Frytki belgijskie

Ocena:

4.56 (163)

  • 30 min.
  • dla 2 osób
  • łatwy

Frytki belgijskie są rumiane, chrupkie z zewnątrz i miękkie w środku – jednym słowem idealne! Tym, co odróżnia je od klasycznych ziemniaczanych przysmaków, znanych nam dobrze z restauracji typu fast food, jest mniejsza zawartość tłuszczu oraz bardziej krucha konsystencja. Najczęściej sprzedawane są one w niewielkich punktach gastronomicznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zrobić je w domu, a sprawdzony przepis na frytki belgijskie znajdziecie poniżej.

Składniki:

  • ziemniaki  500 g

  • olej  1000 ml

  • sól  3 g

Frytki belgijskie - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie ziemniaków: dokładnie je myjemy, obieramy i kroimy w słupki o szerokości około 1 cm. Przekładamy je do miski wypełnionej zimną wodą i zostawiamy na kilka–kilkanaście minut.

  • Krok 2:

    Tłuszcz: olej rozgrzewamy w rondlu do temperatury 160°C.

  • Krok 3:

    Smażenie: ziemniaki dzielimy na kilka porcji (tak, by nie były one ściśnięte w garnku). Partiami wrzucamy ja na rozgrzany tłuszcz i smażymy do momentu, aż wypłyną na powierzchnię. Przy pomocy łyżki cedzakowej przekładamy je na ręcznik papierowy do odsączenia. Temperaturę oleju zwiększamy do 180°C. Usmażone frytki wkładamy z powrotem do tłuszczu. Gdy nabiorą złotego koloru, przekładamy je z powrotem na papierowy ręcznik. Czynność powtarzamy, aż do usmażenia wszystkich frytek po belgijsku.

  • Krok 4:

    Podanie: frytki belgijskie oprószamy solą i serwujemy z ulubionym sosem. 

Porady

  • By frytki belgijskie wyszły idealnie, polecamy wydłużyć czas ich moczenia w zimnej wodzie, zmieniając ją przy tym kilkukrotnie. Proces ten ma na celu obniżenie zawartości cukrów, które mają negatywny wpływ na kolor i konsystencję frytek. Dobrze wypłukane będą bardziej chrupiące.
  • Olej do smażenia powinien być dobrze rozgrzany. Jego optymalna temperatura wynosi 160°C. W przeciwnym razie ziemniaki mogą zbyt mocno nasiąknąć tłuszczem i nabrać nieprzyjemnej konsystencji.
  • Domowe frytki belgijskie nie powinny być ściśnięte w garnku. Choć zajmuje to nieco więcej czasu, lepiej podzielić je na kilka porcji, żeby mogły się odpowiednio usmażyć. A naprawdę warto, bo efekt będzie zaskakująco pyszny.
  • Zastanawiacie się, ile kalorii mają frytki belgijskie? Trudno podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie – ich ilość może się wahać w zależności od użytych składników, jak np. rodzaj użytych ziemniaków i ilość dodanego do nich tłuszczu. Przyjmuje się jednak, że 100 g belgijskich frytek może zawierać między 290 a 370 kcal.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jakie ziemniaki na frytki belgijskie?

Ziemniaki na frytki belgijskie powinny być zdrowe, niepomarszczone, bez przebarwień i kiełków, ale też mączyste. Odpowiednie odmiany o dużej zawartości skrobi zazwyczaj oznaczane są w sklepach jako typ B lub C. Dobrze sprawdzają się gatunki Bryza, Finezja, Lord, Irga, Etola.

Najlepiej wybrać duże i podłużne, średnio twarde sztuki. Zgodnie z oryginalnym przepisem na frytki belgijskie, ziemniaki należy też pokroić nieco grubiej niż w przypadku frytek jakie znamy z popularnych fast foodów. Słupki powinny mieć szerokość co najmniej 1 cm lub nawet nieco więcej, w zależności od indywidualnych preferencji. 

Frytki belgijskie – inne wersje

Tradycyjnie frytki belgijskie smażone są dwukrotnie na wołowym łoju. W Polsce jest to produkt trudno dostępny, dlatego też często zastępuje się go dobrej jakości olejem. Jest jednak jeszcze inny sposób na to, jak zrobić frytki belgijskie. Zamiast pierwszego smażenia ziemniaki można zblanszować. W tym celu wkłada się je do garnka z zimną wodą i łyżką cukru, a następnie doprowadza do wrzenia. W takiej wersji, domowe frytki należy początkowo smażyć na średnim ogniu, by pod sam koniec zwiększyć jego moc.

Jeśli nie przepadacie za potrawami smażonymi na głębokim tłuszczu, możecie przygotować równie smaczne frytki belgijskie z piekarnika. W takiej wersji ziemniaki należy umyć, obrać,  pokroić w słupki i zblanszować. Następnie przekłada się je na blachę do pieczenia wyłożoną papierem pergaminowym. Smaruje się je 20 g oleju i piecze przez około 30 minut w temperaturze 200°C. Na 10 minut przed końcem, warto przewrócić je na drugą stronę, by równomiernie się przypiekły. Polecamy spróbować także pieczonych frytek z batatów

Jaki sos do frytek belgijskich?

Choć rumiane frytki nawet z samą solą smakują fantastycznie, warto zaserwować je z odpowiednim sosem.

  • Tradycyjnie podaje się je w towarzystwie sosu belgijskiego na bazie majonezu i ketchupu z dodatkiem cebuli, octu, soli i pieprzu.
  • Belgijskie frytki można także serwować z aromatycznym sosem czosnkowym.
  • Pasuje też do nich sos andaluzyjski, z majonezem, przecierem pomidorowym, papryką i przyprawami.
  • W wersji minimalistycznej możemy postawić na dobrej jakości majonez (klasyczny lub wegański) lub ketchup.
  • Ich smak równie dobrze podkreśli domowy sos hamburgerowy.

Przed podaniem frytki można też obsypać swoją ulubioną mieszanką przypraw. Polecamy spróbować ich z dodatkiem rozmarynu, pieprzu cytrynowego i soli – są pyszne!

Skąd się wzięły frytki belgijskie?

Frytki pochodzą z Belgii i podobnie jak drugi, sztandarowy produkt tego kraju, jakim jest czekolada, podbiły podniebienia ludzi na całym świecie. Usmażone na złocisto ziemniaki jako pierwsi przygotowywali mieszkańcy małego miasteczka Dinant, leżącego nad rzeką Meuse. W 1857 powstał w Belgii pierwszy bar serwujący frytki. Do dziś nie wiadomo czy ich nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego sprzedawcy, które brzmiało Fritz, czy od francuskiego słowa frire, które oznacza smażenie.

Swą późniejszą, międzynarodową popularność belgijskie frytki zawdzięczają Anglikom. Danie przypadło im do gustu tak bardzo, iż dziś rybę z frytkami uznaje się za narodowe danie Wielkiej Brytanii. W Belgii zaś spożywa się je zarówno w wersji solo, jak i jako dodatek do wielu dań – mięsnych kotletów, gulaszy, omułek czy nawet kanapek.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne