Znudziły się wam już pierogi z mięsem, kapustą i ruskie? Takich z pewnością jeszcze nie jedliście, a zdecydowanie warto. Oto zapomniany przepis sprzed stu lat, który warto przywrócić do łask. Gdy raz spróbujecie, ciężko będzie się oderwać. Potrzebujecie jedynie kilku tanich składników, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Tylko wtedy pierogi wyjdą jak u babci.

Jak zrobić pierogi według 100-letniej receptury?

Jak zrobić pierogi inaczej? Autorka kanału @PrzepisyOdOlgi pokazała na swoim kanale YouTube 100-letni przepis na pierogi z farszem z gotowanych na twardo jajek i szczypiorku. Choć takie zestawienie smaków kojarzy nam się raczej ze śniadaniem, to okazuje się, że genialnie smakuje otulone w cieście pierogowym.

Wyjątkowość tej receptury nie kończy się jednak na nietypowym farszu, gdyż cały trik tkwi w cieście, albowie gotowe porcje ciasta macza się w rozpuszczonym maśle i zostawia na godzinę. To właśnie dzięki tej dodatkowej czynności pierożki zachwycają potem wyjątkową konsystencją.

Kolejnym sekretem jest formowanie pierożków, gdyż zamiast po prostu składać ciasto na pół i zlepiać, zawija się je jak gołąbki lub krokiety. Następnie, zamiast wrzucać je na osolony wrzątek, zapieka się je w piekarniku na złocisty kolor. Zobaczcie, jak zrobić ten wyjątkowy przepis krok po kroku i koniecznie spróbujcie.

Przepis na pierogi sprzed stu lat

Składniki:

  • 750 g mąki pszennej
  • 600 ml wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 kostka masła
  • 1 pęczek szczypioru razem z dymką
  • 6-7 ugotowanych jajek
  • olej
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

1. Mąkę przesiewamy i łączymy z solą oraz ciepłą wodą. Najpierw mieszamy drewnianą łyżką, a następnie wyrabiamy aż powstanie gładkie, jednolite ciasto. Gotową kulkę wkładamy do miski, przykrywamy folią spożywczą i odkładamy na około 10. W tym czasie roztapiamy kostkę masła i przelewamy je do naczynia żaroodpornego.

2. Po upływie 10 minut dzielimy ciasto na kilkanaście równych kulek, a następnie spłaszczamy je w dłoniach i układamy w naczyniu z płynnym masłem. Wszystko przykrywamy folią i odstawiamy na godzinę.

3. W międzyczasie robimy farsz. Najpierw gotujemy jajka na twardo, obieramy je i kroimy w drobną kosteczkę. Następnie drobno siekamy szczypior i podsmażamy go na odrobinie oleju do miękkości, po czym dodajemy do rozdrobnionych jajek, doprawiamy solą oraz pieprzem i dokładnie mieszamy. 

4. Odkrywamy ciasto i cienko wałkujemy każdy placuszek, po czym wypełniamy go farszem i zwijamy jak gołąbki. Gotowe pierożki układamy na blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na około 35 minut.