Młody ziemniak to warzywo, które nie zostało jeszcze w pełni ukształtowane. Aby nie dochodziło do nieporozumień od 24 stycznia 2019 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej ziemniaków. Zostało w nim doprecyzowane, że młody ziemniak to warzywo zebrane przed osiągnięciem pełnej dojrzałości i charakteryzujące się łuszczącą skórką. Istotną wskazówką jest także fakt, że młody ziemniak powinien być zebrany na początku sezonu w kraju pochodzenia. Takie wyjaśnienia zostały wprowadzone w momencie, gdy konsumenci byli wprowadzani w błąd.


Wczesny ziemniak – co to jest?

Od połowy kwietnia w sklepach można zauważyć ziemniaki podpisane jako młode. Najczęściej wyglądają inaczej od tych wspominanych z dzieciństwa. Takie ziemniaki spotykane w sklepach mają jasnożółtą skórkę, która się nie łuszczy. Na dodatek nie pochodzą z Polski, a na przykład z Grecji, Izraela, Włoch albo z Cypru. Takie ziemniaki nie mają nic wspólnego z młodym ziemniakiem. W tym przypadku można mieć do czynienia z wczesną odmianą ziemniaków.

Zobacz także:   Młode ziemniaki w roli głównej 

Jagna Niedzielska na swoim profilu na Facebooku zwraca uwagę, aby bacznie przyglądać się młodym ziemniakom podczas ich wybierania. W przeciwnym razie sięgniemy po ziemniaki w pełni dojrzałe, które nazwą wprowadzają w błąd. Odpowiedzialny za to jest szybszy czas wegetacyjny zagranicznych warzyw. W krajach śródziemnomorskich przebiega on intensywniej niż w Polsce. Niestety coraz więcej polskich rolników rezygnuje z uprawy młodych ziemniaków, uważając je za nieopłacalne.


A gdy zdecydujemy się na kupno młodych ziemniaków, możemy urozmaicić ich smak poprzez dodanie podsmażonej na złoto cebuli z boczkiem albo twarogu z jogurtem naturalnym i rzodkiewką. Warto też sięgnąć po placki ziemniaczane z młodych ziemniaków albo kopytka.

Jagna Niedzielska jest autorka książki "Bez resztek.Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia". Zdradza w niej patenty na niemarnowanie żywności i ekologiczne podejście do gotowania. Zainspiruj się przepisami Jagny Niedzielskiej już dziś!