Risotto (z porzeczkami)

Ocena:

4.52 (170)

  • 30 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Risotto z porzeczkami zachwyca od pierwszego kęsa i na długo pozostaje w pamięci. Choć receptura ta jest znacznie mniej popularna od wersji z owocami morza czy szparagami, to zdecydowanie warto ją zapisać w swoim zeszycie z przepisami. Chrupiąca sałata radicchio, kwaśna czarna porzeczka i delikatna nuta prosecco łączą się w idealnie zbalansowaną mieszankę smaków i aromatów. Zobaczcie, jak zrobić risotto z owocami, które oczaruje każdego! 

Składniki:

  • ryż do risotto  300 g

  • por  1 szt.

  • wino musujące  200 ml

  • bulion drobiowy  1.5 l

  • radicchio  2 szt.

  • masło  1 łyżka stołowa

  • mascarpone  2 łyżki stołowe

  • orzechy włoskie  2 łyżki stołowe

  • kozi ser  150 g

  • czarna porzeczka  70 g

  • oliwa extra vergine  1 łyżka stołowa

Risotto (z porzeczkami) - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Gotowanie risotto: W dużym garnku lub patelni z grubym dnem rozpuszczamy masło, wlewamy oliwę, i wrzucamy posiekaną białą część pora. Podsmażamy przez maksymalnie 4 minuty, a następnie wsypujemy ryż, dokładnie mieszamy i podsmażamy razem 2 minuty. Podkręcamy płomień na średni, wlewamy prosecco. Czekamy, aż ryż całkowicie je wchłonie, po czym cierpliwie, chochelka po chochelce, dolewamy ciepły bulion – kolejną porcję dopiero wtedy, gdy poprzednia całkiem się wchłonie. 

    Risotto - patelnia
  • Krok 2:

    Risotto z porzeczkami: Po trzeciej dolewce bulionu do ryżu dorzucamy pokrojoną w paski sałatę radicchio, a razem z ostatnią łyżką – porzeczki, orzechy i sól do smaku. Mieszamy, po 2 minutach zdejmujemy z ognia. Dorzucamy mascarpone i pokruszony ser kozi, szybko mieszamy i nakładamy risotto z porzeczkami na talerze. 

    risotto-z-porzeczkami

Porady

  • Risotto z porzeczkami to lekki posiłek na lato, dlatego idealnie sprawdzi się na przyjęcia pod chmurką. Ważne, aby podawać je od razu po przyrządzeniu, gdyż odgrzewanie pozbawi go kremowej konsystencji, a także znacznej ilości smaku i aromatu.
  • Risotto z czarną porzeczką i prosecco to świetny pomysł na elegancki poczęstunek na wszystkie wielkie okazje.
  • W oryginalnym włoskim przepisie nie używa się czarnej porzeczki, tylko doskonałego, kremowego octu balsamicznego, a zamiast sera koziego – Parmigiano Reggiano.
  • Czarna porzeczka wyjątkowo nadaje się do śmietanowo-serowych sosów. Wystarczy rozpuścić w delikatnym płynnym beszamelu solidną porcję sera pleśniowego typu roquefort, gorgonzola, i zapiec w nim ugotowane niewielkie buraki lub młode pory posypane świeżymi porzeczkami.
  • Porzeczki to wspaniały dodatek nie tylko do risotto. Podduszone w syropie cukrowym i przetarte przez sito, będą świetną bazą do owocowego winegretu do sałatek.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Risotto z porzeczkami - przepis na włoską nutę

Przepis na risotto ma wśród kucharzy amatorów opinię trudnego, jednak przy podążaniu za konkretnymi wskazówkami okazuje się nieskomplikowany i udaje się każdemu. Wystarczy trzymać się kilku zasad, aby już za pierwszym podejściem wyczarować idealnie kremowe risotto. Po pierwsze należy wybrać odpowiedni ryż. Ten do risotto ma krótkie ziarna i po ugotowaniu staje się lepki i kremowy. Włosi zwykle używają ryżu arborio. Jeśli jednak nie znajdziecie tego typu, to sprawdzą się również typ carnaroli lub maratelli. Ważne, aby miał on jak największą zawartość skrobi, bo to właśnie ona, pod wpływem długiego gotowania na wolnym ogniu, sprawia, że danie staje się kleiste i aksamitne.

Kolejny niezwykle ważny punkt przepisu to trzymanie się proporcji. Na jedną szklankę ryżu należy dodać 4 szklanki płynu. Można użyć wody, ale najlepiej sprawdzi się bulion. Może być to wywar z drobiu, wołowiny, albo z warzyw. Część z całej ilości płynu powinno stanowić wino. To, ile wina dodacie zależy już od waszych preferencji. Nie należy obawiać się alkoholu, gdyż ten wyparuje podczas gotowania, a z wina zostanie sam smak i aromat.

Ostatni ważny czynnik to długie gotowanie i ciągłe mieszanie. Płyn należy dodawać na patelnię małymi porcjami i dopiero kiedy jedna dawka się wchłonie, dodawać kolejną, ciągle mieszając. W tym przepisie nie ma miejsca na pośpiech, gdyż dobre risotto powinno spokojnie bulgotać na wolnym ogniu.

Risotto z porzeczkami - jak podawać?

Risotto z porzeczkami świetnie smakuje samo w sobie, jednak można je dodatkowo urozmaicić dodatkiem startego sera na wierzchu. Idealny będzie włoski parmezan, pecorino lub grana padano, jednak dobrze sprawdzi się też cheddar. Innym dodatkiem, który wspaniale wzbogaci risotto są świeże zioła lub sałaty. Warto więc położyć na wierchu dania garść rukoli lub kilka listków szałwi, bazylii czy natki pietruszki.

Inne przepisy na risotto

Risotto to jeden z najpopularniejszych włoskich przepisów, który zyskał już popularność na całym świecie i pokochały go setki smakoszy. Danie to można przygotowywać na setki sposobów, dodając do niego przeróżne warzywa, mięsa czy owoce morza. Jeśli nie mieliście jeszcze styczności z tym przepisem, na początek polecamy risotto z warzywami, ze szpinakiem lub z kurczakiem. W sezonie wiosenno-letnim warto przygotować je ze szparagami. Z kolei jesienią pyszną pozycją w menu wielu restauracji jest też risotto z grzybami. Można użyć do niego wszelkiego rodzaju grzybów. Równie pyszne będzie takie z pieczarkami, jak z i pachnącymi lasem borowikami czy kurkamiObowiązkowy przepis dla wszystkich fanów włoskiej kuchni to także risotto z owocami morza.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne