Sezon na ogórki małosolne i kiszone rusza w czerwcu, choć najwięksi fani tych przetworów już w maju napełniają słoiki - największy rozkwit przypada jednak na lipiec. Kruche i pyszne ogórki gruntowe królują na straganach – są wtedy wręcz słodkie w smaku, bardzo świeże i delikatne. Kosztują grosze, a obok nich czekają zwykle inne produkty niezbędne do kiszenia ogórków – korzenie i liście chrzanu, kwiaty kopru, czosnek, czasem także liście drzew owocowych, które dodają smaku – wiśni, porzeczki... Oprócz nich potrzebne są też przyprawy, które zwykle masz w domu – liście laurowe, ziele angielskie, gorczyca i oczywiście sól.

Ogórki kiszone i małosolne i to jedne z najbardziej poszukiwanych i pożądanych przetworów - tych, które warto robić w domu, a nie zdawać się na sklepowe produkty.

Ogórki małosolne możesz przygotować w glinianym naczyniu, ale duży słoik też się nada. Będzie idealny, jeśli zamierzasz zrobić ogórki kiszone.

Ogórki małosolne i kiszone – składniki:

2 kg małych ogórków, najlepiej jednakowej wielkości i grubości

kilka liści i 2–3 korzonki chrzanu

dużo kwiatów i łodyg kopru

2 główki czosnku

4 liście laurowe

4 ziarenka ziela angielskiego i 1 łyżeczka nasion gorczycy (niekoniecznie)

sól (czubata łyżka na 1 l wody)

Sposób przygotowania ogórków małosolnych i ogórków kiszonych jest taki sam – małosolne będą gotowe po 3 dniach, kiszone – po około dwóch tygodniach. Różni je smak - ogórki małosolne mają dużo smaku charakterystycznego dla surowych warzyw, kiszone są już intensywnie kwaśne i niespecjalnie przypominają ogórki z grządki.

Ogórki małosolne – do czego dodać?

Kiedy już są gotowe, najczęściej zjadamy je jako dodatek do kanapek i dań – szczególnie obiadowych: kotletów, sosów, duszonych mięs, klusek... Jednak można je także dodać do sałatek, na przykład tej z ziemniakami lub tej surówki z kapusty. Są też składnikiem wyśmienitego sosu, który polecamy do ryby.

Idealne ogórki - tak małosolne, jak i kiszone - są nie tylko pyszne i kwaśne, ale też apetycznie jędrne, chrupiące... Niektóre egzemplarze (te większe) mogą okazać się puste w środku, przez co tracą na chrupkości, ale wciąż nadają się do jedzenia.
Dodatki do dań z grilla - polecamy

Ogórki małosolne na sucho