Fasola mung – właściwości odżywcze

W 100 g fasoli mung znajduje się 24-25 g łatwo przyswajalnego białka, które nie zawiera wprawdzie wszystkich niezbędnych człowiekowi aminokwasów egzogennych, ale w świecie roślin trudno znaleźć jego bogatsze źródło. Fasolowe proteiny zapewniają dużą dawkę energii i regenerują mięśnie po wysiłku fizycznym.

Azjatycki przysmak dostarcza też dużo witamin z grupy B, wpływających na prawidłową pracę układu nerwowego, regulujących metabolizm energetyczny oraz zapewniających piękną skórę, włosy i paznokcie. Fasola mung kryje w sobie m.in. solidną porcję kwasu foliowego, zalecanego osobom żyjącym w stresie i napięciu psychicznym (jego niski poziom często towarzyszy depresji) oraz kobietom w ciąży (zmniejsza ryzyko wystąpienia wad płodu). Dostarcza dużo żelaza, wapnia i magnezu.

Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego fasola mung sprawdza się w diecie odchudzającej. Pomaga oczyszczać organizm ze szkodliwych produktów ubocznych przemiany materii, zmniejsza wydzielanie soków żołądkowych (warto wprowadzić ją do jadłospisu, gdy zmagamy się z nadkwasotą czy refluksem żołądkowo-przełykowym) oraz przywraca równowagę gospodarki kwasowo-zasadowej (wykazuje działanie zasadotwórcze). Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu (30) może być stosowana przez osoby cierpiące na cukrzycę.

W fasoli mung odkryto także vitexin i isovitexin – organiczne związki chemiczne o silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Dzięki temu ziarna pomagają zmniejszać poziom „złego” cholesterolu LDL i zapobiegać rozwojowi chorób układu krążenia. Zawarte w nich izoflawony są skuteczne w łagodzeniu objawów menopauzy (m.in. uderzeń gorąca, często towarzyszących przekwitaniu).

Kiełki fasoli mung – jak wyhodować je w domu

W kuchni azjatyckiej fasola mung spożywana jest nie tylko w formie nasion, ale również kiełków. W procesie kiełkowania wytwarzane są enzymy, które powodują, że zawarte w ziarnach białka stają się jeszcze lepiej przyswajalne. Kiełki są też łatwiejsze do strawienia niż fasola, a dostarczają równie imponującej dawki witamin (a niektórych nawet większej, np. witaminy C) oraz cennych mikroelementów. Kiełkowanie powoduje również znaczący wzrost stężenia przeciwutleniaczy zapobiegających chorobom serca i nowotworom.

Domowa hodowla kiełków fasoli mung jest banalnie prosta – wystarczy zapewnić im warunki w postaci pokojowej temperatury i odpowiedniej dawki wilgoci. Można ją prowadzić w specjalnej kiełkownicy lub w słoiku: wsypujemy do niego wypłukane nasiona i zalewamy na kilka godzin wodą. Następnie ją zlewamy, nasiona przepłukujemy, nakrywamy słoik gazą i obowiązujemy. Te czynności należy powtarzać dwa razy dziennie. Po 3-4 dniach kiełki fasoli mung powinny być gotowe do spożycia.

Fasola mung w kuchni

Dzięki delikatnemu smakowi fasola mung nadaje się do wszechstronnego wykorzystania w kuchni. Jest na tyle miękka, że nie wymaga namaczania, choć warto to robić dla zwiększenia przyswajalności składników odżywczych i ograniczenia ryzyka wzdęć. Fasolę należy moczyć minimum pół godziny. Później gotuje się ją 30-50 minut (pierwsze 10 min. na dużym ogniu, następne na minimalnym), aż do miękkości.
Fasola mung sprawdzi się jako składnik zup czy sałatek, świetnie komponuje się w nich z soczewicą lub ciecierzycą. Wegetarianie przygotowują na jej bazie bezmięsne kotlety, pasztet i burgery. Można przyrządzić z niej pyszne pasty kanapkowe albo pesto, które zaserwujemy z makaronem (wystarczy zblendować ugotowaną fasolę z liśćmi bazylii i oregano, natką pietruszki, czosnkiem oraz oliwą).