Risotto z grzybami

Risotto z grzybami leśnymi to sycący, jesienny obiad zainspirowany kuchnią włoską. Do zrobienia tego rozgrzewającego dania najlepiej wykorzystać świeże borowiki, podgrzybki, koźlarze, maślaki lub rydze. Poza sezonem można się posiłkować suszonymi lub mrożonymi zapasami. Potrawa zachwyca kremowym ryżem z dodatkiem parmezanu i aromatycznym śmietanowym sosem. Niech przepis na risotto z grzybami na stałe zagości w Waszym jesiennym menu. 

dodany przez: mojegotowanie facebook 200x200

dania główne sos grzybowy dania z ryżem risotto

Czas przygotowania:
45min.
Dla ilu osób:
dla 4 osób
Poziom trudności: łatwy
Ocena:

(średnia 4.5 z 164 głosów)

Risotto z grzybami - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • 1.

    Przygotowanie: grzyby leśne (na przykład borowiki, podgrzybki i koźlarze) dokładnie oczyszczamy, opłukujemy w zimnej wodzie i osuszamy. Kroimy w mniejsze kawałki. Cebulę obieramy i siekamy, a czosnek przeciskamy przez praskę. Parmezan ścieramy na małych oczkach tarki. Natkę pietruszki obrywamy z łodygi, myjemy i drobno szatkujemy. Podgrzewamy bulion warzywny lub wodę. 

  • 2.

    Sos grzybowy: na głębokiej patelni rozgrzewamy połowę przewidzianej w przepisie oliwy i 2 łyżki masła. Wrzucamy przygotowane grzyby na tłuszcz razem z czosnkiem. Smażymy je przez około 20 minut. W tym czasie odparuje z nich nadmiar wody i lekko się zarumienią. Dodajemy natkę pietruszki. Doprawiamy grzyby solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Wlewamy śmietanę kremówkę. Mieszamy. Podgrzewamy sos, aż lekko zgęstnieje. Odstawiamy go do momentu, kiedy będziemy gotowi, żeby wykończyć risotto grzybowe.

  • 3.

    Baza do risotto: w garnku lub na dużej patelni z grubym dnem rozgrzewamy pozostałą oliwę i 2 łyżki masła. Szklimy cebulę (może być to również szalotka, która jest łagodniejsza w smaku i ma lekko czosnkowy aromat). Wrzucamy suchy ryż do risotto (arborio lub carnaroli). Podsmażamy go przez kilka minut, aż ziarenka pokryją się tłuszczem i zaczną sprawiać wrażenie przezroczystych. Dodajemy białe wino i pozwalamy mu odparować. Solimy. Wlewamy około ¼ podgrzanego bulionu. Mieszamy ryż i czekamy, aż wchłonie cały płyn. Czynność tę powtarzamy, aż ziarenka zmiękną, ale ich środek pozostanie sprężysty. Potraw to około 20 minut. 

  • 4.

    Risotto z grzybami leśnymi: ugotowany ryż mieszamy z pozostałym masłem, startym parmezanem i świeżo zmielonym pieprzem. Kiedy nasza baza jest gotowa, łączymy ją z przygotowanym wcześniej sosem grzybowym. Sprawdzamy, czy danie nie potrzebuje więcej soli. Serwujemy od razu, żeby ryż pozostał al dente. Możemy udekorować je natką pietruszki, rozmarynem lub tymiankiem oraz cienkimi płatkami parmezanu. 

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Podobne przepisy