Przy zagniataniu kruchego ciasta nie ma miejsca na zastanawianie się nad kolejnością składników. Trzeba działać sprawnie i zdecydowanie. W tym przypadku czas nie jest naszym sprzymierzeńcem – co jest zaletą dla osób, które nie lubią żmudnych prac w kuchni. Dzięki naszym praktycznym wskazówkom, sprawnie zagnieciesz ciasto bez stresu i obaw o to, czy wypiek się uda.  

Ciasto kruche – przepis podstawowy

Dwa główne składniki, których potrzebujemy do przygotowania ciasta to mąka i masło. Do tego możemy dodać żółtko, cukier (w przypadku słodkich wypieków), szczyptę soli. Na co należy zwrócić uwagę?

  • Masło powinno być schłodzone – dzięki temu ciasto będzie miało zwartą i kruchą konsystencję.
  • Szybkie połączenie składników – żeby nie doprowadzić do wytworzenia większej ilości glutenu, który sprawia, że ciasto jest elastyczne, ale mniej kruche. Składniki najlepiej jest połączyć ręcznie (bez wyrabiania) i uformować kulę.
  • Schłodzenie ciasta przed pieczeniem – kulę owijamy folią i wkładamy do lodówki na min. 30 min. W niskiej temperaturze tłuszcz ponownie twardnieje, co również ma decydujący wpływ na strukturę ciasta.

Zanim wyjmiemy ciasto z lodówki rozgrzewamy piekarnik do odpowiedniej temperatury (szczegóły w przepisie na kruche ciasto). Po wyjęciu z lodówki ciasto może być bardzo twarde, więc warto pokroić je nożem na mniejsze porcje, którymi wyklejamy dno blachy, tortownicy lub foremek na babeczki.  

Dodatki do kruchego ciasta

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy do kruchego ciasta dodajemy proszek do pieczenia. W przypadku klasycznego przepisu na ciasto kruche nie ma takiej potrzeby. Środki spulchniające sprawiają, że wypiek zwiększa swoją objętość, jest bardziej miękki i elastyczny.

Dodatki typu proszek do pieczenia, śmietana lub mleko sprawdzają się za to w przepisach na półkruche wypieki, takie jak rogaliki z jabłkami czy ciastka półfrancuskie z marmoladą.

Do ciasta półkruchego możemy dodać także jajka, które również sprawią, że wypiek trochę wyrośnie. Jeśli jednak zależy nam na utrzymaniu kruchości, warto oddzielić białka i dodać same żółtka. Białka możemy wykorzystać do zrobienia bezy. To słodkie i chrupiące wykończenie świetnie sprawdza się w przepisach na kruche i półkruche wypieki z owocami, takie jak jabłecznik z bezą czy ciasto z bezą i porzeczkami.

Jak wypiekać kruche ciasto?

Temperatura do wypieku kruchego ciasta powinna być wysoka. W zależności od przepisu wynosi od 180°C do 200°C. Ciasto możemy wylepić bezpośrednio na blasze lub rozwałkować na papierze do pieczenia i ostrożnie przenieść na formę.

Dobrym nawykiem jest nakłuwanie ciasta widelcem, pomaga to zapobiec tworzeniu się pęcherzyków powietrza. Warto je także obciążyć, żeby zachowało równy kształt. W tym celu przykrywamy je folią aluminiową, na której rozkładamy suchą fasolę, groch lub specjalne ceramiczne kulki do obciążania ciast. W przypadku tarty zapobiegniemy w ten sposób zsunięciu się ciasta z boków formy. Po upieczeniu ostrożnie usuwamy folię z nasionami. 

Czy ciasto kruche można przygotować wcześniej?

Jeśli planujemy większą produkcję ciast, np. na święta, możemy bez obaw rozłożyć sobie pracę na kilka dnia. Surowe ciasto kruche możemy przechowywać w lodówce przez maksymalnie 3 dni. Należy jednak pamiętać o tym, żeby owinąć je szczelnie folią. W przeciwnym razie zacznie wysychać lub może być podatne na wilgoć, która popsuje jego strukturę. 

Takie ciasto możemy także zamrozić – również w folii spożywczej lub pojemniku odpornym na działanie niskich temperatur. Przechowujemy je w zamrażalce nie dłużej niż 3 miesiące. W tym celu warto oznaczyć je karteczką z aktualną datą, żeby rozwiać wszelkie późniejsze wątpliwości związane z przydatnością do spożycia. Surowe ciasto rozmrażamy, przekładając je do lodówki dzień przed planowanym wypiekiem.

Kruche ciasto – z jakimi dodatkami smakuje najlepiej?

Zdecydowanie mistrzami w kompozycjach na bazie kruchego ciasta są Francuzi. Od nich możemy czerpać inspiracje na pyszne owocowe tarty lub wytrawne kisze. Poniżej 5 doskonałych pomysłów na słodkie kruche ciasta i 5 propozycji na wytrawne wypieki.

Ciasta kruche na słodko

  • Tarta tatin – to francuski odpowiednik naszej szarlotki, którą przygotowuje się w odwrotnej kolejności. Owoce zapiekane są pod kruchym ciastem. W rezultacie ciasto nie nasiąka tak bardzo sokami z owoców, pięknie zarumienia się od spodu i jest przyjemnie chrupiące.
  • Ciasto kruche z owocami – to pomysł na słodki deser do kawy z wykorzystaniem owoców sezonowych. Doskonale smakuje z truskawkami, malinami, porzeczkami lub borówkami.
  • Tarta cytrynowa – to kolejny popularny przysmak kuchni francuskiej. Nadzieniem jest obłędny krem cytrynowy przygotowany na bazie jajek śmietany, soku i skórki z cytryny.
  • Tarta czekoladowa z malinami – żeby przygotować tę obłędnie czekoladową słodycz, do kruchego ciasta dodajemy kakao. Na zapieczony spód wykładamy maliny i polewamy czekoladowym ganache.
  • Kruche babeczki kajmakowe – to proste do wykonania kruche słodkości z kremem kajmakowym. Babeczki z kruchego ciasta możemy wypełnić także kremem orzechowym, czekoladowym, owocami lub bitą śmietaną.

Wytrawne dania na kruchym cieście

  • Paszteciki z mięsem lub warzywami – chociaż u nas najbardziej popularne są paszteciki drożdżowe, pyszny dodatek do czerwonego barszczu możemy przygotować także z kruchego ciasta.
  • Tarta z łososiem – to idealna propozycja na obiad lub lunch w stylu francuskim. Na wytrawne nadzienie składa się łosoś, szpinak, ser feta i kremowy sos śmietanowo–jajeczny.
  • Tarta ze szpinakiem – doskonale smakuje z dodatkiem kilku plasterków boczku w śmietanowym sosie z parmezanem.
  • Quiche Lorraine – wytrawny klasyk kuchni francuskiej z farszem z jajek, boczku i sera.
  • Quiche z porem – to świetna propozycja dla wegetarian. Kremowy farsz z dodatkiem ostrych plasterków pora to prosty i sprawdzony przepis.