Wegański i bezglutenowy sernik jaglany

Ocena:

4.29 (239)

  • 1 godz. 30 min.
  • dla 6 osób
  • średni

Wegański i bezglutenowy sernik jaglany jest bardzo prosty w wykonaniu. To pyszne, słodkie ciasto jest bardzo zdrowe – idealnie nadaje się na deser lub przekąskę. Sernik jaglany bazuje na masie z kaszy jaglanej, która zastępuje tradycyjny twaróg. Jest odpowiedni zarówno dla osób na diecie wegańskiej, jak i bezglutenowej. Sprawdź przepis i zaskocz swoich gości.

Składniki:

  • orzeszki ziemne  150 g

  • rodzynki  150 g

  • kasza jaglana  1 szklanka

  • mleko roślinne  3 szklanki

  • cytryna  1 szt.

  • mleko kokosowe  1 puszka

  • brązowy cukier  125 g

  • aromat do ciasta  3 krople

Wegański i bezglutenowy sernik jaglany - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Masa jaglana: kaszę płuczemy na sicie pod bieżącą wodą i przelewamy ją wrzątkiem. Mleko doprowadzamy do wrzenia, a następnie dodajemy kaszę jaglaną, zmniejszamy gaz. Gotujemy pod przykryciem, aż kasza będzie bardzo miękka i wchłonie całe mleko. Odstawiamy na bok i studzimy. Lekko przestudzoną kaszę mieszamy z cukrem, gęstą częścią mleka kokosowego, sokiem z cytryny i dodajemy kilka kropel aromatu śmietankowego. Miksujemy wszystko na gładką masę blenderem ręcznym lub kielichowym. Masa na sernik jaglany nie może być gorąca, by nie stępić ostrzy, ale nie może też być zbyt zimna.

    kasza jaglana
  • Krok 2:

    Pozostałe składniki i pieczenie: orzechy mielimy w młynku elektrycznym. Masę na sernik z kaszy jaglanej mieszamy z orzechami i rodzynkami oraz skórką z cytryny. Powinna być gęsta, podobna do tej z tradycyjnego sernika. Jeśli jest zbyt rzadka można dodać więcej orzechów lub 1 budyń śmietankowy w proszku. Formę do pieczenia wykładamy papierem, wylewamy masę i pieczemy ok. godzinę w piekarniku w temperaturze 180° C. Sernik jaglany pieczony najlepiej zostawić do ostygnięcia na noc.

    Orzeszki ziemne

Porady

  • Do przygotowania bezglutenowego, wegańskiego sernika potrzebna jest sucha kasza jaglana, którą należy przepłukać na sicie.
  • Zamiast orzechów ziemnych w przepisie na jagielnik można użyć orzechów nerkowca.
  • Do przygotowania sernika z kaszy jaglanej lepiej wybrać gęste mleko kokosowe lub wziąć jego gęstszą część.
  • Sernik bezglutenowy będzie miał mocny, cytrynowy aromat, jeśli wykorzystamy sok wyciśnięty z całej cytryny. Skórkę cytryny polecamy zetrzeć i dodać do ciasta jaglanego razem z orzechami i rodzynkami.
  • Dla intensywniejszego zapachu i większej apetyczności rekomendujemy dodać kilka kropli aromatu śmietankowego.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Sernik wegański jaglany

Sernik z kaszy jaglanej jest świetną propozycją deseru dla wegan i wegetarian. Nadaje się on też dla osób stosujących dietę bezglutenową. Sernik bezglutenowy to również świetna przekąska dla dzieci, szczególnie, gdy jego wierzch został przyozdobiony słodką polewą. Jagielnik jest więc doskonałą alternatywą sztucznych słodyczy ze sklepu i ciast bazujących na mące i maśle. Ciasta bez jajek i mleka i mąki są smaczne i zdrowe, nie odbiegają też smakiem od tradycyjnych wypieków.

Prosty sernik bezglutenowy składniki

Sernik bezglutenowy składa się z kaszy jaglanej, mleka roślinnego, orzechów nerkowca lub ziemnych i oczywiście cukru. Wyciskany sok z cytryny i ekstrakt wanilii sprawiają, że ma idealnie lekki i świeży smak. Należy pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z aromatem do ciast – dosłownie kilka kropel wystarczy, żeby zapach był wyczuwalny. Kasza użyta w przepisie na ciasto nie powinna odstraszać. Zmiksowana z innymi składnikami jest wręcz niewyczuwalna. Sernik jaglany pieczony smakuje słodyczą cukru, mleczka kokosowego i rodzynek.

Jak udekorować sernik jaglany?

Sernik jaglany można bardzo ładnie udekorować za pomocą owoców: borówek, truskawek, wiśni, winogron, porzeczki, granatu. Można również pokroić banany lub jabłka na równe kawałki i wyłożyć na krawędziach ciasta. Dekorując sernik, polecamy stosować bakalie: morele, rodzynki, wiórki kokosowe lub płatki migdałów. Ten wegański sernik z kaszy jaglanej ładnie będzie się prezentować z rozmaitymi orzechami ułożonymi na wierzchu: migdałami, orzechami nerkowca, greckimi, ziemnymi. Najlepiej wybrać rodzaj, który smakuje nam najbardziej.


Sernik bezglutenowy będzie wyglądał elegancko przyozdobiony czekoladą. Można użyć gotowych płatków lub wiórków czekoladowych, pokroić tabliczkę na kawałki lub zetrzeć na tarce. Ciasto będzie jeszcze słodsze, jeśli polejemy je z wierzchu polewą czekoladową lub polewą z masy krówkowej. Żeby sernik był nadal wegański trzeba zwrócić uwagę na skład czekolady – w niektórych jest mleko w proszku.

 

Sprawdź również, jak dekorować torty.

 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne