnych. W zależności od tego, które partie kurczaka mamy zamiar upiec i czy chcemy dodać do pieczenia jakieś inne składniki (np. warzywa), sposób przyrządzania i przyprawiania będzie trochę inny. Bardzo smaczną i efektowną recepturą na kurczaka, niestety nieczęsto wybieraną z uwagi na pracochłonność i dość wysoki stopień trudności, jest kurczak pieczony w całości.

Kurczę pieczone w całości te jedno ze sztandarowych dań polskiej kuchni. Jest bardzo apetycznym, wykwintnym daniem, które smakuje najlepiej, gdy używamy do niego kurczaków dobrej jakości, zagrodowych. Jak dobrze przyprawić kurczaka pieczonego w całości?

W przypadku tej potrawy najlepiej zamarynować mięso dzień wcześniej, aby smaki ziół i przypraw dokładnie przeniknęły do kurczaka. Marynata składać się powinna z oleju, soli oraz kompozycji ziół i przypraw takich jak: pieprz czarny, papryka słodka i ostra, czosnek, majeranek, cząber, oregano, natka pietruszki.

Cała filozofia kurczaka pieczonego w całości polega na takim jego przyrządzeniu, aby w środku pozostał miękki i soczysty, a na zewnątrz miał mocno zarumienioną, lekko chrupiącą, złoto-brązową skórkę. Efekt ten uzyskamy, dodając do marynaty miód oraz sporą ilość kurkumy, a także podlewając mięso kilka razy w trakcie pieczenia zbierającym się na dnie naczynia żaroodpornego lub brytfanny sosem.

Domowa przyprawa do kurczaka

Pośród dań z kurczaka dużą popularnością cieszą się pikantne pieczone skrzydełka, które najlepiej smakują w dwóch wariantach – w marynacie miodowo-musztardowej (składniki marynaty to: olej, miód, musztarda, czosnek, oregano, majeranek, papryka słodka, papryka wędzona, papryka chili, ketchup) albo w marynacie curry (olej, curry, kurkuma, jogurt naturalny, czosnek, pieprz cayenne, sok z cytryny, sól). W podobny sposób możemy też przyprawić pałki lub udka kurczaka. Efekty kulinarne będą równie znakomite.

Pieczona pierś kurczaka kapitalnie smakuje przyprawiona na sposób orientalny. Wystarczy przygotować gęstą pastę z oleju oraz takich przypraw jak: czosnek, papryka słodka i ostra, kumin, kurkuma, curry, gałka muszkatołowa, imbir, sól, po czym dokładnie natrzeć tą pastą mięso.

Inny sposób na pieczone piersi z kurczaka to nasmarowanie mięsa masłem i czosnkiem, umieszczenie w naczyniu żaroodpornym, obłożenie kompozycją kolorowych warzyw oraz przyprawienie pieprzem, cytryną i miksem świeżych i suszonych ziół (tymiankiem, kolendrą, bazylią, szczypiorem, natką pietruszki, rozmarynem, oregano).

Przyrządzając kurczaka w piekarniku i nie mając zbyt dużo czasu na tworzenie mikstur ziołowych i marynat, możemy też skorzystać z gotowej mieszanki przyprawowej. Najlepsza przyprawa do kurczaka to taka, w której jest jak najwięcej naturalnych składników, a jak najmniej (albo najlepiej w ogóle) soli i polepszaczy smaku.

Polecamy: sprawdź, jak przyprawić żeberka, aby smakowały jak z najlepszej restauracji

Jak przyprawić kurczaka do smażenia?

Podobnie jak kurczak pieczony, kurczak smażony ma wiele wersji. Ekspresowym sposobem na przyprawienie kurczaka smażonego jest natarcie go solą, pieprzem i posypanie gotową przyprawą do kurczaka, jednak jeśli mamy kilka minut w zanadrzu, warto doprawić go samodzielnie za pomocą kilku różnych dodatków przyprawowych.

Stosując gotowe przyprawy zawsze jesteśmy skazani na bardzo konkretny, nieco monotonny smak, a stosując własne kombinacje, zawsze możemy dodać czegoś więcej, czegoś mniej, coś dodać, coś odjąć, uzyskując za każdym razem niebanalne danie. Czym przyprawić kurczaka do smażenia?

  • Jeden z patentów na soczystego, pysznego kurczaka z patelni ma swoje korzenie w kuchni azjatyckiej. Jest bardzo prosty i polega na zamarynowaniu pokrojonego mięsa z piersi w sosie sojowym, soku z cytryny i chili, a potem podsmażeniu go z cebulką i opcjonalnie z grzybami mun czy papryką.
  • Do kurczaka smażonego możemy też wykonać prostą i szybką marynatę ziołową złożoną z oleju, ziół prowansalskich, pieprzu czarnego, soli, czosnku. Entuzjastów włoskiej kuchni zainteresują filety z kurczaka z suszonymi pomidorami w zalewie zrobionej z: oliwy, czosnku, bazylii, rozmarynu, oregano, tymianku. Posiekane suszone pomidory możemy albo umieścić w zalewie, albo nałożyć na wierzch smażących się filetów.
  • Przyrządzając kurczaka z patelni, możemy nie tylko używać różnych kombinacji przypraw, ale też korzystać z rozmaitych sposobów smażenia: standardowo – na oleju, w cieście naleśnikowym, w cieście piwnym, w klasycznej panierce, w sezamie, w płatkach migdałowych, w parmezanie.
  • Aby urozmaicić obiad z kurczakiem smażonym, możemy też usmażone już mięso doprawić śmietaną, jogurtem lub przecierem pomidorowym i ziołami. Wytworzy nam się wówczas aromatyczny sos, którym można polać ryż, makaron, kaszę lub ziemniaki. Inne udane pomysły na smażonego kurczaka to roladki z kurczaka ze szpinakiem, mozzarellą i tymiankiem, kurczak z bananami i curry oraz kurczak z siekanymi papryczkami chili i ziołami włoskimi.

Jak przyprawić kurczaka na grilla?

Kurczak z grilla dopiero wtedy jest dopracowany i wyborny, kiedy obfituje w aromatyczne, odpowiednio dobrane dodatki. Najlepiej, jeśli zamarynujemy mięso w przeddzień albo na kilka godzin przed grillowaniem, aby miało szansę dobrze przegryźć się z dodatkami. Jakie przyprawy pasują do kurczaka z grilla?

Do grillowanego kurczaka przede wszystkim sprawdzą się wszelkie pikantne, mocne, wyraziste przyprawy takie jak:

  • czarny pieprz,
  • pieprz cayenne,
  • papryczki piri piri,
  • kmin rzymski,
  • garam masala,
  • papryczki jalapeno,
  • tabasco,
  • chili peperoncini,
  • czosnek,
  • imbir,
  • curry.

Dobrym pomysłem na kurczaka z grilla będzie też zamarynowanie go w ziołach: mięcie, bazylii, oregano, estragonie, natce pietruszki, kolendrze, tymianku. Możemy także pokusić się o zrobienie marynaty orientalnej z: kurkumą, curry, cynamonem, imbirem, goździkami, gałką muszkatołową, chili albo błyskawicznej marynaty z musztardy, miodu, sosu sojowego, chili i czosnku.