Ogórki małosolne i kiszone są super smaczne, ale i zdrowe. W kiszonkach drzemie bowiem mnóstwo wartości odżywczych, które są bardzo korzystne dla naszego organizmu. Kiśmy więc! 

Sprawdź nasz poradnik Zakiś to! Co i jak kisić na zimę?

Ogórki małosolne

Hit wakacyjnych pikników. Ogórki małosolne wspaniale pasują do kanapek, podkręcają sałatki, ale my najbardziej lubimy wyjadać je od razu ze słoika. Lub z kamionkowego garnka. Kamionka, podobnie jak szkło jest bezpieczna dla zdrowia, nie reaguje z fermentującymi ogórkami. Garnek z kamionki pozwala za to dłużej utrzymać aromaty przypraw. W sklepach lub na bazarkach znajdziemy gotowe wiązki m.in. z kopru i chrzanu, które posłużą nam za dodatki do ogórków. Ogórki wkładamy do garnka lub słoika i zalewamy gorącą wodą z solą (łyżka stołowa soli na litr wody). Ważne, żeby nie wystawały ponad poziom wody. Po kilku dniach możemy śmiało już po nie sięgać. Ważne, aby nie wyciągać ich dłonią, a przy pomocy widelca lub specjalnych szczypiec.

Zobacz też: Pasteryzacja słoików na sucho czy na morko? Podpowiadamy jak zrobić to krok po kroku!

Ogórki kiszone czy kwaszone?

Ogórki kiszone są uznawane za jeden z naszych narodowych produktów. Teoretycznie nazwa kiszone i kwaszone powinna oznaczać to samo, ale w praktyce często bywa inaczej. Ogórki kiszone to te powstałe w wyniku naturalnej fermentacji, natomiast do kwaszonych producenci czasami dodają np. ocet. Kupując ogórki kiszone w sklepie, zwracajmy uwagę na skład. Powinien być prosty: ogórki, sól, woda, przyprawy. Jeśli zawierają coś jeszcze, może lepiej zostawić je na półce i samemu przygotować kilka słoików pysznych ogórków.

Wybierając ogórki do kiszenia zwróćmy uwagę, by były twarde i nie za duże. Przed kiszeniem dokładnie je umyjmy. Możemy też odciąć końcówki - dzięki temu szybciej będą gotowe. Pamiętajmy, żeby dobrze umyć i wyparzyć słoiki. Później postępujemy tak samo jak przy ogórkach małosolnych.

Zobacz także: Co zrobić z cukinii? Pyszne pomysły na cukiniowe przetwory!

Ogórki konserwowe

W przeciwieństwie do ogórków małosolnych i kiszonych, do tych dodajemy ocet. Istnieje wiele przepisów na ogórki konserwowe. Niektóre zakładają przygotowanie zalewy do ogórków wcześniej, w innych przyprawy wsypujemy bezpośrednio do słoika, dodajemy ogórki i zalewamy je wodą z octem. Słoiki gotujemy. Ogórki konserwowe są wdzięcznym polem do eksperymentów. Możemy dorzucić do nich papryczkę chili czy świeży bądź suszony imbir.

 Ogórki z chili czy ogórki w musztardzie już na etapie wkładania do słoików warto pokroić w plasterki lub długie paski - dzięki temu po wyjęciu będą gotowe do położenia na kanapkę.

Ogórki małosolne, ogórki kiszone czy konserwowe to wspaniałe przekąski i dodatki do innych dań. Spróbujcie w tym roku zrobić je samodzielnie!