Papryka faszerowana soczewicą

Ocena:

4.48 (170)

  • 60 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Papryka faszerowana soczewicą to szybki pomysł na pyszny i zdrowy wegetariański obiad. Jędrne i soczyste warzywa, wypełnione sycącym farszem smakują każdemu i błyskawicznie znikają ze stołu. Podstawową recepturę można urozmaicać ulubionymi dodatkami i przyprawami, tworząc własne kombinacje smakowe. Jak zrobić paprykę faszerowaną? Zobaczcie nasz banalnie prosty przepis krok po kroku!

Składniki:

  • papryka  4 szt.

  • cebula  2 szt.

  • czosnek  3 ząbki

  • soczewica  200 g

  • ryż  100 g

  • bulion warzywny  2 l

  • parmezan  150 g

  • sól  1 szczypta

  • pieprz  1 szczypta

  • tymianek  1 szczypta

  • masło  2 łyżki stołowe

  • papryka ostra  1 szczypta

  • słodka papryka  1 szczypta

  • natka pietruszki  0.5 pęczka

Papryka faszerowana soczewicą - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Farsz: Cebulę i czosnek obieramy, drobno siekamy i szklimy na maśle. Na patelnię dosypujemy ryż z soczewicą i podsmażamy jeszcze przez 3 minuty, a następnie zalewamy bulionem warzywnym, tak aby przykrył składniki na wysokość 1 cm. Kiedy cały płyn zostanie wchłonięty, a ryż i soczewica będą prawie miękkie, wyłączamy ogień, dodajemy połowę tartego parmezanu i mieszamy.

    Czosnek cebula patelnia
  • Krok 2:

    Papryka faszerowana soczewicą: Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Każdą paprykę dokładnie myjemy, przekrajamy na pół i pozbawiamy gniazd nasiennych. Tak przygotowane warzywa wypełniamy farszem, układamy w naczyniu żaroodpornym i posypujemy po wierzchu resztą parmezanu i posiekaną pietruszką. Wszystko zalewamy pozostałym bulionem i zapiekamy przez 35 minut. 

    obieranie-papryki

Porady

  • Papryka faszerowana ryżem i soczewicą świetnie smakuje ze wszystkimi typami soczewicy. Można użyć tu zarówno żółtej, czerwonej, zielonej, jak i czarnej odmiany. Należy jednak pamiętać, że każdy wariant wymaga innego czasu obróbki cieplnej. Najszybciej gotuje się soczewica czerwona, nieco dłużej zielona i żółta, natomiast odmiana brązowa i czarna potrzebują niemal dwa razy dłuższego czasu gotowania. 
  • Papryka nadziewana soczewicą doskonale smakuje również po odgrzaniu. Podgrzewając danie na drugi dzień, należy jednak pamiętać, aby podczas podgrzewania przykryć naczynie żaroodporne pokrywką lub folią aluminiową. Dzięki temu danie nie wyschnie w piekarniku czy mikrofalówce i zachowa swoją soczystość. 
  • Jeśli chcecie, aby papryka faszerowana soczewicą była bardziej chrupiąca, przed pieczeniem posypcie ją po wierzchu mieszanką bułki tartej i Tak przygotowane papryki można podawać solo lub polane aromatycznym sosem. Szczególnie dobrze będzie pasował tutaj beszamel, sos pieczarkowy lub pomidorowy.

Posmakował ci ten przepis? Wypróbuj też paprykę faszerowaną po meksykańsku!

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Papryka faszerowana soczewicą — dodatki

Papryka faszerowana z soczewicą jest tylko jedną z wielu wersji tego dania. Powyższy przepis można wzbogacić innymi warzywami, takimi jak cukinia, bakłażan, seler naciowy czy marchewka. Do farszu pysznie sprawdzi się również szpinak, zarówno ten świeży, jak i mrożony (wcześniej należy go rozmrozić i odcisnąć). Jeśli używamy wersji Do farszu warto też wykorzystywać warzywa konserwowe, takie jak groszek, fasola czy kukurydza w puszce. Świetnie będzie smakowała też papryka faszerowana ciecierzycą. 

Sprawdzonym dodatkiem są także czarne i zielone oliwki, suszone pomidory oraz kapary. Świetnym pomysłem będzie też dorzucenie podsmażonych grzybów, które dodadzą potrawie mnóstwo aromatu i wyjątkowego smaku umami. Poza sezonem na świeże grzyby leśne można wybrać te suszone lub po prostu użyć pieczarek. Papryka faszerowana soczewicą i pieczarkami to uniwersalny przepis, który możemy przygotowywać przez cały rok.

Kolejną grupą składników, jakimi warto wzbogacić podstawowy przepis, są przyprawy. Dobry farsz do papryki powinien być wyrazisty i aromatyczny, dlatego dobrze jest dosypać do niego ulubione zioła, na przykład oregano, tymianek, rozmaryn czy bazylię. Oprócz tego przyda się tu szczypta papryki słodkiej i ostrej, czosnek granulowany, kurkuma, curry i odrobina gałki muszkatołowej. Fanom pikantnych smaków polecamy też dodatek kilku kropli sosu tabasco lub sweet chilli.

Kolejnym niezwykle ważnym dodatkiem są sery. W tym przypadku mamy pełną dowolność, gdyż papryka faszerowana soczewicą smakuje doskonale zarówno z serami twardymi, jak i miękkimi. Możemy więc dodać tarty cheddar czy grana padano lub porwaną na kawałki mozzarellę, parę plasterków camemberta czy kawałek gorgonzoli

Inne przepisy na faszerowane warzywa

Papryka faszerowana to tylko jeden z wielu pomysłów na nadziewane pyszności. Z rozmaitymi farszami zapiekać możemy również inne warzywa. Najpopularniejszym przepisem, jaki pojawia się na naszych stołach, jest faszerowana cukinia. To danie doczekało się już dziesiątek wariacji smakowych, zarówno w wersji mięsnej, wegetariańskiej, jak i roślinnej. Znanym i lubianym przepisem, szczególnie w kuchni wegańskiej, jest także faszerowany bakłażan. Oprócz tych pyszności warto przetestować także faszerowane pomidory, buraki, kalarepkę, cebulę i nadziewane fenkuły

W sezonie grillowym na naszych rusztach często pojawiają się też faszerowane pieczarki. Szczególnie dobre do nadziewania będzie duża odmiana portobello. Na grillu świetnie sprawdzą się też faszerowane ziemniakiJesienią króluje natomiast faszerowana dynia. Do tego przepisu sprawdzi się zarówno ta piżmowa, jak i makaronowa czy hokkaido.

To może Cię zainteresować

Materiały promocyjne