Mleko migdałowe - właściwości i przepisy

Mleko migdałowe - wartości odżywcze

Mleko migdałowe to potoczna nazwa napoju zrobionego z migdałów. Jego regularne picie jest polecane ze względu na cenne właściwości zdrowotne. Napój taki, w przeciwieństwie do zwykłego mleka, nie zawiera laktozy. Dzięki temu człowiek nie ma problemu z jego trawieniem. Jest to również produkt bogaty w witaminy B2, B3 oraz E. Zawiera sporo magnezu, wapnia, żelaza, manganu, miedzi, cynku, fosforu, a także błonnika. Stanowi ponadto wartościowe źródło flawonoidów, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka – zawiera w sporej ilości komplet aminokwasów egzogennych.

Napój migdałowy pity regularnie wzmacnia kości, serce oraz naczynia krwionośne, a także spowalnia procesy starzenia. Za sprawą sporej zawartości błonnika pokarmowego jest również polecany osobom dbającym o linię.

Do czego można używać mleko migdałowe?

Warto zrobić samodzielnie mleko z migdałów. Przepis na domowe mleko migdałowe jest bardzo prosty. Wystarczy namoczyć na całą noc garść migdałów ze skórką. Kolejnego dnia trzeba będzie wylać wodę, przepłukać migdały na sitku pod bieżącą wodą, a następnie obrać ze skórki. Teraz przychodzi pora na ich zmiksowanie w blenderze – w celu nadania słodkiego smaku można dodać kilka suszonych owoców, a ekstrakt waniliowy pozwoli uzyskać atrakcyjny aromat. Po zmiksowaniu przychodzi pora na przecedzenie napoju przez sitko. Uzyskane mleko można gotować lub pić na zimno.

Zastanawiasz się, co zrobić z mleka migdałowego? Nadaje się ono świetnie m.in. do przygotowania koktajli, do porannych płatków, deserów, lodów, zup oraz różnego rodzaju wypieków.

Mleko migdałowe - przepisy

Mleko migdałowe można wykorzystać między innymi do upieczenia wieńca drożdżowego. Wypiek ten wyróżnia wyjątkowy aromat, nadany za pomocą kardamonu. Deser pięknie prezentuje się na wielkanocnym i bożonarodzeniowym stole. Warto sięgać również po niego w okresie adwentu oraz wielkiego postu. Świetnie smakuje zwłaszcza podawany na zimno. Zdobią do delikatne płatki migdałowe.

Mleko migdałowe może również posłużyć do przygotowania pysznego i pożywnego koktajlu. Mango smoothie świetnie nadaje się do szkoły, pracy oraz na piknik. Słodki smak to zasługa dodania ananasa oraz owocu mango. Przełamuje go ostra nuta rozgrzewającego imbiru. Koktajl wyróżnia się również słonecznym kolorem, który wprawia w pozytywny nastrój. Mango smoothie smakuje wyśmienicie o każdej porze roku, lecz ze względu na dodatek imbiru warto pić je zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy narażeni na infekcje i wyziębienie organizmu.

W okresie Wielkanocy i Bożego Narodzenia na stole nie może zabraknąć strucli. Na bazie mleka migdałowego można przygotować wegańską struclę makową. Przekąska ta będzie wyjątkowo pożywna, jeżeli do ciasta zostaną dodane bakalie, takie jak rodzynki i orzechy włoskie. Świąteczny aromat zapewni odrobina cynamonu, ekstrakt waniliowy oraz skórka z pomarańczy.

Ostatnia z naszych propozycji to zupa migdałowa, idealna w okresie adwentu i wielkiego postu. Oprócz mleka migdałowego do jej ugotowania potrzebny jest m.in. ekstrakt waniliowy, masło, rodzynki, mak i cynamon. Zupa ta świetnie rozgrzewa chłodną zimową porą. Wzbudza skojarzenia z beztroskim czasem dzieciństwa, doskonale syci i zachwyca swoim przyjemnym aromatem.

Polecane przepisy