Przesolone danie nie musi oznaczać kulinarnej katastrofy. Istnieje kilka prostych i szybkich sposobów, aby odkręcić taką wpadkę i uratować potrawę. Zobaczcie nasze sprawdzone patenty i przetestujcie je w swoich kuchniach!

Jak uratować przesolony sos? 4 sposoby

Sos mięsny czy sos grzybowy dość łatwo przesolić, gdyż bardzo wyraźna jest w nich nuta umami- trudnego do opisania, wyrazistego smaku. Co zrobić, gdy sos jest za słony? Nie musisz go wyrzucać. Wiele osób uważa, że za słona potrawa nie nadaje się do spożycia i należy zrobić ją jeszcze raz od początku. Nic bardziej mylnego. Istnieją sprytne triki, dzięki którym naprawisz swój błąd.

1. Cząstki jabłka

Za słony sos, na przykład sos do spaghetti lub sos mięsny, szybko przywrócisz do równowagi za pomocą... jabłka. Obierz owoc, usuń pestki i gniazda nasienne, a miąższ pokrój na cząstki. Uzyskane w ten sposób kawałki wrzuć do sosu i gotuj je przez około 10 minut. Po upływie tego czasu wystarczy usunąć dodatek i sprawdzić smak - przesolony sos powinien odejść w zapomnienie, nawet gdy szczodrość w doprawianiu była mocno przesadzona. Nie obawiaj się, że sos nabierze owocowego aromatu - nic takiego się nie wydarzy.

2. Surowy ziemniak

Nasze babcie miały swój sposób na to, co zrobić, jak się przesoli sos. Ich sekretem był ziemniak. Obierz dwie średnie bulwy i wrzuć do garnka. Pogotuj całość przez kilkanaście minut - w tym czasie nadmiar soli powinien zostać wchłonięty. Teraz wystarczy tylko wyłowić ugotowane ziemniaki łyżką cedzakową. W tym przypadku najlepiej pozostawić je w całości, by nie rozpadły się podczas obróbki termicznej. To także dobry sposób na przesolony gulasz lub zupę.

3. Śmietana, mleko lub jogurt

Lekko przesolony sos odzyska właściwy smak, jeśli dodasz do niego trochę nabiału. Możesz wykorzystać jogurt, mleko lub śmietanę. Oczywiście, nie będzie to dobry wybór przy każdym przepisie. Sos śmietanowy, sos grzybowy czy sos czosnkowy znakomicie skomponują się z takim akcentem, jednak w wersji mięsnej lub pomidorowej lepiej wykorzystać inny pomysł. Nabiał zneutralizuje sól również w niektórych zupach: pomidorowej, ogórkowej czy grzybowej.

4. Skórki chleba

Za słony sos możesz uratować także za pomocą skórek chleba. Pieczywo wykazuje zdolność absorpcji, dlatego wystarczy włożyć do garnka kilka kawałków i odczekać paręnaście minut, by nadmiar soli został wyciągnięty. Nie korzystaj jednak ze świeżych wypieków - zbyt szybko nasiąkają i rozpadają się w daniu. W ten sposób co prawda zagęścisz sos, ale nie pozbędziesz się z niego niepożądanej przyprawy.

Jak uratować przesoloną zupę? 4 sposoby

Czym zneutralizować sól w zupie? Wszystko zależy od tego, jakie składniki tworzą danie. Możesz wykorzystać również wyżej wymienione pomysły, choć nie każdy z nich będzie pasował do każdego przepisu. Poznaj także kilka dodatkowych sposobów.

1. Białko jaja       

Jeżeli zupa jest tylko lekko przesolona, z problemem doskonale poradzi sobie surowe białko jaja. Wystarczy wbić je na powierzchnię dania i odczekać, aż się zetnie, wchłaniając jednocześnie nadmiar soli. Pamiętaj jednak, że białko nie podoła naprawdę mocno przesolonej potrawie. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z innego sposobu.

2. Miód, cukier lub... sok z cytryny

Przesolony rosół lub sos możesz uratować, poszukując balansu smakowego. Czasem wystarczy odrobina słodkiego lub kwaśnego dodatku, aby nuty zostały wyrównane. Jako pogotowie ratunkowe posłuży również cukier w kostkach. Wystarczy umieścić jedną bądź dwie cząstki na łyżeczce i delikatnie zanurzyć w potrawie. Wystarczy kilka sekund, by osiągnąć pożądany efekt. Uważaj jednak, aby cukier nie rozpuścił się - wówczas danie nabierze kolejnego niechcianego smaku i nie będzie możliwości ponownego odratowania go. Warto też wiedzieć, jak długo gotować rosół, aby uniknąć ewentualnej wpadki.                   

3. Woreczek ryżu

To prawdziwy specjalista od trudnych zadań. Jeżeli zupa lub sos są mocno przesolone, zdecyduj się właśnie na ten sposób. Włóż do garnka woreczek ryżu. Suche ziarna będą bardzo szybko chłonęły wodę, a wraz z nią - cząsteczki soli. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru przyprawy w niecałe 10 minut. Oczywiście, ważne jest, aby był to ryż w woreczkach, który łatwo jest usunąć z potrawy.                             

4. Więcej składników

To prawdopodobnie pierwszy pomysł, który przychodzi do głowy, gdy zastanowić się, jak uratować przesolony rosół czy sos. Wystarczy zwiększyć ilość składników. Jakich?

  • Możesz po prostu dolać do garnka wodę - wówczas jednak pojawia się ryzyko, że potrawa stanie się zbyt wodnista i straci smak. Unikniesz tego, wyrównując proporcje warzyw, przypraw i ziół oraz gotując zupę przez dodatkowych kilkanaście minut, by nabrała aromatu.
  • Bezpieczniejszą opcję stanowi delikatny rosół - domowy, z kostki lub kartonu.
  • Gdy gotujesz zupę pomidorową, sos do spaghetti lub gulasz, możesz użyć także passaty pomidorowej lub pomidorów z puszki.