Dynia piżmowa, czyli dynia butternut gości w naszych kuchniach przez kilka miesięcy  - choć pojawia się w sklepach już w lipcu, warto poczekać do pełni sezonu, czyli października. Latem warzywniaki są tak pełne, że nie ma sensu kupowanie dyni, która będzie nas cieszyć, gdy zabraknie już pysznych pomidorów, papryki czy soczystych owoców. Jesień upływa już jednak pod znakiem dyni i to dynia piżmowa cieszy się rosnącą popularnością. Zupa z dyni, ciasto dyniowe, pieczona dynia, puree z dyni – wspaniała jest ta różnorodność zastosowań! Nie bez znaczenia są też walory zdrowotne - dynia piżmowa ma dużo witamin, mało kalorii i jest lekkostrawna.

Dynia piżmowa – czy obierać?

Jak obrać dynię piżmową? Jasna skórka dyni piżmowej jest na tyle miękka, że da się ją obierać zwykłą obieraczką do warzyw. Niewielki rozmiar dyni sprawia, że jest bardziej poręczna i obieranie nie nastręcza tylu trudności, co w przypadku twardej skórki i dużych rozmiarów dyni zwyczajnej, migdałowej czy olbrzymiej.

Rywalizację z dynią piżmową wygrywa tylko dynia hokkaido, której… nie trzeba obierać, bo ma miękką skórkę, a i rozmiary zwykle dość skromne. Dynię piżmową, tak jak i inne, można oczywiście obrać po upieczeniu – jest to duże ułatwienie, pod warunkiem, że potrzebujemy akurat dyni pieczonej. Czy dynię piżmową trzeba obierać? Niektórzy jej nie obierają wcale, tak też można – skórka piżmowej nie „znika” jak w przypadku hokkaido, ale mięknie na tyle, że spokojnie można jeść. Potrawy z dyni piżmowej zwykle są też tak skomponowane, że skórka będzie praktycznie niewyczuwalna.

Zobacz też: Przepisy na Halloween

Dynia piżmowa smakuje tak jakby ktoś do zwyczajnej dyni dodał masło orzechowe – połączenie jest pyszne i występuje w naturze właśnie pod postacią dyni piżmowej. Różnicy w smaku towarzyszy różnica w strukturze – lubię tę kremowość. Zupa krem z dyni piżmowej – podobnie jak puree – jest aksamitna i idealnie otula smakiem. Ma w sobie wiele słodyczy - przydatnej w oczywisty sposób w ciastach i deserach oraz przyjemnie przełamującej smaki wytrawne - ostre i słone.

Czytaj także:  Patison - przepisy na smaczne dania

Dynia piżmowa – przepisy

Dynia piżmowa pasuje właściwie do tego, co i dynia zwyczajna, ale do niektórych zastosowań jest po prostu lepsza. Świetnie smakuje dynia pieczona, którą często dodaję do past (na przykład hummusu z dynią) i sałatek (sałatka z dynią pieczoną) – często towarzyszą jej w nich wyraziste, słone sery takie jak feta lub grillowany halloumi. A to dlatego, że słodka dynia piżmowa doskonale idzie w parze z tym, co pikantne lub słone w serach. Przepyszne są też placki z dyni.

Co można zrobić z dyni piżmowej? Dania z dyni piżmowej to również zupy i desery. Zupa z dyni to jeden z najpopularniejszych pomysłów na dynię piżmową, ale też inne odmiany. Zwykle ma formę kremu i bywa przyprawiana na różne sposoby: chili, imbirem, mleczkiem kokosowym, pastą curry – w wydaniu azjatyckim; rozmarynem, tymiankiem i szałwią – w wersji bardziej śródziemnomorskiej.

Jeden z sekretów dyni to jej uniwersalność i mnogość zastosowań oraz smaków, które do niej pasują. Można bowiem upiec też ciasto z dyni piżmowej albo zrobić sernik dyniowy. Pasują wszelkie przyprawy korzenne, ale nie wahajcie się też przed łączeniem dyni z czekoladą, bakaliami czy owocami, na przykład śliwkami.

Dynia w occie też jest niezwykle popularna – i słusznie, bo przetwory z dyni są niezwykle ciekawe, ale – moim zdaniem – niekoniecznie trzeba tu używać dyni piżmowej, bo jej atuty będą raczej trudno dostrzegalne, wystarczy dynia zwyczajna – tańsza i łatwiej dostępna.  

Zobacz także:   Ser halloumi i kuchnia cypryjska dla każdego

Co zrobić z dyni piżmowej? Puree z dyni

Puree z dyni jest niezwykle przydatne, więc warto w sezonie przygotować większą porcję i dodawać je do dań – nie musi to być koniecznie dynia piżmowa. Hokkaido czy zwyczajna też się sprawdzą, choć efekt będzie nieco inny - puree może być zbyt wodniste, wtedy warto je odcisnąć w gazie bądź na sitku. Jak zrobić puree z dyni? To proste - wystarczy umyć dynię pokroić na kawałki lub plastry, ułożyć na blasze do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Po około 30 minutach dynia może już być miękka - sprawdzaj widelcem. Upieczone plastry przestudź, obierz ze skóry, przestudź, a następnie zblenduj blenderem na gładko. Puree zamknij w słoiczku, przechowuj w lodówce i zjedz w ciągu około 4 dni lub zamroź, dzieląc uprzednio na porcję i pakując do woreczków.

Gotowe puree z dyni przyda się do przyrządzenia pumpkin spice latte, czyli słynnej dyniowej kawy o korzennym aromacie. Możesz też dodać je do ciasta drożdżowego i upiec dyniowe ślimaczki drożdżowe.

 

Przepis na dżem z dyni z pomarańczą i cytryną

Ziemniaczane pure z dynią  - przepis

Wypróbuj też świetny przepis na sos paprykowo-dyniowy do makaronu