Pulpo a la gallega (lub polbo á feira) to gotowana ośmiornica podana na plasterkach ziemniaków, posypana papryką i skropiona oliwą. Danie pochodzi z Galicji, czyli regionu Hiszpanii położonego na północno-zachodnim krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Znajdziemy je wśród tapas, czyli przekąsek. Ośmiornica po galicyjsku wbrew pozorom nie jest wcale trudna do przyrządzenia, zwłaszcza dla osób oswojonych z owocami morza. Sprawdźcie, jak zrobić pulpo a la gallega.
Adobe Stock
(średnia 0 z 0 głosów)
Wywar: do dużego garnka, w którym zmieści się ośmiornica, wlewamy wodę. Dodajemy do niej obraną i pokrojoną w ćwiartki cebulę oraz liście laurowe. Doprowadzamy do wrzenia.
Ośmiornica: opłukujemy ją w zimnej wodzie z ewentualnych zanieczyszczeń. Trzymając ją za głowę, zanurzamy ją na kilka sekund w gotującej się wodzie, po czym wyciągamy. Powtarzamy tę czynność 3 razy. Dzięki temu mięso pozostanie sprężyste. Całkowicie zanurzamy ośmiornicę we wrzątku i gotujemy ją na małym ogniu przez 40 minut.
Ziemniaki: myjemy, obieramy i kroimy w grube plastry. Gotujemy do miękkości w osolonej wodzie.
Podanie: na drewnianej desce umieszczamy ugotowane kartofle. Macki ośmiornicy kroimy w kawałki o grubości 2 cm i układamy je na plastrach ziemniaków. Pulpo a la gallega wykańczamy, posypując solą morską oraz słodką i ostrą papryką. Skrapiamy oliwą przed podaniem.
Porady
- Ośmiornicę najlepiej kupić zamrożoną, już oczyszczoną. Jest to też jej najłatwiej dostępna forma. Nawet jeśli udało nam się kupić świeżą, i tak powinniśmy przechowywać ją w zamrażarce, ponieważ w ujemnej temperaturze kruszeją włókna kolagenowe zawarte w mięsie. Dzięki temu ośmiornica po ugotowaniu będzie miękka i sprężysta. Jeśli chcecie poznać więcej podobnych sztuczek kulinarnych, sprawdźcie nasz artykuł: Ośmiornica – jak ją przygotować? Swoje triki zdradza Michel Moran.
- Jeśli nie udało nam się kupić oczyszczonej ośmiornicy, musimy usunąć tzw. ząb, czyli otwór gębowy znajdujący się w środku głowy, a także ściągnąć skórę.
- Nasz przepis na pulpo a la gallega zakłada wykorzystanie ośmiornicy o wadze około 1 kg. Gdyby okazało się, że zakupiony okaz jest lżejszy lub cięższy, trzymajmy się zasady, że czas gotowania wynosi 40 minut na 1 kg mięsa.
- Tradycyjnie ośmiornica po galicyjsku podawana jest z kieliszkiem czerwonego wina. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby serwować ją z białym wytrawnym winem, które doskonale komponuje się z owocami morza.
- Proponujemy gotowanie ośmiornicy w lekkim wywarze z dodatkiem liści laurowych i cebuli, ale można także wykorzystać bulion warzywny lub domową kostkę rosołową. Dzięki temu mięso naciągnie delikatnym aromatem ziół i przypraw. Warto dodać do wywaru kilka ćwiartek cytryny.
- Najlepiej gotować ośmiornicę w całości, ponieważ mamy wtedy możliwość wykorzystania jej na różne sposoby, ale nie musimy używać głowy do pulpo a la gallega. Możemy na przykład pokroić ją w drobną kostkę i wypełnić nią arancini lub dodać do risotto z owocami morza. Niewykorzystane macki proponujemy usmażyć lub zgrillować. Świetnie smakują w towarzystwie lekkiej sałatki i chrupiącej bagietki z masłem czosnkowym.
- Ośmiornica po hiszpańsku może być podawana wśród tapas, czyli przekąsek charakterystycznych dla kuchni tego kraju. Doskonale wkomponuje się w stół suto zastawiony takimi przystawkami jak tapenada lub chorizo w winie.
Komentarze