Suszone śliwki - do czego je dodać i jakie mają właściwości?

Suszone śliwki: właściwości

Suszone śliwki różnią się od śliwek świeżych nie tylko wyglądem i smakiem. Mają też nieco inne właściwości odżywcze, Co mieści się w suszonej śliwce i jaki wywiera wpływ na zdrowie? Śliwki suszone zawierają witaminy A, B, C, K oraz B6. Warto je włączyć do diety także ze względu na zawartość wapnia, żelaza, manganu czy potasu. Śliwki w postaci suszonej mają o wiele więcej błonnika i witaminy A, niż świeże owoce.

Wysoka zawartość błonnika wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Przede wszystkim zapobiega wchłanianiu się "złego" cholesterolu LDL. Potas zawarty w śliwkach suszonych może też pomóc w obniżaniu ciśnienia krwi. Dlatego są zalecane w diecie osób cierpiących na nadciśnienie. Ogromnym plusem żywieniowym spożywania suszonych śliwek jest też wysoki poziom antyoksydantów, wykazujących działanie przeciwnowotworowe.

Osoby ograniczające podaż kalorii często zastanawiają się, czy śliwki suszone są kaloryczne. 100 g takich śliwek zawiera 300 kcal. To o 250 kcal więcej, niż w 100 g świeżych śliwek.

Suszone śliwki: na co są dobre suszone śliwki?

Suszone śliwki to cenny składnik w diecie osób zdrowych, ale też borykających się z problemami zdrowotnymi. W wielu sytuacjach warto wzbogacić jadłospis o suszone śliwki - na co pomagają? Przede wszystkim zaleca się je osobom potrzebujących obniżenia ciśnienia krwi oraz cierpiącym na problemy trawienne. Mogą tez pomóc w ograniczeniu wchłaniania szkodliwych frakcji cholesterolu. Zmniejszają też nasilenie problemów z zaparciami.

Suszone śliwki: do czego można je dodać?

Suszone śliwki kojarzą się z okresem zimowym, okołoświątecznym. Często stają się wtedy składnikiem kompotu na wigilijny stół. Kompot z suszu to napój, który jedni kochają, a drudzy go nienawidzą. Ma bardzo specyficzny smak, a także pozytywne działanie prozdrowotne - wspomaga trawienie, wystawione podczas świątecznych uczt na ciężką próbę.

Śliwki suszone sprawdzają się nie tylko jako składnik kompotu. Bardzo popularnym daniem kuchni polskiej jest bigos staropolski z dodatkiem suszonych śliwek oraz schab pieczony ze śliwkami. Z powodzeniem można nimi nadziewać pasztet, zarówno mięsny jak i roślinny. Pasztet z suszoną śliwką z soczewicy i kaszy jaglanej coraz częściej gości na stołach. Dość ciekawą propozycją podania śliwek w daniu obiadowym jest zupa rybna ze śliwką - tradycyjna potrawa wigilijna pojawiająca się na stołach w niektórych regionach Polski.

Suszone śliwki świetnie sprawdzają się także jako przekąski solo oraz jako dodatek do owsianki lub jaglanki. To także sprawdzony dodatek wielu wypieków, takich jak keks z bakaliami.

Suszone śliwki a odchudzanie

Suszone śliwki, pomimo swojej wysokiej kaloryczności, są także polecane jako składnik diety odchudzającej. Dlaczego? Przede wszystkim, pozwalają zaspokoić głód i świetnie uzupełniają poziom energii pomiędzy głównymi posiłkami. Kolejną ich zaletą przemawiającą w zastosowaniu w diecie odchudzającej jest duża zawartość błonnika, który reguluje pracę układu pokarmowego i daje uczucie sytości. W regulowaniu trawienia pomaga także witamina A zawarta w tych owocach. Śliwki suszone spowalniają też wchłanianie cukru. Dzięki temu organizm w trakcie wysiłku szybciej zaczyna spalać rezerwy tłuszczowe.

Oczywiście zbyt duże spożycie suszonych śliwek nie ułatwi odchudzania. Warto pamiętać o tym, że ich kaloryczność jest o wiele większa niż kaloryczność śliwek świeżych. Warto potraktować je jako przekąskę na wypadek głodu pomiędzy zaplanowanymi posiłkami, dorzucić do porannej owsianki lub jogurtu naturalnego. Na pewno nie wspomogą odchudzania, gdy będą zjedzone jako składnik pieczeni czy słodkiego ciasta.

Polecane przepisy