Suszone wiśnie

Ocena:

4.47 (176)

  • 4 godz. 30 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Suszone wiśnie świetnie wzbogacą smak każdej owsianki czy granoli. To jednak nie jest ich jedyne, kulinarne zastosowanie. Szczególnie chętnie sięgamy po nie zimą, gdy świeże, krajowe owoce są trudno dostępne. Stanowią cenne źródło wielu witamin i składników mineralnych. Jeśli chcecie zachować smak lata na dłużej, koniecznie sprawdźcie nasz przepis na wiśnie suszone. 

Składniki:

  • wiśnie  4 kg

Suszone wiśnie - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie owoców: wiśnie płuczemy pod bieżącą wodą i osuszamy na sitku. Usuwamy z nich ogonki. Dokładnie je drylujemy i delikatnie odciskamy z nich nadmiar soku. 

  • Krok 2:

    Rozkładanie owoców: wiśnie przekładamy na wyłożone papierem do pieczenia blachy tak, by nie stykały się one ze sobą. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 110°C.

  • Krok 3:

    Suszenie wiśni: blachy z owocami przekładamy do piekarnika, a jego drzwiczki uchylamy. Suszymy wiśnie przez około 2 godziny, obracając je co około 30 minut. Po tym czasie wymieniamy papier do pieczenia na świeży i kontynuujemy suszenie przez kolejne 2 godziny. 

Porady

  • Usuwanie pestek z owoców wiśni ułatwi drylownica. Można ją zakupić w większości hipermarketów i sklepów z akcesoriami kuchennymi. 
  • Chcecie przedłużyć świeżość wiśni suszonych? Możecie je zamrozić. Jednak, by zapobiec ich sklejeniu, polecamy ułożyć je na papierowej tacce lub talerzyku i włożyć na około do 20 minut do zamrażalnika. Po tym czasie można przełożyć je do woreczków na żywność.
  • Suszone wiśnie można również przechowywać w szczelnie zamykanych, szklanych słoikach. W takim przypadku, należy się jednak upewnić, że owoce są całkowicie wysuszone. Słoiki polecamy trzymać w chłodnym i zacienionym miejscu. Dzięki temu owoce zachowają świeżość na długie miesiące. 
  • Jednym z ważniejszych elementów suszenia wiśni w piekarniku, jest ich odpowiednie ułożenie na blasze. Owoce nie powinny się ze sobą stykać – trzeba zadbać o zachowanie między nimi odstępów. 
  • Dokładny czas suszenia wiśni może się różnić w zależności od ilości zawartej w owocach wody czy mocy piekarnika. Jeśli wiśnie są delikatnie twarde i lepkie, a po ściśnięciu nie wypływa z nich sok,  można wyłączyć piekarnik. W przeciwnym razie, należy wydłużyć czas suszenia. 
  • Zastanawiacie się, Ile kalorii mają wiśnie suszone w piekarniku? Choć oczywiście dokłada ilość kcal może się delikatnie różnić, przyjmie się, że 100 g suszonych wiśni to 330 kalorii. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Suszone wiśnie – właściwości

Właściwości suszonych wiśni znane są w medycynie naturalnej od lat. Ceni się je przede wszystkim ze względu na dużą zawartość witaminy C – szklanka ususzonych owoców pokrywa aż 40% dziennego zapotrzebowania na ten składnik – oraz witaminy A. Stanowią one również dobre źródło cennych składników mineralnych, takich jak wapń, potas, magnez czy fosfor. Znajdujące się w nich pektyny mogą przyczynić się do obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu. 

To jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości wiśni suszonych! Można w nich znaleźć także spore ilości antyoksydantów i przeciwutleniaczy. Ich spożywanie zaleca się też osobom borykającym się z problemami układu trawiennego, gdyż pobudzają one trawienie i wykazują działanie przeczyszczające. Ze względu na zawartość melatoniny, spożyte wieczorem, wiśnie suszone mogą również ułatwiać zasypianie. 

Gdzie kupić suszone wiśnie? 

Zapomnieliście zabrać się za suszenie owoców latem? Żaden problem! Suszone wiśnie znajdziecie w większości hipermarketów i delikatesów. Są one też dostępne w sklepach ze zdrową żywnością. Można je również zakupić w wybranych drogeriach, oferujących asortyment spożywczy. 

Jeśli zaś planujecie zaopatrzyć się w większą ilość suszonych wiśni, możecie zamówić je z jednego z licznych sklepów internetowych, sprzedających artykuły spożywcze. Często oferują one większe opakowania produktów, co przekłada się na ich korzystniejszą cenę. 

Jak suszyć wiśnie? – alternatywne sposoby

Fanom suszonych wiśni polecamy zaopatrzenie się w specjalną suszarkę do warzyw i owoców. Urządzenia te z reguły nie są drogie, ani skomplikowane w obsłudze. Po umyciu i wydrylowaniu, wiśnie wystarczy równomiernie ułożyć na poszczególnych sitkach. Optymalna temperatura do suszenia w suszarce elektrycznej to 60°C. W takich warunkach, owoce będą gotowe po około 35–40 godzinach. Co kilka godzin warto jednak zmieniać położenie półek. 

Innym, sprawdzonym sposobem jest suszenie wiśni na słońcu. Tak właśnie robiły to nasze babcie. Podobnie, jak w przypadku poprzednich metod, owoce trzeba dokładnie umyć, osuszyć i pozbawić pestek oraz łodyg. Następnie układa się je równomiernie na lekkiej tkaninie. Powinny się one suszyć w dobrze nasłonecznionym i przewiewnym miejscu.  By ochronić je przed robakami i muchami, warto dodatkowo przysłonić je siateczką z drobnymi oczkami. Na słońcu suszenie wiśni zajmuje około 2–3 dni. Należy jednak pamiętać, by na noc chować je do pomieszczenia. 

Suszone wiśnie – do czego je dodawać? 

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na zamrożenie suszonych wiśni, czy też będziecie przechowywać je w słoikach, zachowają one świeżość przez długie miesiące. Warto regularnie po nie sięgać, gdyż stanowią świetne źródło witaminy A oraz C. Są również bogate w składniki mineralne, takie jak potas, magnez, wapń czy fosfor. Sprawdzą się zarówno jako zdrowa i pożywna przekąską między posiłkami, jak i jako dodatek do wielu dań, deserów czy wypieków. 

Wiśnie suszone fantastycznie sprawdzą się jako dodatek do zdrowej owsianki migdałowej. Jej przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy dorzucić do gotującego się napoju roślinnego (250 ml) około 60 g płatków owsianych. Ciągle mieszając, całość gotuje się, aż do zgęstnienia. Oprócz suszonych owoców, warto dodać do niej także odrobinę posiekanych na drobno migdałów oraz pół pokrojonego na plasterki banana.  

Wiśnie suszone w piekarniku można również dodawać do rozmaitych wypieków. Ich delikatnie kwaskowaty smak fantastycznie komponuje się ze smakiem czekoladowych muffinów czy wyrośniętych, drożdżowych bab. Można nimi także ozdobić wierzch serników, domowych tortów lub placków z owocami.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne