Szparagi - właściwości i przepisy

Szparagi to warzywa o wysokiej wartości odżywczej. Stanowią doskonałe źródło witamin, błonnika pokarmowego oraz kwasu foliowego. Spożywa się je poddane obróbce termicznej – gotowane, pieczone, grillowane oraz smażone.

Szparagi - rodzaje

Szparagi białe, zielone i fioletowe, a także dostępne na naszym rynku w ostatnich latach mini szparagi są tak naprawdę pod względem gatunkowym tą samą rodziną, a ich kolor oraz rozmiar zależy od sposobu, w jaki są uprawiane.

Szparagi zielone wyrastają ponad ziemię, dzięki czemu zyskują charakterystyczną dla zawierających chlorofil roślin barwę. Zielone szparagi są miękkie i cienkie, nie trzeba ich przed gotowaniem obierać – wystarczy odciąć ewentualne twarde części. Spośród wszystkich rodzajów szparagów mają również najbardziej wyrazisty smak.

Białe szparagi z kolei rosną pod ziemią i są wykopywane jak tylko ich wierzchołki pojawią się na jej powierzchni. To dlatego nie mają szansy się wybarwić na zielono. Białe szparagi są twardawe, dlatego przed gotowaniem obiera się je. Mają znacznie mniej intensywny smak niż ich zielone odpowiedniczki,

Szparagi fioletowe wyrastają kilka centymetrów ponad ziemię i kiedy uzyskują odpowiednią wysokość są zbierane, dzięki czemu ich łodyga zachowuje charakterystyczny fioletowy kolor. Szparagi fioletowe zawierają najwięcej cukru, najmniej błonnika i są zdecydowanie najgrubsze.

Szparagi mini to po prostu zielone szparagi, które zbiera się nieco wcześniej niż w przypadku szparagów o zwykłej długości. Mają średnio około 10 cm, jasnozielony kolor i delikatny smak.

Jak przyrządzić szparagi?

Sposób, w jaki przyrządzamy szparagi nie jest bez znaczenia zarówno dla ich smaku, jak też zachowania możliwie wielu wartości odżywczych. Stosowane przy przygotowaniu większości warzyw reguły obowiązują również szparagi. Jak gotować te pyszne jarzyny, żeby wydobyć z nich to, co oferują najlepszego? Czy warto je zapiekać, smażyć i grillować?

Szparagi - jak gotować i podawać?

Niezależnie od sposobu obróbki termicznej, szparagi należy przetwarzać jak najkrócej, tak, żeby zachowały jak najwięcej witamin i składników mineralnych. Najdoskonalszym sposobem gotowania warzyw jest gotowanie na parze. Korzystnie jest użyć do tego celu parownika czy szybkowaru, ale jeśli nie posiadamy tych urządzeń, możemy zastąpić je garnkiem z sitkiem do gotowania jarzyn. Kiedy przyrządzamy szparagi zielone, ta metoda będzie zawsze skuteczna, ponieważ szparagi zielone są delikatne i nie posiadają twardej skórki. W przypadku białych szparagów, jeśli nie są one cienkie, gotowanie na parze z użyciem garnka może przysporzyć nieco problemów, dlatego w tym przypadku łatwiej ugotować je po prostu w osolonej, wrzącej wodzie. Ugotowane warzywa serwujemy doprawiając ewentualnie solą do smaku, dobrze odcedzone i gorące. Możemy oczywiście użyć do nich smażonej bułki tartej, trochę masła czy też polać ugotowane jarzyny sosem – zależy to tylko od naszych upodobań.

Szparagi - smażenie, pieczenie i duszenie 

Zielone szparagi smażone na maśle z czosnkiem są naprawdę wyborne. Do przyrządzenia tej prostej potrawy nadają się również szparagi białe, jednak w przypadku nieco grubszych egzemplarzy, warto trochę je na końcu poddusić, żeby na pewno stały się miękkie i rozpływały się w ustach. Innym sposobem na przygotowanie szparagów do spożycia jest ich grillowanie. Przygotowanie do grillowania polega na natarciu szparagów oliwą z oliwek oraz posypaniu solą. Jeśli przygotowujemy szparagi białe, musimy je wcześniej obrać. Ważne jest, żeby szparagi były cienkie i młode – łykowate niestety pozostaną takie same po grillowaniu. Podobne zasady obowiązują w przypadku, kiedy chcemy przygotować szparagi zapiekane w piekarniku – zarówno na grillu, jak i po prostu w żaroodpornym naczyniu.

Sos do szparagów

Przygotowując gotowane szparagi, zastanawiamy się często nad urozmaiceniem tej potrawy. Co do szparagów nadaje się lepiej niż smaczna, ale banalna podsmażana bułka tarta? Potrawę tę z powodzeniem podać można z sosem. Zarówno do białych, jak i zielonych szparagów doskonale pasują sosy na bazie mleka i śmietany – beszamelowy i śmietanowy, a także holenderski, którego głównym składnikiem są żółtka jaj. Świetny będzie również podobny do holenderskiego, lecz nieco bardziej wyrazisty w smaku sos berneński z dodatkiem octu winnego i białego wina oraz dużą ilością aromatycznego estragonu. Do szparagów bardzo dobrze nadaje się również treściwy i niezwykle intensywny w smaku oraz aromatyczny sos serowy, którego bazą jest ser typu pleśniowego, np. gorgonzola. Jeśli jesteśmy zwolennikami oryginalnych smaków, do gustu przypaść nam mogą szparagi zielone z orzeźwiającym sosem pomarańczowym opartym o żółtka oraz owoce cytrusowe, charakteryzujący się przepięknym kolorem i intensywnym aromatem.

Z czym jeść szparagi?

Szparagi zielone to warzywa o mocnym, intensywnym smaku, dlatego wielu amatorów tych wspaniałych jarzyn poleca je po prostu ugotowane w gorącej wodzie z solą lub na parze. Białe odpowiedniczki szparagów zielonych odznaczają się znacznie większą łagodnością i są mniej wyraziste, dlatego podane w podobny sposób nie każdemu będą odpowiadać. Z czym jeść białe szparagi, jeśli podstawowa wersja potrawy jest dla naszego podniebienia stanowczo zbyt uboga? Smak wzbogacić można przyrządzając szparagi z bułką tartą, albo przygotowując z nich bardziej wyrafinowane, a jednak łatwe w przygotowaniu dania.

Jak przygotować szparagi z mięsem?

Przyrządzane na ciepło zielone szparagi z kurczakiem to potrawa prosta w przygotowaniu, która sprowadza się do podsmażenia kawałków piersi kurczaka pokrojonych w kostkę ze szparagami a następnie duszeniu pod przykryciem przez kilka minut. Wersji kurczaka ze szparagami jest wiele – ostateczny rezultat zależy od dodatków. Można przyrządzić tę potrawę na sposób orientalny, z dodatkiem curry, na ostro z chili czy polane dipem czosnkowym. Równie prostą, i niezwykle smaczną potrawą są szparagi z boczkiem. Każde warzywo owija się w plaster wędzonego boczku i zapieka w piekarniku lub na grillu. Boczek zastąpić można oryginalną szynką parmeńską lub serrano uzyskując łagodniejszy smak oraz danie mniej kaloryczne.

Z czym podawać szparagi w wersji jarskiej?

Nie musimy jeść mięsa, żeby skomponować pyszny posiłek ze szparagami w roli głównej. Warzywa te doskonale pasują do serów, zarówno żółtych, jak i pleśniowych, dlatego podawać je można w formie zapiekanki albo owinięte plastrem twardego sera żółtego. Kolejną propozycją są dania typowo warzywne – szparagi świetnie smakują w zestawieniu z marchewką, groszkiem, cukinią czy bakłażanem. Innym pomysłem na szparagi jest zapiekanie ich w cieście francuskim czy nawet podanie z kopytkami. Doskonałe danie obiadowe stanowić mogą również szparagi z jajkiem sadzonym lub gotowanym na twardo, posiekanym i polanym sosem holenderskim.

Polecane przepisy