Pestki dyni - przepisy

Pestki z dyni wyróżniają się sporą zawartością takich witamin jak E, B1 oraz B3. Są także cennym źródłem magnezu, miedzi, cynku, potasu, manganu oraz żelaza. Zawierają jednak żelazo niehemowe, dlatego w celu jego lepszego przyswojenia warto spożywać pestki z dyni w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C.  

Nasiona dyni stanowią również dobre źródło wszelkich aminokwasów egzogennych, w tym tryptofanu, uczestniczącego w procesie syntezy serotoniny. Tym samym możemy sobie poprawić nastrój, spożywając pestki dyni. Wartości odżywcze tego typu nasion wiążą się również z zawartością roślinnych fitosteroli, które odpowiadają za prawidłowe działanie prostaty i utrzymanie odpowiedniego stężenia cholesterolu we krwi.

Pestki z dyni wspomagają ponadto odchudzanie, ponieważ są cennym źródłem błonnika pokarmowego, zapewniającego na długi czas uczucie sytości. Zawartość kwasu linolowego wspomaga natomiast pracę serca. 

Pestki dyni: do czego dodawać? 

Ziarna dyni znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Najzdrowsze są jedzone na surowo, jednak dla uzyskania dodatkowych walorów smakowych, warto prażyć pestki dyni. Jak jeść tego typu nasiona, aby były zarazem zdrowe i pyszne? Można dodawać je m.in. do zupy krem, deserów, ciast i ciasteczek (jako nadzienie oraz do posypania), sałatek, sosów, hummusu i innych past, batonów domowej roboty, lodów, jogurtu, koktajlów, płatków śniadaniowych i musli, chleba i bułek, racuchów i pesto.

Pestki dyni można również wykorzystać w celu przygotowania panierki do kotleta, napoju roślinnego, a także spożywać jako samodzielną przekąskę.

Jak suszyć pestki dyni? 

Pestki z dyni można kupić już wysuszone, ale znacznie więcej satysfakcji przyniesie ich samodzielne suszenie. Nadają się do tego wszystkie rodzaje dyni oprócz hokkaido. Aby prawidłowo wysuszyć nasiona dyni, należy przekroić dynię, wyjąć pestki za pomocą łyżki lub noża i dokładnie je opłukać. Następnie trzeba je osuszyć, wyłożyć na blasze do pieczenia i piec w temperaturze 50 stopni C przez godzinę, a następnie zostawić w piekarniku do ostygnięcia.

Jak prażyć pestki dyni? 

Pestki z dyni smakują wybornie po ich uprażeniu. Dzięki obróbce w wysokiej temperaturze, można również pozbyć się mikroorganizmów pozostałych na pestkach. Aby nie utracić części składników odżywczych, zaleca się krótkie prażenie pestek, maksymalnie przez 15 minut. Piekarnik wystarczy rozgrzać do temperatury 160 stopni.  

Istnieje również możliwość prażenia na patelni – powinna być ona wcześniej dobrze rozgrzana. Nie jest do tego potrzebne używanie oleju. Pestki prażymy przez kilka minut, co pewien czas mieszając je drewnianą łyżką. Po uprażeniu należy je ostudzić, a następnie przyprawić solą do smaku. Uprażone pestki dyni mogą być przechowywane w słoiku lub szczelnie zamkniętym pojemniku przez około miesiąc – przez taki czas pozostają chrupiące.

 

Polecane przepisy