Ogórki małosolne

Ocena:

4.42 (147)

 • 60 min.
 • dla 10 osób
 • łatwy

Ogórki małosolne są delikatne i chrupiące. Idealnie nadają się do kanapek, jako dodatek do obiadu, a także do wyjadania prosto ze słoika. Krótki proces fermentacji sprawia, że ich właściwości zdrowotne są nieocenione. Uzupełniają minerały, które tracimy w czasie upałów i podnoszą odporność, są bogate w bakterie probiotyczne. A w dodatku prawie nie mają kalorii, dlatego można się nimi zajadać bez wyrzutów sumienia. Podajemy sprawdzony przepis na te wyjątkowe kiszonki.

Składniki:

 • ogórek  2 kg

 • chrzan  3 szt.

 • koper  6 szt.

 • czosnek  2 szt.

 • liść laurowy  4 szt.

 • ziele angielskie  4 szt.

 • sól  2 łyżki stołowe

Ogórki małosolne - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

 • Krok 1:

  Przygotowanie ogórków: dokładnie je myjemy i zalewamy na 1 godzinę lodowatą wodą, odcedzamy. Taka kąpiel pozwoli nabrać im trochę więcej wody, dzięki temu gotowe ogórki małosolne będą bardziej chrupkie. Jeśli kupiliśmy lekko miękkie warto je zostawić w wodzie dłużej – nawet na kilka godzin.

   

   

   

  ogórki i koper
 • Krok 2:

  Układanie ogórków: słój o pojemności 3 litrów wyparzamy i wycieramy do sucha. Na dnie układamy 1/3 liści chrzanu, kopru: kwiaty i łodygi, czosnku. Następnie ciasno układamy pierwszą warstwę ogórków (stawiamy je pionowo). Pomiędzy wkładamy 2 liście, połowę oczyszczonych, pokrojonych w słupki korzeni chrzanu, połowę ziela i gorczycy (jeśli używamy). Całość przykrywamy 1/3 liści chrzanu oraz kwiatów i łodyg kopru, układamy drugą warstwę ogórków i dodajemy resztę przypraw.

  ogórki
 • Krok 3:

  Zalewa do ogórków małosolnych: zagotowujemy 2 l wody, rozpuszczamy w niej sól i zostawiamy do wystudzenia. Letnią zalewamy ogórki po samą krawędź słoika, zakręcamy i odstawiamy na 2–4 dni. Żeby przerwać fermentację i nie dopuścić do zakiszenia ogórków małosolnych, słoik wstawiamy do lodówki.

  woda wrzątek

Porady

 • Z tego przepisu przygotujemy 3-litrowy słój ogórków małosolnych lub 3 słoiki o pojemności 1 litra.
 • Do zrobienia ogórków małosolnych przydadzą się zarówno liście, jak i korzenie chrzanu oraz kwiaty i łodygi kopru. Opcjonalnie można dodać 1 łyżeczkę nasion gorczycy i ziarna ziela angielskiego i kilka liści laurowych.
 • Ważne, żeby podczas fermentowania ogórki małosolne nie wystawały ponad poziom wody – mogą spleśnieć.
 • Jak przygotować ostre ogórki małosolne? Przepis można zmodyfikować i dodać do słoika 2 suszone papryczki chili.
 • Jeśli chcemy, żeby ogórki małosolne zrobiły się szybciej, można odciąć końcówki.
 • Jak przechowywać ogórki małosolne? Przetwory powinny być zjedzone w ciągu 2 do 7 dni od umieszczenia ich w lodówce. Można wydłużyć ten czas, pasteryzując słoiki (sprawdź, jak pasteryzować domowe przetwory).
 • Ile soli do ogórków małosolnych? Przyjęło się, że na każdy litr wody dodaje się jedną, czubatą łyżkę stołową soli kamiennej.
 • Jaką wodą zalewamy ogórki małosolne? Gorąca zalewa przyspieszy proces kiszenia, a ogórki będzie można jeść już następnego dnia. Przy zastosowaniu wystudzonej będą to ok. 4 dni.

Polecamy przepis na chłodnik z ogórków małosolnych.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić dobre ogórki małosolne? Na to zwróć uwagę

W sklepach lub na bazarkach znajdziemy gotowe zestawy do kiszenia: koper, chrzan i czosnek, które posłużą nam za dodatki do ogórków małosolnych. Nadadzą one dobrze znanego smaku kiszonek, który wszyscy tak lubią. Ale trzeba je dokładnie obejrzeć, żeby nie było w nich nadpsutych części.


Druga ważna kwestia to oczywiście ogórki – muszą być zielone, świeże, jędrne i delikatnie kłujące. Do kiszenia lepiej nadają się niezbyt duże i najlepiej porównywalnej wielkości. Dzięki temu ogórki ukiszą się równo. Warto wybierać te z lekko przywiędłym kwiatkiem na końcu. Jest to nieomylny znak, że został on bardzo niedawno zerwany, dzięki czemu jest idealnie twardy i chrupiący. Takie też będą ogórki małosolne po odstaniu w zalewie. Sezon na ogórki  trwa od czerwca do sierpnia – wtedy najłatwiej na targowiskach znaleźć świeże warzywa na przetwory. Wcześniej jednak można kupić również ogórki ze szklarni.

 

Jak układać ogórki małosolne w słoiku?

Warzywa powinny być dość ciasno ułożone w słoiku. Należy też pamiętać, by umieścić je pionowo. A do tego skierowane w jedną stronę (na przykład ogonkiem do góry). Ta prosta sztuczka sprawi, że ogórki małosolne będą równo fermentować. Żeby ułatwić sobie ten proces, można trzymać słoik pod lekkim skosem.
Powinny fermentować w solance przez 2 do 4 dni. Ogórki małosolne różnią się od kiszonych przede wszystkim czasem fermentacji. Te pierwsze potrzebują znacznie mniej.  


Ogórki małosolne na sucho

Jeśli nie posiadamy dużego słoja ani glinianego naczynia można zrobić ogórki małosolne na sucho. Jest to danie z kuchni rosyjskiej, który do procesu fermentacji wykorzystuje foliowy worek. Myjemy ogórki, odcinamy końcówki i wkładamy je do torebki, wsypujemy sól i wszystkie przyprawy. Szczelnie zamykamy i na 4 godziny wsadzamy do lodówki. Po tym czasie przez dobę przechowujemy je w temperaturze pokojowej. Takie ogórki małosolne bez wody zachowują swój naturalny, zielony kolory i są gotowe do jedzenia już po 24 godzinach!


Jak zrobić ogórki małosolne w kamionce?

Kamionka, podobnie jak szkło jest bezpieczna dla zdrowia, nie reaguje z fermentującymi ogórkami. Garnek z kamionki pozwala dłużej utrzymać aromaty przypraw, dlatego jeśli tylko posiadamy taki, warto go wykorzystać. Przepis jest w zasadzie taki sam, jak na ogórki małosolne w słoiku. Należy pamiętać, żeby przed użyciem dokładnie oczyścić kamionkę z kurzu i innych zanieczyszczeń. Ogórki powinny był ułożone w niej ciasno i pionowo. A całość dokładnie dociśnięta, np. talerzem, na którym układamy kamień.


Ogórki małosolne – przepis na 5 l

Jeśli chcemy przygotować więcej ogórków należy zmienić proporcjonalnie ilość składników w powyższym przepisie. Często w Internecie i w książkach kucharskich można spotkać recepturę na słój o pojemności 5 litrów. Do takiej wersji potrzeba 3,5 kg ogórków oraz 3,5 litra zalewy.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne