Rolada z boczku

Ocena:

4.45 (187)

  • 4 godz. 10 min.
  • dla 10 osób
  • średni

Rolada z boczku - pyszna na co dzień i od święta. Rolada z boczku to świetny dodatek do kanapek, ale także dobra przekąska na ciepło. Jak zrobić roladę z boczku? Z naszym przepisem jej przygotowanie nie sprawi najmniejszego problemu.

Składniki:

  • boczek  3 kg

  • sól morska  2 łyżki stołowe

  • czosnek  4 ząbki

  • tymianek  1 pęczek

  • liść laurowy  8 szt.

  • olej słonecznikowy  1 łyżka stołowa

  • pieprz  0.5 łyżeczki

Rolada z boczku - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Na 48 godz. przed przyrządzeniem tłuszcz na mięsie nacinamy w romby. Boczek nacieramy łyżką soli i wstawiamy do lodówki pod przykryciem. W moździerzu czosnek ucieramy z tymiankiem na pastę, obficie mieszamy z solą, dużą ilością pieprzu i skruszonymi liśćmi laurowymi. Boczek kładziemy skórką na desce, wnętrze smarujemy pastą czosnkową. Rozpoczynając od najdłuższego boku, zwijamy jak najmocniej do boku otoczonego skórą. Używając nici kuchennej, ciasno związujemy w regularnych, dwucentymetrowych odstępach. Pozostawiamy w lodówce, aż do momentu pieczenia.

    tymianek
  • Krok 2:

    Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 140°C. Roladę umieszczamy na kratce ustawionej w brytfannie. Skórę smarujemy olejem i oprószamy solą. Pieczemy przez 3 godziny. Po godzinie pieczenia, co 30 minut polewamy roladę wytopionym tłuszczem. Po trzech godzinach roladę z boczku wyjmujemy z piekarnika i podnosimy temperaturę do 220°C. Większość tłuszczu wytopionego z rolady zlewamy. Wieprzowinę z powrotem kładziemy na kratce. Rolada z boczku powinna piec się jeszcze przez kolejne 30-40 minut. W tym czasie należy ją obracać, aby odsłonić różne części skóry. W ten sposób rolada z boczku stanie się chrupiąca na całej powierzchni. Gdy rolada jest już gotowa, przenosimy ją na deskę, aby odpoczęła przez 10 min.

    rolada

Porady

Rolada z boczku - z czym podawać? Pysznym dodatkiem będzie sos chili przygotowany z pieczonych warzyw. Potrzebne będą:

  • 2 czerwone papryki
  • 4 papryczki chili
  • 2 szalotki
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 dojrzały pomidor, obrany
  • 3 łyżki octu jabłkowego
  • 2 łyżeczki miodu

Na tłuszcz pozostały po upieczeniu rolady wrzucamy posiekane z grubsza warzywa. Pieczemy je razem z roladą przez około 30-40 minut. Po upieczeniu, wszystkie warzywa i soki z brytfanny wrzucamy do malaksera, dolewamy ocet i miód, dodajemy szczyptę soli. Pulsacyjnie miksujemy na niezbyt gładki sos. Roladę z boczku kroimy na plastry ząbkowanym nożem i podajemy z sosem chili.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak wybrać dobry boczek?

Żeby rolada z boczku, zwłaszcza taka przygotowywana na święta lub inne specjalne okazje, wyszła perfekcyjnie, musimy zadbać przede wszystkim o najwyższą jakość mięsa, z którego będziemy ją przyrządzać. Jak wybrać dobry boczek? Oto kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę podczas zakupów. Jedną z nich jest kolor mięsa. To najbardziej i najszybciej rzuca się w oczy. Kolor dobrej jakości boczku będzie mieścił się między jasnym różem a czerwienią. Inne kolory - np. odcienie żółtego i brązowego oznaczają, że mięso prawdopodobnie nie jest pierwszej świeżości. Jeśli na boczku widoczne są przebarwienia lub kolor jest niejednolity, może to świadczyć o niewłaściwie przeprowadzonym rozbiorze tuszy wieprzowej. Należy również zwrócić uwagę na tłuszcz i ścięgna. Wieprzowina dobrej jakości jest jędrna i twarda. Ma widoczne włókna mięśniowe, jednak nie ma za dużo ścięgien ani nie jest przesadnie obrośnięta tłuszczem. Mięso powinno być także jak najbardziej suche. Jeśli widzimy, że na boczku zbierają się krople wody, nie kupujmy go. Takie krople powstają często w wyniku nastrzykiwania mięsa wodą dla zwiększenia jego objętości, a sama woda jest idealnym środowiskiem rozwoju dla różnych bakterii, których nie chcielibyśmy zjeść. Jeśli kupujemy mięso pakowane (np. z marketu), warto również zwrócić uwagę na skład - mogą się w nim pojawić różne niepożądane substancje. Jeśli chcemy, aby rolada z boczku smakowała najlepiej, kupmy mięso w lokalnej masarni bądź w sklepie firmowym producenta. W ten sposób mamy pewność, że kupujemy mięso najwyższej jakości, pochodzące z polskich hodowli.

Jak upiec roladę z boczku?

Rolada z boczku jest bardzo prosta w przygotowaniu - warto ją podać na wielkanocne śniadanie. Najpierw mięso należy zamarynować bądź zapeklować. Jeśli decydujemy się na marynatę, tłuszcz na skórze należy ponacinać w romby, mięso natrzeć solą i odstawić do lodówki na około godzinę. W międzyczasie przygotowujemy pastę z czosnku, tymianku i liści laurowych. Pastą smarujemy boczek po wewnętrznej stronie i zawijamy, począwszy od najgrubszego boku. Rolada z boczku powinna się piec w temperaturze 140°C na kratce ustawionej w brytfannie bądź w rękawie do pieczenia. Rolada z boczku pieczona w rękawie będzie miękka i soczysta. Jeśli jednak pieczemy ją na kratce, należy pamiętać o regularnym podlewaniu rolady wytopionym tłuszczem.

Jak i czy peklować boczek?

Rolada z boczku według powyższego przepisu przygotowana jest w boczku surowego. Dobrym pomysłem będzie także wcześniejsze zapeklowanie boczku. Na czym polega ten proces? Mięso poddaje się działaniu soli peklowej, która sprawia, że mięso dłużej utrzymuje swój kolor, a ponadto nabierze charakterystycznego zapachu i smaku. Sól peklująca hamuje również rozwój bakterii, dzięki czemu mięso będzie świeże przez dłuższy czas. Wieprzowinę można peklować na sucho i na mokro. Czym różnią się obydwie metody?

  • Peklowanie na sucho. Jest to zdecydowanie mniej czasochłonna metoda. Mięso w marynacie peklującej wystarczy pozostawić na dobę, aby sól spełniła swoje zadanie. Aby upeklować boczek na sucho, wystarczy zmieszać dwie łyżki soli peklującej z przyprawami - np. czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz (do rozdrobnienia przypraw może być konieczne użycie moździerza). Gotową mieszanką nacieramy boczek i odkładamy go do lodówki na dobę. Mięso przez ten czas wchłonie rozpuszczoną sól peklową i po obróbce termicznej będzie dużo smaczniejsze.
  • Rolada z boczku może być przygotowana także z boczku peklowanego na mokro. Do tego potrzebne będą także takie akcesoria, jak: dokładna waga kuchenna, siatka wędliniarska, igła i strzykawka do nastrzykiwania mięsa solanką i duże naczynie. Wodę (na kilogram mięsa potrzebne będzie 0,4-0,5 l wody) mieszamy z solą peklującą i przyprawami, zagotowujemy i odstawiamy do ostygnięcia. Odławiamy przyprawy z wody. Boczek nastrzykujemy solanką w najgrubszych miejscach i zalewamy solanką. Mięso odstawiamy do lodówki bądź chłodnego miejsca (temperatura nie powinna przekroczyć 10 stopni C). Ważne: mięso należy codziennie obracać i sprawdzać, czy przypadkiem nie zaczęło się psuć. Mięso będzie gotowe do obróbki termicznej po 5 dniach.

Zobacz także: Pieczone mięsa - schab, karkówka, boczek i nie tylko

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne