Sól morska

43 przepisów

Co to jest sól morska?

Sól morska to jedna z odmian soli, którą możemy dostać niemal w każdym sklepie. Pochodzi z morza i obok soli himalajskiej stanowi zdrowszą alternatywę dla tradycyjnej soli kuchennej. Sól morska ma jednak bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni - doskonale sprawdza się również przy zabiegach kosmetycznych i pracach domowych. 

Zastosowanie soli morskiej w kuchni 

Sól morska, tak jak tradycyjna sól kuchenna, świetnie nadaje się do przyprawiania potraw. Warto pamiętać, że jest ona bardziej słona od tej kuchennej, więc należy używać jej w mniejszych ilościach. Możesz dodać sól morską na przykład do takich dań, jak wegańskie tarty z awokado, dorsz z grilla, precle z solą, zapiekane ziemniaki z serem pleśniowym, pieczone, faszerowane cebule z ciasteczkami amaretti czy też frittata z chlebem, czerwoną cebulą i szałwią

Zastosowanie soli morskiej w domu 

Sól morska może posłużyć nam jako naturalny detergent. Jeśli wymieszasz ją z wodą, octem lub sokiem z cytryny, uzyskasz skuteczny odplamiacz do tkanin i dywanów. Solą morską wyczyścisz także złoto i mosiądz. Jest to też dobry środek do ochrony domu przed mrówkami i plonów przed ślimakami. 

Zastosowanie soli morskiej w kosmetyce

Sól morską możemy dorzucić do kąpieli, aby zmiękczyć naskórek i poprawić krążenie. Jeśli wymieszamy ją z oliwką, uzyskamy skuteczny peeling do ciała, dzięki któremu będziemy mogły cieszyć się odżywioną i nawilżona skórą. Sól morska sprawdza się również w roli lekarstwa. Pomaga zniwelować ból głowy i zatok - wystarczy uprażyć ja na sucho na patelni i przyłożyć okład do czoła. 

Sól morska: właściwości

Jakie są właściwości soli morskiej? Przede wszystkim dostarcza sodu, który jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Jest też źródłem chlorku sodu, który pełni ważną rolę w produkcji enzymów niezbędnych do trawienia węglowodanów, a także kwasów potrzebnych do trawienia białka.

Należy pamiętać, że mimo zawartych w soli cennych składników i opisanych wyżej właściwości, spożywanie jej w nadmiarze jest bardzo niekorzystne. Dietetycy jednak są zgodni - sól morska jest zdrowsza i bogatsza pod względem odżywczym, niż tradycyjna sól kuchenna. 

Czym się różni sól morska od zwykłej?

Oba te rodzaje soli mają podobny wpływ na nasz organizm, gdyż zawierają podobną ilość sodu - w granicach 40 proc. Różnią się jednak pod względem pochodzenia, jakości i smaku. 

Sól morska cechuje się wyższą jakością, podczas gdy ta kuchenna jest wysoko przetworzonym produktem. Dlaczego? W procesie obróbki nie dodaje się do niej substancji chemicznych, dlatego ma naturalny, nieco szarawy kolor i nie jest tak sypka jak sól kuchenna - może być wręcz lekko wilgotna, a to oznacza, że zawiera wysokie ilości cennych minerałów. Jest naturalnym źródłem jodu, ponieważ nie traci go przy obróbce. Cechuje się bardziej intensywnym smakiem od soli kuchennej, dlatego warto pamiętać, aby używać jej w mniejszych ilościach. 

Sól kuchenna natomiast jest płukana w procesie obróbki, przez co traci swoje cenne składniki odżywcze, takie jak magnez, minerały i jod. Ten ostatni uzupełniany jest poprzez dodanie do soli jodku potasu. Dodaje się również dekstrozę, która pełni funkcję stabilizatora. Aby sól pozostała idealnie biała producenci decydują się na stosowanie substancji wybielających, a żeby zachować sypkość dodają z kolei różne substancje chemiczne, na przykład związki aluminium. 

Sole te różnią się także pod względem pochodzenia. Sól morska pochodzi z morza, podczas gdy tę kuchenną wydobywa się w kopalniach pod ziemią. Najpopularniejszą kopalnią w Polsce jest kopalnia soli w Wieliczce.

Polecane przepisy