Feta

Jak powstaje ser feta?

Feta to ser typu solankowego wyrabiany z mleka owczego, niekiedy także z dodatkiem mleka koziego. Proces produkcyjny rozpoczyna się od pasteryzacji surowca, do którego następnie dodaje się podpuszczkę. Kiedy z mleka wytrąci się skrzep, tnie się go na bloczki, a później pozostawia w solance na 3 miesiące, aby dojrzał. W ten sposób feta nabiera charakterystycznego słonego smaku oraz kremowej konsystencji. Dojrzały ser wraz z solankową zalewą pakowany jest do drewnianych lub metalowych pojemników.

Proces produkcji oryginalnej jest ściśle kontrolowany. Wytwórcy muszą przestrzegać określonych wytycznych odnośnie technologii, zastosowanych surowców, a nawet przeszkolenia personelu. Jest to związane ze statusem fety jako produktu tradycyjnego odznaczającego się najwyższą jakością. W jej składzie może znajdować się jedynie mleko, podpuszczka i sól. Niedozwolone są konserwanty lub barwniki.

Nazwa "feta" prawnie przysługuje wyłącznie serom produkowanym na terenie Grecji. Producenci serów solankowych z innych krajów starają się obejść ten przepis, stąd w sklepach znajdziemy tak wiele "serów typu feta", "sałatkowych" czy "typu greckiego". Prawdziwa feta może bazować wyłącznie na mleku owczym i kozim - zastosowanie krowiego jest niedozwolone. Oryginalny, grecki wyrób poznamy na podstawie czysto białego koloru oraz słono-pikantnego smaku. Sery wyrabiane z mleka krowiego pozbawione są ostrej nuty smakowej i mogą przybierać lekko żółtawą barwę.

Z czym jeść ser feta?

Ser feta tworzy najlepsze połączenie z innymi klasykami greckiej kuchni - oliwą, czerwoną cebulą, pomidorem, ogórkiem oraz oliwkami. Składniki te tworzą słynną sałatkę horiatiki, która najczęściej podawana jest jako przekąska lub dodatek do dań głównych. Jak zrobić sałatkę z fetą? Przepis jest prosty: pokrojone składniki mieszamy ze sobą, polewamy oliwą oraz doprawiamy oregano bądź lubczykiem. Na wierzchu układamy gruby plaster sera feta, który na koniec posypujemy ziołami. Wersja tego dania z dodatkiem sałaty znana jest u nas jako sałatka grecka. Składnikami horiatiki mogą być także kapary, anchois oraz zielona papryka.

Jaki sos pasuje do sałatki z fetą? Najlepiej sprawdza się dobrej jakości oliwa zmieszana z ziołami, którą możemy dodatkowo zaprawić octem winnym oraz sokiem z cytryny. Smaku warzywom doda także winegret, opcjonalnie wzbogacony łyżeczką musztardy. Wypróbować warto również dressing miodowy doprawiony czosnkiem i ostrą papryką. Miłośnicy minimalizmu mogą skropić sałatkę wyłącznie sokiem z cytryny.

Przepisy z fetą

Co zrobić z serem feta? Ten smakowity produkt posłuży nie tylko do stworzenia sałatki horiatiki. Można dodać go również do innych dań kuchni greckiej lub zaserwować w zupełnie innej odsłonie!

Ciasto filo faszerowane pokrzywą i serem feta brzmi jak esencja greckiej kuchni! Filo przypomina ciasto francuskie, lecz jest od niego delikatniejsze - zgodnie ze swoją nazwą powinno przypominać listek. Jego wykonanie jest czasochłonne, dlatego przy braku czasu można wspomóc się gotowymi arkuszami dostępnymi w marketach.

Sałatka z arbuzem i fetą najlepiej sprawdzi się w upały. Orzeźwiający, słodki owoc stworzy doskonałe połączenie z wyrazistym serem. Sałatkę dekorujemy świeżą miętą lub melisą.

Pełen warzyw omlet z fetą i papryką Vaiana bierze swoją nazwę od dzielnej księżniczki Disneya. To danie odpowiednie nie tylko dla miłośników zdrowej kuchni! Jest szybkie i sycące, dlatego idealnie nadaje się na śniadanie. Można podać go także w ramach lunchu.

Poszukujesz przepisu na zdrową, a zarazem oryginalną przekąskę? Proponujemy buraki faszerowane fetą. Do nadzienia dodać można również soczewicę, duszone warzywa lub podprażone orzechy włoskie. Dzięki efektownemu wyglądowi buraki sprawdzą się jako ciekawa przystawka na rodzinnej uroczystości.
 

Polecane przepisy