Przetwory z ogórków

ogorki-malosolne

Kiedy już nasycimy się chrupiącymi małosolnymi (choć czy naprawdę przychodzi taki moment?), nasze myśli zaczynają błądzić wokół słoików z kiszonymi i konserwowymi. To znak, że najwyższy czas rozpocząć produkcję ogórkowych zapasów na zimę. Jakie przetwory zrobić z ogórków? Zobaczcie nasze sprawdzone przepisy z ogórków.

Przepisy na przetwory z ogórków

Przetwory z ogórków czas start!

Kiedy robić przetwory z ogórków? Najlepiej między połową lipca a początkiem września. W pierwszej połowie tego czasu pojawiają się zwykle ogórki szklarniowe, najlepsze do przygotowania ogórków małosolnych. Jeśli natomiast planujemy kiszenie, najlepiej będzie wstrzymać się do sierpnia. To właśnie wtedy nastaje czas zbioru ogórków polnych. Odmiana polowa jest zdecydowanie lepsza do kiszenia

Ogórki na przetwory — jak je wybrać?

Niezależnie jakie przetworu planujemy, każdy przepis zaczyna się od zakupu dobrej jakości ogórków. To niezwykle ważne, gdyż znawożonym, przywiędłym ogórkom z żółtymi końcówkami nie pomoże nawet najpyszniejsza marynata. Wybierając ogórki, zwróćmy uwagę na ich wielkość, twardość i kolor. Najpyszniejsze będą te twarde, żywozielone, z lekko kłującymi wypustkami na skórce. Najlepiej będzie dorwać ogórki jeszcze z kwiatkami na końcach – co prawda będzie więcej czyszczenia, ale mamy wtedy pewność, że zostały niedawno zerwane. Najlepiej wybierać ogórki wielkości palca, wszystkie podobnej wielkości. Im bardziej będą zbliżone do siebie rozmiarem, tym równomierniej się ukiszą albo zamarynują. Wybierzmy też te jak najprostsze egzemplarze, gdyż każde wygięcie utrudni późniejsze układanie ogórków ciasno w słoikach. Kiedy już wybierzemy ogórki idealne, warto je odpowiednio przygotować do marynowania. Po przyniesieniu ich do domu należy je dokładnie umyć i namoczyć na około 30 min w zimnej wodzie, co doda im jędrności. 

Jak kisić i marynować, żeby nie zmarnować?

Aby ogórkowe przetwory dotrwały do zimy w dobrym stanie, podczas marynowania musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze, ogórki w słoikach układamy ciasno – tak ciasno, żeby po zalaniu nie wypłynęły: to bardzo ważne, bo każdy kawałek wystający ponad zalewę spleśnieje!

Słoik czy gliniany garnek — w czym kisić?

Kolejną bardzo istotną kwestią, podczas przygotowywania zimowych przetworów z ogórków, jest ich odpowiednie przechowywanie. Najlepiej kisić ogórki w glinianym lub kamionkowym naczyniu albo w szklanych słoikach. Niezależnie jaki typ naczynia wybierzemy, zadbajmy o jego czystość. Przed napełnieniem go ogórkami, konieczne jest dokładne umycie i wyparzenie.  Oczywiście nie musimy co roku kupować nowych słoików, mogą mieć nawet kilka lat, ale ważne, aby ich szyjki nie były wyszczerbione. To bardzo istonte dlatego, że dla jakości i trwałości przetworów najważniejszy jest brak dostępu powietrza. Równie ważne są zakrętki. Pamiętajmy, aby używać zakrętki od konkretnego słoika, gdyż wszelkie podmiany mogą skutkować nieszczelnościami. Najlepszym wyborem są sześciozaczepowe zakrętki, ponieważ to właśnie one najszczelniej się zasysają. 

