Sezonowe liście kuszą na straganach, ale czasem wprawiają w konsternację swoją... nazwą. Rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Niezależnie od tego, po jaki produkt sięgamy i jak go nazywamy, niech będzie smacznie podany!

Botwina i boćwina - smak w kuchni

Botwina to nazwa młodych liści i korzeni buraka zwyczajnego, odmiana ćwikłowa. Botwina to główny składnik zupy botwinki. Pysznie smakuje w sałatkach, tartach czy jako oryginalny dodatek do burgerów. Z kolei boćwina to liście buraka liściastego – w gastronomii określane są też innymi nazwami: mangold lub burak szpinakowy. Warto wiedzieć, że młoda boćwina smakuje i zachowuje się w trakcie obróbki podobnie jak botwina. Charakteru i twardości nabiera, gdy robi się starsza. Boćwina występuje w kilku kolorach. Żółta, pomarańczowa, różowa, czerwona, a także biała boćwina nadaje się do smażenia, duszenia, grillowania, a także podania na surowo w sałatce.

Botwina czy boćwina - różnice w języku polskim

Zgodnie z zasadami języka polskiego nazwy botwina i boćwina mogą być stosowane zamiennie. Jak pisze Mirosław Bańko, lingwista z Uniwersytetu Warszawskiego, w poradach Słownika Języka Polskiego, sytuacja ta może się wkrótce zmienić. Wszystko w związku z użyciem określanego produktu oraz jego właściwościami.

Botwina i boćwina - przepisy dla każdego

W książce „Smaki polskie, czyli jak się dawniej jadało” możemy przeczytać o poleceniu botwiny, czyli młodych liści buraków ćwikłowych, do barszczu ukraińskiego. I to właśnie w zupach bulwa i liście smakują najlepiej. Wiele osób jest zdania, że przygotowany barszczyk czy chłodnik z botwiny najlepiej smakują na drugi dzień, kiedy smaki „przegryzą się”. Taka botwinka sprawdzi się najlepiej na obiad w gorący dzień. Z kolei boćwina wymaga cierpliwości i odpowiednich dodatków. Idzie w parze m.in. z jarmużem. Boćwina występuje w dwóch odmianach: łodygowa ma mniejsze liście i grubsze ogonki, a zwyczajna większe liście i średniej grubości łodygi. Pierwszą możemy w kuchni ugotować podobnie jak szparagi – na parze lub zblanszować albo upiec. Z kolegi druga odmiana przypomina szpinak – nada się więc do duszenia lub podawania na surowo.

Zobacz też: Botwinka z ziemniakami