Kruche ciasto z wiśniami i bezą

Ocena:

4.45 (170)

  • 1 godz. 40 min.
  • dla 8 osób
  • łatwy

Kruche ciasto z wiśniami i bezą to najlepszy pomysł na deser, zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Połączenie kruchego ciasta ze słodko-kwaśnymi owocami i lekką, chrupiącą bezą to idealna kompozycja smaków i struktur. Ten przepis nie jest trudny ani czasochłonny, a efekt końcowy zachwyci każde podniebienie. Zobaczcie, jak zrobić ciasto z wiśniami i bezą, aby wyszło jak z najlepszej cukierni!

Składniki:

  • mąka  500 g

  • cukier  350 g

  • masło  250 g

  • jajka  6 szt.

  • cukier waniliowy  16 g

  • cukier puder  2 łyżki stołowe

  • aromat do ciasta  3 krople

  • wiśnie  1 kg

  • kisiel  1 szt.

Kruche ciasto z wiśniami i bezą - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Kruche ciasto: Z mąki, 200 g cukru, masła, 5 żółtek, 1 całego jajka, opakowania cukru waniliowego zagniatamy ciasto i wkładamy je lodówki na 1 godzinę. Po wyjęciu rozwałkowujemy ciasto, wykładamy nim blachę i pieczemy przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C. Na podpieczony spód wykładamy wiśnie, wymieszane z 50 g cukru i sypkim kisielem.

    kruche ciasto
  • Krok 2:

    Beza: 5 białek ubijamy z odrobiną soli na sztywną pianę, a pod koniec ubijania dosypujemy stopniowo, małymi partiami 100 g cukru. Wykładamy pianę na warstwę wiśni i ponownie wstawiamy ciasto do piekarnika na 15-20 minut w tej samej temperaturze, aż beza lekko się zrumieni. 

    Beza białka

Porady

  • Kruche ciasto z wiśniami i bezą dobrze komponuje się z orzechami, dlatego warto posypać wiśnie płatkami migdałów lub wiórkami kokosowymi. Smacznym dodatkiem będą również posiekane pistacje. 
  • Aby beza była idealnie krucha, warto dodać do miskowania białek łyżeczkę soku z cytryny albo octu. Można też dodać do już ubitych na sztywno białek odrobinę skrobi ziemniaczanej, która również ustabilizuje pianę. 
  • Kruche ciasto z wiśniami można zrobić także w wersji bez bezy, za to z uroczą kratką z ciasta. Wystarczy wyciąć z kruchego ciasta paski, a następnie ułożyć je na warstwie wiśni wzdłuż i wszerz, tworząc siatkę. Pysznie będzie smakowało też kruche ciasto z wiśniami i kruszonką. 
  • Jeśli chcecie nieco odchudzić kruche ciasto z wiśniami i bezą, możecie zamienić cukier na erytrytol lub ksylitol. Ciasto będzie równie smaczne, a znacznie bardziej dietetyczne. 
  • Aby kruche ciasto z wiśniami i bezą pozostało świeże i smaczne jak najdłużej, najlepiej przechowywać je poza lodówką. Ten typ ciasta twardnieje pod wpływem niskiej temperatury, dlatego nie powinno się trzymać go w lodówce. Najlepiej więc zamknąć ciasto w pojemniku z pokrywką lup przykryć je folią. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Kruche ciasto z wiśniami i bezą - przepis

Jak zrobić kruche ciasto z wiśniami, aby zachwycało wyglądem, zapachem i smakiem? Kluczem do sukcesu jest tutaj dobre ciasto kruche oraz sztywna beza. Warto więc trzymać się kilku zasad, które sprawią, że każdy etap przygotowań wyjdzie doskonale.

Aby zrobić idealne kruche ciasto, wystarczy zachować proporcje 3:2:1, czyli 300 g mąki, 200 g masła i 100 g cukru. Do tego wystarczy już tylko dodać 2 żółtka i spód do ciasta gotowy. Ważne, aby nie ocieplać składników ciepłem dłoni, czyli nie zagniatać składników długo, a wstępnie przesiekać je nożem i tylko na koniec szybko zagnieść. Tak przygotowane ciasto kruche wstawiamy do lodówki. Ile powinno się chłodzić ciasto kruche? Ciasto powinno spędzić w lodówce co najmniej 1 godzinę, ale im dłużej tym lepiej. Ten rodzaj ciasta świetnie znosi mrożenie, dlatego można od razu przygotować więcej ciasta, a następnie podzielić je na porcje, zapakować i zamrozić na zapas.

Jak zrobić bezę, aby była idealnie krucha? Podstawowym błędem, jaki zdarza się początkującym cukiernikom, jest "przebicie" białek, czyli zbyt długie ich ubijanie. Należy więc obserwować konsystencję bezy i przestać miksować, jeśli zacznie się z niej oddzielać woda. Ważne też, aby cukier wsypywać stopniowo, małymi porcjami. Jeśli od razu dosypiemy całą dawkę piana odpadnie, a co za tym idzie, nie utrzyma kształtu podczas pieczenia. Gotową masę przekładamy na blachę, wyłożoną papierem do pieczenia i suszymy w temperaturze około 80-100 stopni przez około godzinę do 1,5 godziny. 

Inne przepisy na ciasta z wiśniami

Wiśnie to idealny dodatek do wszelkiego rodzaju wypieków. Można je dodawać do ciast, tortów, placków czy biszkoptów. Świetnie sprawdzą się także do babeczek, muffinek, rogalików czy rożków lub kopert z ciasta francuskiego. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest przepis na ciasto jogurtowe z wiśniami. Kolejna smakowita receptura to chrupiąca tarta z wiśniami. Spód z kruchego ciasta, wypełniony świeżymi wiśniami z uroczą kratką na wierzchu oczaruje każdego. Wypieki z wiśniami możemy dodatkowo wzbogacić czekoladą, bezą lub kruszonką. Pysznym pomysłem jest również ciasto z wiśniami i budyniem.

Fanom klasycznych wypieków posmakuje prosty biszkopt z wiśniami oraz placek wiśniowy. Tym, którzy wolą wilgotne i kremowe ciasta polecamy sernik z wiśniami - zarówno ten klasyczny, jak i na spodzie brownie. Miłośnicy czekolady będą z kolei zachwyceni przepisem na ciasto czekoladowe z wiśniami oraz pijaną wiśnię

Dobrym pomysłem będą również desery na zimno i nie mowa tu tylko o lodach wiśniowych, ale również wszelkiego rodzaju galaretkach, puddingach chia czy smoothie bowl z wiśniami. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne