Sos pomidorowy to jeden z najpopularniejszych sosów, który pasuje do różnych potraw. Świetnie komponuje się zwłaszcza z makaronem, dlatego nie powinno zabraknąć go np. w spaghetti. Sos ten świetnie smakuje również z gołąbkami, kaszą, ryżem, mięsem, a także warzywnymi kotlecikami, np. falafelamiPodpowiadamy, jak zagęścić sos pomidorowy, aby smakował wyśmienicie i świetnie podkreślał smak potrawy. Poznaj sprawdzone triki i wykorzystaj je w swojej kuchni.

Czym zagęścić sos pomidorowy?

Sos pomidorowy najczęściej zagęszcza się mąka, lecz jej użycie wcale nie jest konieczne. Przedstawiamy różne sposoby na zagęszczenie sosu. Wypróbuj kilka z nich, dzięki czemu przekonasz się, które rozwiązanie jest najlepsze.

Jak zagęścić sos mąką?

Użycie mąki to powszechnie stosowana od wielu lat metoda na to, jak zagęścić sos pomidorowy. Najczęściej używana jest w tym celu mąka pszenna, lecz można zamienić ją na mąkę ryżową, owsianą, migdałową czy kukurydzianą. Należy uważać przy zagęszczaniu sosu pomidorowego mąką ziemniaczaną, ponieważ dodanie jej zbyt wiele może niekorzystnie zmienić smak potrawy. Mąka świetnie nadaje się do zagęszczenia, ponieważ jest stosunkowo tania, łatwo dostępna, a także pozwala szybko i bez większych trudności uzyskać pożądaną konsystencję sosu. Jest to możliwe dzięki zawartych w niej pektynom, które pęcznieją po namoczeniu i podgrzaniu. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach:

  1. Do zagęszczenia sosu pomidorowego wystarczy użyć niewiele mąki, najczęściej około jednej łyżki.
  2. Należy wsypać ją do kubka, szklanki czy garnuszka, a następnie dodać nieco zimnej wody i dobrze wymieniać.
  3. Po wymieszaniu mąkę można dodać do gorącego sosu – stopniowo i energicznie mieszkając. Nie można wsypywać mąki bezpośrednio do gotującego się sosu, ponieważ doprowadziłoby to do powstania grudek i uzyskania mocno galaretowatej konsystencji.

Inny sposób na to, jak zagęścić sos pomidorowy mąką, polega na przygotowaniu zasmażki. W tym celu konieczne jest podsmażenie mąki na patelni z dodatkiem rozpuszczonego masła w stosunku 1:1. W trakcie smażenia należy cały czas energicznie mieszać mąkę aż do jej zarumienienia. Finalnie przychodzi pora na dodanie zasmażki do sosu i ponowne dokładne wymieszanie.

Jak zagęścić sos pomidorowy bez mąki?

Można również zagęścić pomidorowy sos bez mąki. Jest na to wiele sposobów, które dobrze się sprawdzają. W celu uzyskania odpowiednio gęstej konsystencji nie trzeba nawet dodawać żadnych innych składników. Wystarczy odpowiednio długo gotować sos na dużym ogniu – aż do momentu odparowania wody. Należy przy tym pamiętać o mieszaniu co chwilę sosu, aby uniknąć jego przypalenia się. Przyprawy najlepiej dodać dopiero pod sam koniec gotowania. Ich zbyt wczesne wsypanie mogłoby skutkować zbyt wyrazistym smakiem sosu.

Innym sposobem może być dodanie śmietany. Jak zagęścić sos śmietaną? Wystarczy dodać do gotującego się sosu łyżkę kremówki i dokładnie wymieszać. W wersji mniej kalorycznej śmietanę można zastąpić gęstym jogurtem, np. typu greckiego. Sos pomidorowy wyjdzie wtedy delikatny i kremowy. Podobny efekt powstanie w przypadku dodania serka topionego lub mascarpone.

Sos pomidorowy bez mąki można również zagęścić poprzez dodanie zmielonego siemienia lnianego lub sezamu. Trzeba jednak uważać z ilością dodanych nasion, aby sos nie zmienił swojego smaku. Dobrze sprawdzą się również zmielone płatki owsiane.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zagęszczenie sosu pomidorowego poprzez dodanie zmiksowanych blenderem warzyw. Mogą być to nie tylko pomidory, lecz także cukinia, dynia czy marchew, które mają neutralny smak. Dobrze sprawdzą się również rozgotowane na puree ziemniaki lub soczewica.

Popularnym sposobem na to, jak zagęścić sos pomidorowy, jest również użycie żółtka jajka. Przed dodaniem do sosu warto wymieszać je z niedużą ilością śmietany i dokładnie roztrzepać. Należy również pamiętać o tym, aby przerwać gotowanie od razu po dodaniu żółtka do sosu i wymieszaniu. Jeśli żółtko zostanie dodane zbyt szybko i zapomnisz o zdjęciu sosu z palnika, może dojść do ścięcia się białka. Efektem tego będzie powstanie grudek w sosie pomidorowym.

Sos można także zagęścić przy użyciu masła. Należy mieć przy tym na uwadze, aby dodać do sosu twarde i zimne masło, wymieszać i natychmiast przerwać gotowanie. W celu zagęszczenia sosu pomidorowego dobrze sprawdzą się ponadto ketchup lub majonez.

Jak zagęścić sos pomidorowy – niezawodne sposoby

Znasz już zatem wiele skutecznych sposobów na to, jak zagęścić sos pomidorowy. Spróbuj kilku z zaprezentowanych metod i sprawdź, która z nich w twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Kluczową kwestia polega na tym, jak zagęścić sos bez grudek. Można temu zapobiec zwłaszcza poprzez dokładne mieszanie mąki lub innego składnika do zagęszczania, a także ich powolne dodawanie do sosu. W przypadku niektórych produktów do zagęszczania ważne jest także przerwanie gotowania sosu od razu pod dodaniu składnika zagęszczającego. Grudek można również pozbyć się poprzez zmiksowanie sosu za pomocą blendera, miksera czy malaksera. Najlepiej jednak zapobiegać ich powstawaniu, aby nie tracić niepotrzebnie czasu.