Ser halloumi – przepisy

Ser halloumi-skąd pochodzi?

Halloumi prawdopodobnie wytwarzany był już w czasach Bizancjum. Od wieków produkuje się go na Cyprze według tej samej, ściśle przestrzeganej i pilnie strzeżonej receptury. Producenci halloumi mają wyłączne prawo do jego wyrobu i nazwy, która pochodzi od słowa „hallum”, co oznacza ser libański. Dlaczego? Nie wiadomo. Przeciętny Cypryjczyk zjada aż 8 kg halloumi rocznie. Tuż po Cyprze, największym jego konsumentem jest Wielka Brytania, gdzie zdobył uznanie na początku XXI w. Popularny jest także w krajach wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Obecnie bez problemu można go kupić także w Polsce.

Ser halloumi-jak zrobić?

Pierwotnie ser halloumi był produkowany z mleka owczego lub koziego, obecnie częściej z krowiego. Do podgrzewanego mleka dodawana jest podpuszczka lub podpuszczka wegetariańska. Skrzep serowy następnie podgrzewa się w gorącej wodzie. Po ochłodzeniu skrzep i serwatka naturalnie się rozdzielają. Skrzep wygniata się, bardzo często z dodatkiem mięty.

Ser halloumi – jak smakuje?

Halloumi jest elastyczny i lekko skrzypiący, wałkuje się jak ciasto i kroi w małe bloki, które przechowuje się w lekkiej solance. Ser halloumi ma włókienkowatą i lekko elastyczną strukturę, łagodny mleczny smak wzbogacony solą z solanki. Ponadto halloumi jest jednym z niewielu serów, który podczas smażenia czy opiekania zachowuje swój kształt. Jeśli plastry tego sera umieścimy na gorącej teflonowej lub grillowej patelni, część zewnętrzna stanie się szybko krucha i lekko przypieczona, natomiast środek stopi się, podobnie jak w mozzarelli.

Czy ser halloumi jest zdrowy?

Ser halloumi odznacza się wysoką zawartością składników mineralnych oraz witamin. Składa się w 46% z wody, w co najmniej 43% z tłuszczu, około w 22% z białka i w 3% z soli. 100 g sera dostarcza 313 kcal, 25 g tłuszczu, 2 g węglowodanów oraz 20 g pełnowartościowego białka. Produkt ten jest doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera witaminy z grupy B oraz witaminy A, D, E, K. Jest również cennym źródłem magnezu, wapnia, fosforu, potasu oraz sodu. Nie zawiera witaminy C oraz błonnika, dlatego, przygotowując pełnowartościowy posiłek, warto łączyć go z warzywami i owocami. Niestety, jest kaloryczny i ma wysoką zawartość cholesterolu.

Jak przyrządzić ser halloumi?

Ser halloumi sprzedawany jest w kształcie lekko zaokrąglonej kostki o wadze 200–250 g. Na Cyprze najczęściej serwowany jest w wersji grillowanej lub smażonej. Często jada się go na śniadanie, w zestawieniu z szynką i jajkami. Halloumi jest również głównym składnikiem lokalnego ravioli. Znakomicie smakuje w połączeniu z makaronami, zapieczony na pizzy lub w zapiekankach. Ser halloumi usmażony w panierce jest nawet lepszy niż mięsny kotlet.

Jak grillować ser halloumi ?

Ser halloumi można grillować na specjalnej patelni lub na grillu elektrycznym. Można posmarować go delikatnie oliwą z oliwek, aby łatwiej było go zdjąć i przełożyć na talerz. Grillowany ser halloumi możemy podawać również na słodko, oblany miodem i posypany sezamem. Równie dobrze, jak na ciepło, cypryjski skarb narodowy smakuje na zimno. Ser halloumi jest zwarty, więc łatwo się go kroi i nie kruszy się. Może być serwowany jako przekąska, choć równie smaczny jest na kanapkach albo jako składnik sałatki.

Polecane przepisy