Hummus z dyni będzie doskonały zarówno na śniadanie, jak w formie przekąski na imprezę. Możecie go także dodać do domowego bowla z różnymi kolorowymi składnikami. Jest to więc potrawa uniwersalna, która świetnie smakuje ze świeżą bagietką, paluchami chlebowymi, tortillą lub warzywami. Jesienny (i nie tylko) hummus dyniowy przygotujecie z ciecierzycy, pasty tahini i dowolnej odmiany dyni.
Stockfood
(średnia 4.5 z 173 głosów)
Ciecierzyca: suchą ciecierzycę moczymy na noc dzień przed gotowaniem. Następnego dnia gotujemy przez 90 min od momentu wrzenia (czas gotowania ciecierzycy nie jest wliczony w czas potrzebny na przygotowanie tego dania).
Purée z dyni: obieramy ją ze skórki (dyni kokaido nie trzeba obierać) i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C na 20 min. Po upieczeniu przekładamy ją do osobnego naczynia i blendujemy. Do hummusu będziemy potrzebowali 200 g purée z dyni.
Miksowanie: do wysokiego naczynia lub kielicha blendera przekładamy ugotowaną, miękką ciecierzycę, tahinę, czosnek i sok z cytryny. Doprawiamy szczyptą soli i blendujemy do uzyskania gładkiej masy.
Dynia: dodajemy purée z dyni i ponownie łączymy składniki przy użyciu blendera. Dodajemy stopniowo wodę – w zależności od odmiany dyni będziecie potrzebowali od 2 łyżek do 100 ml wody.
Przyprawy: hummus z dyni doprawiamy kuminem i ostrą papryką. Miksujemy, aby połączyć składniki. W razie potrzeby dodajemy więcej soli.
Porady
- Hummus z dyni możecie przygotować w ciągu jednego dnia używając gotowej ciecierzycy ze słoika lub puszki. Wodę po odlaniu ciecierzycy można wykorzystać w przedostatnim kroku.
- Jeśli zdecydowaliście się na przygotowanie ciecierzycy samodzielnie, podczas namaczania możecie dodać do wody łyżeczkę sody oczyszczonej. Soda zmiękczy ziarna i tym samym skróci czas gotowania cieciorki.
- Do hummusu można dodać prażone pestki dyni, dzięki którym potrawa nabierze orzechowego aromatu.
- Dyniowy hummus świetnie smakuje polany oliwą z oliwek i posypany posiekaną natka pietruszki.
- Jeśli chcecie, aby wasza kompozycja wyglądała tak, jak na naszym zdjęciu, posypcie przełożony do miseczki humus pestkami dyni, sezamem i mieloną ostrą papryką.
- Puree możecie również przygotować z gotowanej dyni. Wtedy po ugotowaniu trzeba ją odsączyć z wody, a potem zmiksować – tak samo, jak w przypadku pieczonej dyni.
- Jeśli do hummusu planujecie użyć dynię hokkaido, będziecie potrzebowali więcej wody. Z kolei do hummusu z dyni piżmowej być może woda w ogóle nie będzie potrzebna, ponieważ ta odmiana sama w sobie jest bardzo soczysta.
Z powyższego przepisu powinien wam wyjść słoik hummusu o pojemności ok. 0,5 l. Pastę możecie przechowywać w lodówce w zamkniętym słoiku (lub innym pojemniku) maksymalnie do 5 dni. Aby nie wysechł warto polać go po wierzchu oliwą z oliwek lub olejem.
Słoiki z hummusem dyniowym można pasteryzować – w ten sposób przetrwają nawet kilka miesięcy. Jak to zrobić? Zamknięte słoiki z pastą wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 120°C. Wyjmujemy po 20 minutach i pozostawiamy do ostygnięcia. Hummus można także mrozić w szczelnych pojemnikach, odpornych na niskie temperatury.
Pyszne smarowidła na bazie cieciorki i tahini możecie przygotować także z innymi pieczonymi warzywami, np. z papryką – słodką lub chili do wyboru – bądź cukinią. Pasta świetnie miesza się także z pieczonym burakiem lub suszonymi pomidorami.
Uczulenie na sezam? To nie powód, aby rezygnować z hummusu. Możecie go przygotować bez tahini. Wystarczy zmiksować miękką cieciorkę z czosnkiem, oliwą, sokiem z cytryny i wodą oraz pieczoną dynią, jeśli wybieracie jesienny wariant tej potrawy.
Hummus dyniowy może gościć na waszych stołach o każdej porze roku, jeśli wcześniej przygotujecie zapas purée z dyni w słoikach.
Komentarze