Pierogi wigilijne zwykle lepimy tuż przed wigilią lub chwilę wcześniej – wtedy zamrożone cierpliwie czekają, żeby wskoczyć do garnka z gorącą wodą. Pierogi wigilijne możemy podawać z różnymi farszami, zgodnie z tym co lubią nasi domownicy i goście. Nasze ulubione przepisy na pierogi wigilijne znajdziecie w galerii! 

Pierogi wigilijne – pyszna tradycja

Pierogi wigilijne to wbrew pozorom nie tylko pierogi z kapustą i grzybami, chociaż te z pewnością cieszą się największą popularnością i jeszcze do nich wrócimy. Podstawową zasadą dotyczącą pierogów i wszystkich potraw wigilijnych jest post. Pierogi nie mogą więc zawierać mięsa. Biorąc pod uwagę obfitość innych dodatków, z powodzeniem przygotujecie pyszne danie.

Pierogi wigilijne zwykle przygotowywane są w bardzo dużej ilości sztuk – w końcu wigilia to okazja do spotkania z najbliższymi. Warto więc ułatwić sobie pracę, zwłaszcza jeśli w lepieniu pierogów nie czujemy się specjalistami. Pomoże nam w tym zestaw do lepienia pierogów. Jego działanie jest bardzo proste. W środku umieszczamy okrągły płatek ciasta, na który nakładamy farsz. Następnie zaciskami dwie części gadżetu, tak aby zlepić brzegi pieroga. Co ważne tego typu gadżety dostępne są w różnych rozmiarach – możemy więc przygotować małe, średnie lub duże pierogi wigilijne.

Ciasto na pierogi - jak je zrobić?

Ciasto na pierogi wigilijne powinno być elastyczne, nie za twarde, ani nie za miękkie. Ważne, żeby stawiało lekki opór zębom, ale jednocześnie było przyjemnie miękkie. Klasyczny przepis na ciasto na pierogi zakłada użycie mąki pszennej, gorącej wody i masła. Masło należy rozpuścić w wodzie i dodać do mąki. Wiele osób dodaje również do ciasta jajko. Dzięki temu będzie ono nieco twardsze i łatwiej poradzimy sobie z lepieniem pierogów. Są jednak i tacy, którzy uważają, że najlepsze jest ciasto bez jajka, ponieważ jest bardziej elastyczne. Ciasto na pierogi wigilijne możemy posolić lub posłodzić – w zależności od tego, czy farsz będzie słony czy słodki. 

Ciasto musimy też dobrze rozwałkować. Powinno być jak najcieńsze, nikt w końcu nie lubi pierogów czy uszek na grubym cieście. Ciasto nie powinno się zbytnio kleić, ale jeśli tak będzie, możemy podsypać stolnicę mąką. Nie dodawajmy jej jednak zbyt dużo, bo ciasto stwardnieje. 

Zobacz także:  przepisy na kapuśniaczki krucho - drożdżowe

Farsz na pierogi wigilijne – na słono

Pierogi na wigilię możemy przygotować z bardzo różnymi farszami. Zdecydowanie najbardziej klasycznym i podstawowym jest farsz z kiszonej kapusty i grzybów. Prosty do przyrządzenia z pewnością świetnie się sprawdzi. Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami smakują wspaniale, ale jeśli lubimy eksperymentować ze smakami, warto wzbogacić je na przykład dodatkiem fasoli

Inną opcją jest przygotowanie farszu z samych grzybów – odpowiednio doprawione ziołami pierogi z grzybami będą smakować wyśmienicie. Jeśli chcemy, żeby farsz był bardziej zwarty, do grzybów możemy dodać nieco białej fasoli, która zagęści całość. Co ciekawe, warto eksperymentować również z samym ciastem. Możemy dodać do niego suszone zioła i przyprawy, by samo w sobie miało więcej smaku. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie ciasta grzybowego, czyli z dodatkiem sproszkowanych suszonych grzybów – takie ciasto na pierogi wigilijne podkreśli i wzmocni smak grzybowego farszu. Innym pomysłem na pyszne i pięknie wyglądające pierogi jest ciasto buraczane. Mniej tradycyjną, ale równie pyszną i ciekawą opcją, będzie przygotowanie na wigilię pierogów ruskich lub pierogów z łososiem

Sprawdź też nasz przepis na pierniki świąteczne i domek z piernika

Farsz do pierogów wigilijnych – na słodko

Pierogi wigilijne mogą też wystąpić w roli… deseru. W końcu kto powiedział, że farsz musi być wytrawny? Otóż nie musi. Możemy zrobić pierogi wigilijne z makiem lub na przykład z farszem z bakalii. Albo jeszcze inaczej – z twarogiem, ale w wersji słodkiej, z dodatkiem cukru i cynamonu.

Pierogi wigilijne – z czym podawać?

Podczas wigilii musimy zrezygnować z okraszenia pierogów skwarkami. Możemy za to użyć podsmażonej cebulki, śmietany lub po prostu niewielkiej ilości masła. Masło sprawdzi się zwłaszcza w przypadku pierogów słodkich. Pierogi wytrawne możemy też podawać z barszczem czerwonym lub grzybowym do popicia.

Pierogi wigilijne – jak mrozić? Pierogi wigilijne możemy śmiało zamrozić – albo przygotowane wcześniej przed wigilią, albo po wigilii, kiedy zostaną nam niewykorzystane. Mrozimy pierogi nieugotowane. Porcję pierogów umieszczamy w plastikowym woreczku – najlepiej jeśli będzie on zawierał jedną porcję obiadową. Woreczki warto opisać datą i informacją, jakie pierogi wigilijne znajdują się w środku.

Zobacz również: kapusta z grzybami