Zupy na obiad

iStock-kapusniak-ze-slodkiej-kapusty-

Zupy na obiad to najprawdopodobniej najstarsza gotowana potrawa, znana ludzkości od czasów neolitu. To dzięki niej nauczyliśmy się jeść korzonki i warzywa oraz dbać o najmłodszych i najstarszych członków rodziny. Zupa to także sposób na przygotowanie rozgrzewającego posiłku jesienią i zimą oraz na wykorzystanie sezonowych warzyw na wiosnę i lato. Zupy na obiad to posiłek, który łatwo rozdzielić na większą ilość osób oraz dostosować do swoich upodobań. Warto wiedzieć, że zupy na obiad odpowiednio podane nadadzą się na elegancki posiłek. Zobaczcie zebrane przepisy na zupy na obiad.

Zupy na obiad

Nauka twierdzi, że pierwsze ludzkie wspólnoty mogły dzięki zupie – pełnej miękkich i rozgotowanych składników – nakarmić dzieci i starców, którzy nie mieli zębów, a więc możliwości przeżuwania twardego mięsa. Od tysięcy lat zupy na obiad są kojarzone z ciepłem, troską i bezpieczeństwem, co też udowodniono naukowo, robiąc ankiety wśród mieszkańców wielu krajów. Nie ma zupy, nie ma obiadu. Zupy na obiad tak wrosły w nasze zwyczaje kulinarne i stały się posiłkiem tak oczywistym, że często niezauważanym – ale jeśli ich akurat zabraknie, nawet wyjątkowe drugie danie traci na smaku i znaczeniu. Zupy na obiad często zresztą bywają jedynym gorącym i sycącym posiłkiem w ciągu dnia. Szczególnie w cięższych czasach jako darmowe posiłki wszystkim potrzebującym najczęściej rozdawano miski zupy. Może dlatego w pewnym okresie kojarzyła się źle, z biedą i pospolitością. Jednak zawsze pozostała niekwestionowaną królową domowych kuchni. Prostota często bywała poczytywane wadę zupy na obiad, jednak to jest tak naprawdę jej największą siłą.

Zupy na obiad – szybka zupa na obiad

Zupy na obiad nie muszą wcale wymagać wiele wysiłku podczas przygotowania. Wystarczy pokroić warzywa, zalać wodą, dodać przyprawy, przykryć i gotować na małym ogniu. Gotowanie zupy na obiad zajmie najwyżej godzinę i można cieszyć się miską gorącego, pełnowartościowego jedzenia. Mało kto myśli o zupie w kategoriach dietetycznych – ale nie chodzi o żadną dietę odchudzającą, zdrowotną czy jakąkolwiek inną – tylko taką w najbardziej podstawowym znaczeniu, czyli po prostu o jedzenie, które jest dla nas dobre, bo smakuje i daje siłę. A daje ją, ponieważ dzięki warzywom, które są jej podstawą, zaspokaja nasze zapotrzebowanie na: błonnik, witaminy, sole mineralne, węglowodany, tłuszcze. Zupy na obiad są bardzo tolerancyjne na wszelkie zmiany proporcji i składników, dzięki czemu każdy dostosuje ją łatwo do własnych gustów. I nie szkodzi jej odgrzewanie – dlatego warto uczynić ją główną pozycją w menu przygotowywanym z myślą o zabraniu do pracy. Słoik z domową zupą nie stygmatyzuje – świadczy tylko o dbałości o zdrowie i zaradności.

Zupy na obiad - ratunek z mrożonki

Potencjał, jaki niewątpliwie mają zupy na obiad, nie umknął uwadze przemysłu spożywczego. W ostatnich latach w sklepach pojawiły się chyba dziesiątki mrożonych kompozycji warzywnych, dzięki którym zupę można sobie ugotować w kwadrans – bez obierania, krojenia i odmierzania proporcji. Jak każdy gotowy produkt pewnie wzbudzają u niektórych nieufność, ale akurat w tym przypadku jest ona nieuzasadniona. Mrożone warzywa muszą pochodzić ze sprawdzonych plantacji, są zbierane w najlepszym momencie, kiedy są najsmaczniejsze i najbogatsze w witaminy, czyszczone, krojone i błyskawicznie zamrażane, dzięki czemu niemal nie tracą smaku, koloru ani właściwości odżywczych. Wystarczy zagotować 3/4 l wody i wrzucić taką mieszankę i przyprawy, aby po mniej więcej kwadransie mieć gotowy posiłek. Od naszej fantazji zależy, jak i czym doprawimy zupy na obiad. Na przykład do kapuśniaku pasuje boczek wędzony, do zupy grzybowejśmietana, do zupy ogórkowejkurczak, biała kiełbasa albo pulpeciki. Dzięki takim dodatkom można sobie ugotować nawet sycący jednogarnkowy posiłek, który wystarczy za cały obiad!

Redakcja poleca

REKLAMA