Ogórki kiszone, małosolne i korniszony to klasyczne przetwory, które co roku powstają w naszych domach, ale krokodylki to coś, co zawsze robi największą furorę na stole. Każdy, kto ich spróbuje od razu prosi o przepis i robi je co roku. W czym tkwi ich fenomen? Zobaczcie, jak je zrobić i koniecznie przetestujcie tę recepturę, a zrozumiecie już po pierwszym kęsie.

Dlaczego warto jeść ogórki? 

Zanim przyjrzymy się krokodylkom, weźmy na warsztat same ogórki. Dlaczego właściwie warto je jeść - na surowo i w przetworach? Ogórki to ochładzające i nawadniające warzywo - w ok. 97% składa się z wody. W dodatku ma ono tylko 12 kalorii w 100 g. Pozostałe kilka procent to witaminy i minerały, w tym:

  • witamina C
  • witaminy z grupy B (B3, B6 i B12)
  • potas
  • żelazo
  • magnez
  • fosfor
  • wapń

Ogórki pomagają też oczyszczać organizm i usunąć z niego nadmiar wody, w tym opuchliznę. Z tego powodu świeże ogórki czasami kładzie się jako kompres na powieki. Oprócz pełnych zalet ogórków w przepisie na ogórki-krokodylki znajdziecie również ostre przyprawy, które pomagają przyspieszyć metabolizm. Ogórki te będą więc znakomitą przekąską między głównymi, tłustszymi i wysokokalorycznymi posiłkami. 

Jak przyrządzić ogórki krokodylki?

Ogórki krokodylki to po prostu małe ogórki gruntowe w octowej, słodko-pikantnej zalewie. Nie są one jednak „groźne” dla podniebienia. Jeśli obawiacie się, że będą za ostre, możecie zmniejszyć w ilość chili w przepisie. Charakterystyczną cechą tych wyrazistych przetworów jest niewielki rozmiar. Ogórki krokodylki zwykle kroi się w cienkie słupki, dzięki czemu dobrze przechodzą pikantną zalewą i nabierają maksimum smaku. Zobaczcie, jak zrobić je krok po kroku.

Przepis na ogórki krokodylki

Składniki:

  • 2,5 kg niewielkich ogórków gruntowych
  • 2 łyżki soli
  • 1,5 główki czosnku (ilość można zmniejszyć, jeśli wolicie łagodniejsze przetwory)
  • 3 łyżeczki przyprawy chili* (ilość również można zredukować)
  • kilka świeżych, pokrojonych papryczek chili bez nasion (po 1 na słoik)
  • 500 g cukru
  • 350 ml octu
  • 8 łyżek oleju

Sposób przygotowania:

  1. Ogórki umyjcie, obierzcie i pokrójcie na ćwiartki. Przełóżcie je do miski, posólcie, wymieszajcie, lekko masując i odstawcie na 6 godzin. 
  2. Przygotujcie zalewę: do garnka wsypcie cukier, ocet i gotujcie, aż cukier się rozpuści. 
  3. Dodajcie olej i chili. Zagotujcie.
  4. Ogórki ciasno i pionowo ułóżcie w słoikach. Dodajcie do każdego po porcji czosnku.
  5. Zawartość słoików zalejcie gorącą zalewą. Dno garnka wyłóżcie czystą ściereczką lub pieluchą tetrową, słoiki przełóżcie do garnka i zalejcie wodą maksymalnie do 3/5 wysokości.
  6. Na średniej mocy palnika doprowadźcie wodę do wrzenia. Następnie zmniejszcie gaz i od tego momentu gotujcie przetwory przez 10 minut. 
  7. Jeśli nie macie odpowiednio dużego garnka, róbcie to partiami, by słoiki nie zderzały się ze sobą w czasie gotowania. 
  8. Przetwory zostawcie w garnku do przestudzenia. Ogórki przez ten czas lekko się skurczą, zmiękną i staną się bardziej elastyczne - tak powinno być.  
  9. Słoiki wyjmijcie, odstawcie do góry dnem i pozostawcie do całkowitego ostygnięcia. 
  10. Ogórki marynowane będą gotowe do jedzenia już po 2 dniach od zrobienia, ale najlepiej smakują po ok. 2 tygodniach. 

*Oprócz chili w proszku, dla koloru i jeszcze ciekawszych wrażeń smakowych możecie do słoików dodać po 1 pokrojonej papryczce chili bez nasion. 

Przetwory możecie też zapasteryzować w piekarniku. Dobrze zakręcone słoiki wystarczy ułożyć na suchej blaszce w zimnym piekarniku i nagrzewać go do 110 st. C Od momentu nagrzania do pożądanej temperatury pasteryzujcie je w piecu przez 10 minut. 

Jak jeść marynowane ogórki krokodylki?

Ogórki krokodylki posmakują przede wszystkim fanom ostrych i wyrazistych smaków. Pasują one jako dodatek do letniego obiadu - zarówno z mięsem, jak i bez, np. do sałatek, np. do sałatki gyros. Będą też przyjemnie chrupać bez dodatków. Sprawdzą się one również w kanapkach, wrapach, domowych burgerach i hotdogach. Nadają się one również na grilla - do przegryzienia karkówki lub kaszanki.