Konfitura z czerwonej porzeczki to pyszny dodatek o uniwersalnym zastosowaniu. Jej słodko–kwaśny smak idealnie przełamuje kremowe dodatki w śniadaniach na słodko. Doskonale pasuje również do dań wytrawnych – mięs, pasztetów lub serów. W podstawowym przepisie przygotowujemy ją z owoców, cukru i wody. Aby wzbogacić smak konfitury porzeczkowej możemy dodać odrobinę wanilii lub szczyptę cynamonu.
Getty/iStock
(średnia 4.27 z 174 głosów)
Porzeczki: płuczemy w dużej misce z zimną wodą, a następnie usuwamy ogonki.
Syrop na konfiturę: cukier wsypujemy do dużego garnka na konfiturę. Dolewamy wodę i doprowadzamy do wrzenia. Mieszamy do czasu, aż cukier całkowicie się rozpuści.
Gotowanie: do wrzącego syropu dodajemy przygotowane owoce. Zmniejszamy moc palnika i podgrzewamy na małym ogniu przez 30 min. Ostrożnie mieszamy łyżką, aby nic się nie przypaliło. Zdejmujemy z kuchenki i zostawiamy do ostygnięcia. Gdy zawartość jest zimna, odstawiamy garnek do lodówki na min. 12 godz. (czas podany w przepisie nie uwzględnia czasu chłodzenia).
Smażenie: następnego dnia przekładamy konfiturę na patelnię i smażymy ją przez ok. 15 min – do czasu aż owoce zrobią się szkliste. Zdejmujemy z kuchenki i przekładamy do czystych i wyparzonych słoików.
Konfitura z czerwonej porzeczki jest gotowa: mocno zakręcamy słoiki i odstawiamy je do góry dnem.
Porady
- Porzeczki obieramy z ogonków przy pomocy widelca. Możemy to zrobić już na etapie zrywania z krzaczków, redukując w ten sposób czas pracy na późniejszym etapie.
- Z proporcji podanych w przepisie powinniśmy uzyskać 6 słoików konfitury z czerwonej porzeczki po 120 g.
- Cukier możemy zastąpić zdrowszymi słodzikami, takimi jak stewia, erytrol lub ksylitol.
- Możemy także zredukować ilość cukru. Żeby jednak uzyskać gęstą konsystencję, trzeba dodać pektynę, agar–agar lub nasiona chia. Innym sposobem na zagęszczanie przetworów jest wydłużony czas smażenia. Przy czym należy pamiętać o mieszaniu konfitury co kilka minut, żeby się nie przypaliła.
- Jeśli chcemy pozbyć się pestek z owoców, możemy przetrzeć konfiturę z porzeczek przez sitko. Nie jest to konieczne – pestki są na tyle małe, że dla większości osób nie stanowią problemu.
- Żeby otrzymać konfiturę w jasnoczerwonym kolorze, dodajemy sok z połówki cytryny.
- Dla wzbogacenia aromatu możemy dodać ziarenka z laski wanilii, imbir lub cynamon.
- Żeby przedłużyć termin przydatności do spożycia, warto zapasteryzować słoiki z konfiturą w gotującej się wodzie lub w piekarniku, zgodnie z naszym poradnikiem na temat pasteryzacji.
Na bazie czerwonych porzeczek możemy przygotować także wytrawny chutney – czyli gęsty sos na bazie owoców lub warzyw i orientalnych przypraw. To dodatek, który jest bardzo popularny w Indiach, ale znany był także pod nazwą gąszczu na terenie dawnej Polski.
Do wytrawnej konfitury z porzeczek dodajemy:
Składniki wybieramy według uznania – najlepiej dodawać je w małych ilościach, na bieżąco sprawdzając smak sosu. Jeśli zdecydujemy się na cebulę (białą lub czerwoną), dusimy ją pod przykryciem na osobnej patelni.
Konfitura z czerwonej porzeczki sprawdzi się zarówno do słodkich propozycji śniadaniowych, jak i do dań wytrawnych. Możemy nią polać pancakes, gofry lub naleśniki. Jest rewelacyjnym dodatkiem do tostów francuskich, zwłaszcza w towarzystwie odrobiny kremowego serka mascarpone.
W potrawach mięsnych rewelacyjnie komponuje się z:
W wariancie wegetariańskim możemy podać konfiturę z porzeczki do grillowanych serów, takich jak oscypek czy halloumi.
Konfitura porzeczkowa jest jednym z wielu pomysłów na wykorzystanie owoców sezonowych. Poniżej kilka innych pysznych propozycji:
W domowych przetworach czerwoną porzeczkę możemy zmieszać także innymi owocami – truskawkami, wiśniami lub malinami. Z kolei świeże owoce są świetną dekoracją do tortów i deserów.
Komentarze