Przepisy na keks

8ccf2533a7e5325b1eaa2875c5c44483c102f163

Keks jest ciastem, które - jeśli ufać przekazom - znano już w starożytnym Rzymie. Był to wówczas wypiek jęczmienny wzbogacony o owoce granatowca, rodzynki i orzechy. Średniowieczne receptury pokazują, że stopniowo do masy zaczęto dodawać także miód, przyprawy i owoce. Dotyczyło to, oczywiście, ludzi zamożniejszych. W wiktoriańskiej Anglii keks zdobył sławę ciasta weselnego i świątecznego serwowanego przez wyższe warstwy społeczne, z rodziną królewską na czele. Chociaż największą popularnością cieszy się słodki keks z bakaliami, znajdziemy także inne wersje smakowe tego wypieku. Mniejznaną, choć równie smaczną wersją, jest keks na słono. Przepisów na wytrawny keks jest całe mnóstwo. Możemy spotkać keks z dodatekiem warzyw, szynki, serów, oliwek czy grzybów. 

Przepisy na keks

Keks: składniki

Ciasto keks nie jest wypiekiem szczególnie skomplikowanym. W rzeczywistości to po prostu biszkopt tłuszczowy wzbogacony dużą ilością bakalii. W Polsce najczęściej piecze się go w podłużnej blaszce i polewa lukrem lub czekoladą. Ciasto w takiej postaci można przechowywać przez kilka tygodni.

Keks przepis swój opiera na mące, jajkach oraz dużej ilości masła. Niezbędnym dodatkiem są bakalie oraz składniki aromatyczne, jak na przykład laska wanilii czy sok z cytryny. Do przygotowania tego wypieku można użyć gotowej mieszanki keksowej lub własnych kompozycji. Proporcje składników różnią się w zależności od receptury, z całą pewnością jednak, jeśli chodzi o keks, przepis sprawdzony ma każda gospodyni. Z reguły keks z bakaliami zawiera orzechy i migdały, rodzynki, kandyzowane i suszone owoce.

Keks: warianty

Przepis na keks znany w Polsce wcale nie jest jedynym wariantem tego ciasta. Wypiek ten jest silnie obecny na Wyspach Brytyjskich i to już od wielu lat. W dniu swojego ślubu królowa Wiktoria podarowała Albertowi keks śliwkowy jako symbol doskonałości ich związku. Także w czasie weselnego przyjęcia księcia Karola i księżnej Diany goście mogli raczyć się keksem z suszonymi owocami. Te angielskie keksy znane są jako fruit cake. Mają nieco inną formułę: lżejszą, nie przeładowaną bakaliami i dodatkami.

Przepis na keks z bakaliami jest dzisiaj modyfikowany przez wielu znanych kucharzy i cukierników. Pierre Herme, francuski mistrz, poleca, aby ciasto dodatkowo tuż po upieczeniu nasączyć rumem, posmarować galaretką i ozdobić owocami kandyzowanymi.

W dawnej Polsce znany był również cwibak, który we współczesnych książkach kucharskich utożsamiany jest z keksem. W rzeczywistości jednak przypomina go tylko z wyglądu. Keks ciasto wzbogacone ma o potężne ilości masła, natomiast prawdziwy cwibak w ogóle nie zawiera tłuszczu. Nie ma w nim także proszku do pieczenia. Cwibak to ciasto z mąki, cukru i jaj, z potężną ilością bakalii, oprószone cukrem pudrem.

Jak zrobić dobry keks?

Jak upiec keks, aby był smaczny i aromatyczny? Na pewno na keks z bakaliami przepis ma każdy polski dom, jednak istnieje kilka uniwersalnych sekretów pysznego i świetnie prezentującego się ciasta. Keksy zasadniczo mogą leżakować przez wiele tygodni, warto tylko zadbać o kilka szczegółów, aby zachowały wszystkie swoje wartości.

Aby keks nie pękał w czasie pieczenia, należy zwrócić uwagę na temperaturę piekarnika. Charakterystyczna rysa wzdłuż pojawia się, gdy wybraliśmy wariant za wysoki. Aby zminimalizować to ryzyko, wyłączmy termoobieg i grzałkę górną, pozostawiając jedynie włączone grzanie z dołu. Pod koniec pieczenia warto przykręcić stopnie, dzięki czemu ciasto będzie wypieczone bardziej równomiernie.

Jeśli keks opada po wyjęciu z pieca, oznacza to, że czas pieczenia był za krótki. Aby tego uniknąć, wystarczy przytrzymać go w piecu nieco dłużej lub chwilę studzić w wyłączonym piekarniku. Dużą różnicę zrobi już około 10 minut. W tym czasie dla pewności warto zerkać, czy ciasto wyrosło odpowiednio. Jeśli tak się stanie, keks należy wyjąć z formy i położyć na kratce do przestudzenia. Następnie można zawinąć go w folię spożywczą, a później w aluminiową. Pozwoli to na zaabsorbowanie wilgoci w ciasto w sposób równomierny. Keks dzięki temu stanie się mokry i aromatyczny.

Można także nasączyć ciasto alkoholem: rumem lub aromatyzowaną wódką, nasmarować dowolnym ponczem lub naparem z herbaty wymieszanym z sokiem cytrynowym i miodemCiasto najlepiej smakuje na drugi dzień. Niektóre receptury zakładają kilka tygodni leżakowania.

 

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować