Konfitura z wiśni

Ocena:

4.11 (247)

  • 2 godz. 0 min.
  • więcej niż 10 osób
  • łatwy

Konfitura z wiśni to świetny sposób na osłodzenie sobie oczekiwania na nadejście kolejnego lata. Za jej przygotowanie warto zabrać się w lipcu, kiedy dojrzewają te kwaskowe owoce. Słodkie przetwory na ich bazie to świetny dodatek do ciast, naleśników i różnych deserów, a nawet do mięs i serów. Jeśli szukacie pomysłu na wykorzystanie letnich zbiorów, nie znajdziecie nic lepszego niż konfitura z wiśni. Przepis jest bardzo prosty i składa się tylko z dwóch składników.

Składniki:

  • wiśnie  1 kg

  • cukier  1 kg

Konfitura z wiśni - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Wiśnie: pozbawiamy ogonków i przebieramy, żeby wybrać najładniejsze owoce. Myjemy je i osuszamy. Drylujemy nad miską, żeby nie utracić soku.  

  • Krok 2:

    Gotowanie: umieszczamy wypestkowane wiśnie w dużym garnku z grubym dnem. Podgrzewamy je na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, żeby puściły sok. Możemy podlać niewielką ilością wody. 

  • Krok 3:

    Konfitura z wiśni: kiedy owoce zaczną zmniejszać swoją objętość, mieszamy je z cukrem. Gotujemy, aż odparuje większość soku i konfitura zgęstnieje. Cały proces zajmie około 1,5 godziny. 

Porady

  • Z podanego przepisu otrzymamy około 6 słoików o pojemności 200 ml. Konfitura z wiśni po zawekowaniu powinna być przechowywana w suchym, chłodnym, zaciemnionym miejscu, takim jak spiżarnia, piwnica lub szafka kuchenna. 
  • Konfitura wiśniowa jest pyszna na ciepło, od razu po przygotowaniu. Można nią posmarować na przykład świeże ciasto drożdżowe lub maślane bułeczki. Jeśli chcemy przechowywać ją przez dłuższy czas, przełóżmy ją do czystych, wyparzonych słoiczków i poddajemy pasteryzacji na mokro (w garnku wypełnionym wodą) lub na sucho (w piekarniku). Warto wtedy przygotować więcej konfitury, żeby mieć zapas na sezon jesienno-zimowy. 
  • Domowa, babcina konfitura z wiśni powinna być bardzo słodka, dlatego tradycyjne proporcje składników wynoszą 1:1, czyli 1 kilogram cukru na 1 kg owoców. Jeśli chcemy zmniejszyć kaloryczność przetworów, możemy wykorzystać ksylitol. Jest to naturalny, brzozowy słodzik, który jest znacznie zdrowszy od zwykłego cukru. Coraz częściej używa się go do tworzenia niskosłodzonych dżemów i kompotów.   
  • Jak zrobić konfitury z wiśni w ekspresowym tempie? Można w tym celu wykorzystać cukier żelujący. Dzięki niemu masa owocowa szybciej uzyska upragnioną przez nas konsystencję. W innym przypadku nie jest konieczne dodawanie pektyny. Występuje jej wystarczająco dużo naturalnie w wiśniach, żeby zagęścić konfiturę.   
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Do czego przyda się konfitura z wiśni? 

Przepis na dżem z wiśni, konfiturę lub powidła przyda się, kiedy chcemy wzbogacić desery smakiem owoców, zwłaszcza poza sezonem na świeże składniki. Sprawdzi się zarówno do szybkich naleśników, gofrów i omletów na słodko, jak i różnych wypieków. Konfitura z wiśni pasuje na przykład do: 

  • kruchego ciasta – spód wystarczy posmarować przetworami z owoców i zapiec z chrupiącą kruszonką, żeby powstał szybki placek na podwieczorek. Konfitura wiśniowa przyda się także, żeby zastąpić świeże owoce, na przykład w przepisie na kruche ciasto z wiśniami i bezą.  
  • ciasta drożdżowego – konfiturę można połączyć z malinami, porzeczkami lub truskawkami. Przetwory z wiśni wzbogacą na przykład proste ciasto drożdżowe bez wyrabiania z owocami leśnymi. 
  • ucieranego placka – to jeden z szybszych sposobów na ciasto z owocami. Warto dekorować je świeżymi jagodami, truskawkami lub malinami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jesienią i zimą wykorzystać konfitury. Koniecznie wypróbujcie przepis na prosty placek na maślance.   

Konfitura wiśniowa to także świetny dodatek do dań wytrawnych, takich jak kanapki, ser w panierce lub grillowane mięso, zwłaszcza z indyka lub kurczaka.  

Konfitury z wiśni – dodatki 

Domowe przetwory owocowe to dobry sposób na zachowanie smaków lata na długie zimowe miesiące. Żeby osłodzić sobie oczekiwanie na dni pełne słońca, warto zrobić konfitury z wiśniami z różnymi rozgrzewającymi dodatkami, takimi jak: 

  • czekolada – dodajemy ją pod koniec gotowania masy owocowej. Łamiemy ją na kawałki i pozwalamy jej się rozpuścić w gęstej, słodkiej kąpieli. Możemy też dodać kakao, jeśli lubimy jego goryczkę. 
  • przyprawy korzenne – cynamon, goździki, wanilia, kardamon, kurkuma szafran. Konfiturę z taką wkładką można z powodzeniem dodawać do rozgrzewającej, zimowej herbaty
  • miód – przetwory z tym dodatkiem nie tylko zyskują charakterystyczny smak, ale także wzmacniające właściwości zdrowotne. 

Wiśnie – przetwory 

Zanim sezon na letnie owoce osiągnie swój szczyt, warto zastanowić się, co zrobić z wiśni. Są one jednym z najpopularniejszych składników na przetwory. Możemy dzięki nim przygotować konfitury, dżemy i kompoty, a także wiśnie w syropie, które przydadzą się między innymi do deserów na zimno i dekoracji drinków. Duża popularnością cieszą się domowe alkohole, a zwłaszcza wina i likiery. Na imprezie u miłośnika trunków własnej roboty nie może zabraknąć klasycznej nalewki z wiśni.  

Na konfiturę i inne przetwory najlepiej sprawdzą się soczyste, czerwone wiśnie. Należy je zbierać w suchy i bezdeszczowy dzień. Większość odmian pełną dojrzałość osiąga w lipcu – właśnie wtedy warto zaplanować robienie przetworów z tych owoców. Ze zbiorów należy odrzucić wszystkie wiśnie z defektami. Wydrylowane owoce należy natychmiast wykorzystać, ponieważ bardzo szybko się psują. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne