Konfitura z jarzębiny to doskonały dodatek do herbat, naleśników, placuszków jogurtowych lub mięs. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przed obróbką, traci swoją naturalną gorycz i staje się słodka. Konfitura z jarzębiny posiada dużą ilość witaminy C – nawet wyższą niż cytrusy, dlatego zimą powinna na stałe gościć na naszych stołach.
Artur Rogalski
Przygotowanie: przynajmniej na 3 dni przed robieniem konfitury z jarzębiny, włóżmy opłukane i obrane owoce do plastikowej torebki i umieśćmy je w ujemnej temperaturze.
Smażenie: do średniej wielkości garnka wlewamy 600 ml wody, dodajemy do tego 200 g cukru i trzymamy na ogniu przez mniej więcej 10 minut. W tym czasie wytworzy się syrop, który oblepi owoce. Później wrzucamy do naczynia odmrożoną jarzębinę i gotujemy ją w syropie przez 15 minut.
Cytryna: myjemy ją, sparzamy skórkę wrzątkiem, a potem ścieramy na tarce i pod koniec gotowania dodajemy do konfitury.
Wekowanie: słoiki myjemy i wyparzamy. To samo robimy z nakrętkami. Gorącą konfiturę przelewamy do słoików, mocno zakręcamy wieczko i ustawiamy do góry dnem.
przetwory, konfitury - zobacz inne inspiracjePorady
- Przetwory z jarzębiny równie dobrze smakują z innymi owocami. Możemy dodać do nich jabłka np. antonówki i szare renety lub gruszki – np. klapsy. Dzięki zawartości pektyn, masa staje się bardziej gęsta, bez użycia żelfixów. Konfitura z jarzębiny i jabłek jest bardziej zwarta niż same owoce w syropie, dlatego lepiej nadaje się do kanapek lub do smarowania ciasta.
- Konfitura z jarzębiny jest bardzo smaczna, jednak nie możemy przesadzać z jej konsumpcją. Swój słodki smak zawdzięcza bowiem nie tylko fruktozie, sacharozie i glukozie, ale również sorbitolowi. A ten, stosowany w nadmiarze, może działać przeczyszczająco. Jeśli mamy chęć na zjedzenie całego słoika, sięgnijmy lepiej po konfiturę z czerwonej porzeczki.
- Jeżeli chcemy podkręcić smak przetworów, pod koniec ich gotowania dodajmy kieliszek rumu lub koniaku. Dzięki temu konfitura z jarzębiny będzie bardziej aromatyczna i urozmaici smak herbaty, jeśli potraktujemy ją jako dodatek do tego napoju.
- Owoce do przetworów zbieramy na przełomie września oraz października. Muszą posiadać one mocno pomarańczowy kolor. Nie próbujemy surowej jarzębiny z drzewa, gdyż nie poddana obróbce termicznej zawiera kwas parasorbowy, który jest trujący. Dopiero silne podgrzanie owoców podczas pieczenia, smażenia, gotowania – usuwa tę substancję.
- Zamrożenie owoców jarzębiny przed obróbką cieplną to bardzo ważny etap przygotowania przetworów. Świeże owoce są gorzkie i cierpkie. By straciły tę właściwość, muszą być zamrożone przynajmniej na 48 godzin przed rozpoczęciem robienia przetworów, a najlepiej na 3 dni.
- Przetwory z jarzębiny nadają się nie tylko do słodkich wypieków. Można je serwować np. do serów. Doskonale smakuje np. smażony ser koryciński w ziołach prowansalskich, podany na ciepło z dodatkiem konfitury. Mięsa równie dobrze komponują się z przetworami. Konfitura z jarzębiny do mięs powinna być jednak przyprawiona bardziej wyraziście niż do ciasta. Podczas jej przygotowania warto więc dodać płatki chili, sproszkowany imbir oraz ograniczyć ilość cukru. Podobnie jak konfitura z żurawiny, przełamuje smak pieczonego mięsa.
Komentarze