Aromatyczne przyprawy- ogórkowy niezbędnik

Klasyczne ogórki przygotujemy z dodatkiem kilku podstawowych przypraw. Niezbędne będą czosnek i koper, a do tego warto dorzucić jeszcze liść laurowy, gorczyca i ziele angielskie. Innymi, nieco mniej popularnymi, chociaż świetnymi dodatkami do ogórków są liście dębu lub drzew owocowych, takich jak wiśnia lub czarna porzeczka. Dobrym pomysłem jest dodanie kawałka korzenia chrzanu, który nie tylko nada smaku i aromatu, ale także wpłynie na większą twardość i sprężystość ogórków. 

Złote proporcje, czyli zalewa idealna

Przepisów na zaprawy, marynaty i zalewy do ogórków jest całe mnóstwo, jakie więc są idealne proporcje soli do wody? Stara zasada, jaką stosowały nasze babcie to 1 łyżka soli na 1 litr wody. Ten prosty przelicznik od lat sprawdza się w każdym przepisie. Takie proporcje to baza zalewy, którą możemy wzbogacać innymi składnikami. Jakiej soli najlepiej użyć do zalewy? Jak w wielu kwestiach, tak i w tym przypadku są dwie szkoły: jedna kategorycznie zaleca używanie soli niejodowanej, druga – kamiennej. Nieśmiało przebijają się także głosy, że rodzaj soli nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Kolejna ważna rzecz to woda: są zwolennicy zalewania ogórków zimną lub gorącą. Gorącą odradzamy, gdyż zabija większość dobroczynnych bakterii na skórkach ogórków, a do tego może wstępnie je „zagotować„. Wtedy zamiast jędrnego kiszeniaka wyjdzie nam nieapetycznie pachnący „kapeć„. Polecamy więc używanie wody zimnej i koniecznie przegotowanej, aby zabić w niej wszelkie mikroorganizmy mogące wpłynąć na proces fermentacji.

Ogórkowe szaleństwo — jakie przetwory zrobić z ogórków?

Domowe przetwory z ogórków to nie tylko kiszone i korniszony. Warto czasem odejść od tradycji i dać się ponieść kulinarnej fantazji, przygotowując ogórki w słoikach na różne sposoby. Z roku na rok w sieci przybywa pomysłów na ogórkowe weki. Co sezon pojawiają się nowe, ciekawe przepisy na przetwory z ogórków. Eksperymentując z zaprawą i przyprawami, możemy przygotowywać ogórki na zimę na różne sposoby. Ogórki słodko-kwaśnez chilli, w miodziez curry, kurkumą, po żydowsku, a może ogórki w musztardzie? Próbujmy nowych smaków i testujmy wszelkie najnowsze przepisy na przetwory z ogórków. 

Konserwowy a korniszon

Utarło się uważać, że to to samo – korniszony są po prostu dużo mniejsze. Tymczasem to nie do końca prawda. Na korniszony przeznacza się tak naprawdę zawiązki ogórków – im mniejsze, tym są droższe; inaczej też się je przygotowuje. Korniszony – przed zalaniem octową marynatą – powinny się bowiem... zakisić. Małe, oczyszczone i umyte ogóreczki wkładamy do dużego naczynia i zalewamy zimną, osoloną wodą (łyżka soli na 1 l wody), obciążamy i odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godz. Zlewamy solankę, ogórki wycieramy do sucha i zalewamy ciepłą zalewą octową (tylko z wody i octu – powinna być słaba), znowu obciążamy i odstawiamy na dobę. Zlewamy zalewę do garnka, dolewamy octu – do smaku, do smaku też doprawiamy cukrem, solą i pieprzem, przegotowujemy (nie zaszkodzi dodatek pokrojonej w talarki cebuli). Ogórki rozkładamy do słoików, do każdego dorzucamy liść laurowy, trochę nasion białej gorczycy, kuleczki pieprzu i ziela angielskiego, zalewamy marynatą. Zakręcamy, stawiamy do góry dnem do ostygnięcia.

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować