Ciasto Szachownica

Ciasto szachownica to pyszny i efektowny deser o charakterystycznym wyglądzie. Wbrew pozorom nie jest ono bardzo trudne. Składa się z trzech części: ciasta ucieranego, kremu budyniowego (jasnego) oraz polewy czekoladowej. Cała sztuka w przygotowaniu polega na odpowiednim ułożeniu ciasta i masy – tak, by w przekroju przypomniało ono szachownicę. Popularną wariacją na temat tego wypieku jest sernik szachownica z serem, które przygotowuje się bardzo podobnie. 

dodany przez: mojegotowanie facebook 200x200

ciasto ucierane desery Przekąski na zimno

Czas przygotowania:
2godz. 0min.
Kalorie:
300 kcal
Dla ilu osób:
dla 6 osób
Poziom trudności: średni
Ocena:

(średnia 4.49 z 188 głosów)

Ciasto szachownica - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • 1.

    Przepis na ciasto szachownicę zaczynamy od przygotowania ciasta ucieranego. Najpierw jajka ucieramy z cukrem (250 g), cukrem wanilinowym i wodą, a następnie dodajemy olej rzepakowy oraz przesianą mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia i kakao. Całość dokładnie mieszamy, po czym wlewamy do tortownicy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Ciasto pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni Celsjusza przez ok. 45 minut. 

  • 2.

    Kolejnym krokiem jest przygotowanie kremu. Najpierw budyń gotujemy na mleku, po czym dodajemy do niego cukier (100 g) i pozostawiamy do ostudzenia. Wówczas, gdy będzie on zimny, to miksujemy go na gładką masę. Między czasie masło ucieramy z margaryną i stopniowo dodajemy do nich ostudzony budyń. 

  • 3.

    Upieczone ciasto kroimy na trzy krążki: dwa cienkie i jeden grubszy. Cienki placek smarujemy warstwą kremu, a grubszy kroimy w pierścienie (o szerokości odpowiadającej grubości krążka). Układamy co drugi pierścień na posmarowanych plackach, wolne przestrzenie wypełniając kremem. Na koniec wyrównujemy nożem całość i dokładamy pozostałe pierścienie. Odstępy pomiędzy nimi również wypełniamy kremem, a na wierzchu układamy cienki placek. Boki ciasta szachownicy smarujemy kremem, a jego wierzch polewamy polewą czekoladową.

Kalorie: 300

Porady

  • Proporcje ciasta do blaszki o wymiarach 20x35 cm. 
  • Ciasto ucierane na szachownicę najlepiej przygotować dzień wcześniej – dzięki temu będzie nam łatwiej je układać. 
  • Ciasto szachownica z powodzeniem możemy przygotować na spodzie biszkoptowym – w tej wersji jest ono znacznie popularniejsze. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, to warto nawilżyć ciasto ponczem na bazie: wody (125 ml), wódki (80 ml), cukru (20 g) oraz soku z cytryny (15 ml). 
  • Do składania ciasta szachownicy warto zaopatrzyć się w: ostry nóż oraz szpatułkę do wyrównywania kremu. 
  • Ciasto szachownicę najlepiej jest kroić po skosie – dzięki temu znacznie ładniej się ono prezentuje.
     

Notka redakcyjna

 

Ciasto szachownica z serem 


Sernik szachownica to jedna z popularnych wariacji na temat tradycyjnego sernika – jego zaletą jest nie tylko smak, ale również unikatowy wygląd, który robi duże wrażenie na gościach. Przygotowuje się go niezwykle łatwo na bazie: kakaowego ciasta ucieranego, masy serowej oraz polewy czekoladowej. Zaczynamy od przygotowania ciasta ucieranego – masło lub margarynę ucieramy z żółtkami, dodajemy kakao i proszek do pieczenia, a na koniec białka ubijamy i również dodajemy je do masy delikatnie ją mieszając, by nie opadła. Ciasto pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni Celsjusza przez ok. 45 minut. Następnie zabieramy się za przygotowanie masy serowej: masło ucieramy z cukrem i żółtkiem, po czym dodajemy do nich ser oraz budyń i całość dokładnie miksujemy na gładką masę. Ostatnim krokiem jest przygotowanie polewy czekoladowej. Ważnym punktem jest poprawne ułożenie sernika szachownicy  - wymaga to nie tylko czasu, ale również precyzji i cierpliwości. 
 

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Podobne przepisy