Ziemniaki często goszczą na naszych stołach. Nie wyobrażamy sobie bez nich klasycznego obiadu, wykorzystujemy je też do przygotowania klusek, placków czy zapiekanek. Jak je przygotowywać, by były pyszne?

Jak ugotować ziemniaki? – zacznij od mądrych zakupów

Zanim ugotujemy ziemniaki, musimy udać się po nie do sklepu. I tutaj czeka na nas pierwsza trudność – wybór odpowiedniego typu i odmiany. Informacje o typie i odmianie ziemniaków znajdziemy na ich opakowaniu lub tabliczkach umieszczonych nad półkami z ziemniakami. Warto je sprawdzać, ponieważ mogą nam podpowiedzieć, jaki rodzaj będzie dobry do jakiego dania.

Ziemniaki dzielą się na trzy podstawowe typy. Typ A to ziemniaki sałatkowe. Oznacza to, że po ugotowaniu pozostają zwarte i nie rozpadają się łatwo. Możemy pokroić je w kostkę do sałatki, użyć do zupy lub zapiekanki. Nie ma ryzyka, że zmienią się w jednolitą papkę. Typ B to typ ogólnoużytkowy, najbardziej uniwersalny. Zrobimy z niego zarówno puree, jak i sałatkę. Miąższ jest zwarty, ale będzie się rozpadał pod naciskiem. To właśnie ziemniaki tego typu jemy najczęściej do obiadu. Typ C to typ mączysty. Ziemniaki tego typu zawierają wyjątkowo dużo skrobi, dzięki czemu po ugotowaniu są miękkie i nadają się do klusek czy na puree. Warto zerknąć także na odmiany ziemniaków. Przykładowo, ziemniaki odmiany Catania nie ciemnieją – możemy więc obrać je nawet kilka godzin przed gotowaniem.

Wybierając ziemniaki zawsze dokładnie je obejrzyjmy. Nie kupujmy ziemniaków, które są chociaż odrobinę zazielenione. Zielony kolor oznacza, że wydzieliła się w nich solanina i mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Podobnie w przypadku kiedy ziemniak zaczął pleśnieć. Nie wystarczy, że odkroimy spleśniały kawałek – całą bulwę musimy wyrzucić. Jeśli nasze ziemniaki zaczęły kiełkować lub się pomarszczyły, nie musimy się martwić, wystarczy je obrać.

Jak ugotować ziemniaki? Krok po kroku

Ziemniaki zawsze gotujemy od gorącej wody. Gotowanie ich w wodzie zimnej sprawi, że dużo cennych wartości odżywczych po prostu się wygotuje. Z kolei wrzucając ziemniaki na wrzątek, szybciej się ugotują i nie stracą cennych składników. Jak gotować ziemniaki? W garnku zagotowujemy tyle wody, by po wrzuceniu przykrywała ziemniaki. Gotujemy ziemniaki do miękkości, zwykle około 20-25 minut. Na jakim ogniu gotować ziemniaki? Ziemniaki najlepiej gotować na średnim ogniu i regulować go tak, żeby gotująca się woda nie wykipiała. Czy ziemniaki gotować pod przykryciem? Tak, warto użyć pokrywki – w ten sposób przyspieszamy proces gotowania, a jednocześnie nie mamy nadmiaru pary w kuchni. Pokrywkę lekko uchylmy, żeby woda nie wykipiała.

Kiedy solić ziemniaki? Wodę solimy przed włożeniem do niej ziemniaków. Ile soli do gotowania ziemniaków użyć? Zwykle na dwa litry wody użyjemy ok 1,5 łyżeczki soli. Dzięki soleniu podczas gotowania, ziemniaki będą posolone równomiernie i smaczniejsze.

Jak sprawdzić, czy ziemniaki są ugotowane? Przy gotowaniu ziemniaków najlepiej korzystać z ustawionego na określoną liczbę minut timera. Jeśli jednak mamy wątpliwości, czy nasze ziemniaki na pewno się już ugotowały, sprawdźmy je przy pomocy widelca. Możemy też wyciągnąć ziemniaka z wody i go po prostu spróbować. Kiedy ziemniaki są ugotowane, przygotowujemy resztę dania.

Jak ugotować ziemniaki? – inne sposoby

Ziemniaki możemy też ugotować nieco inaczej. Jak ugotować ziemniaki w mundurkach? Ziemniaki w mundurkach gotujemy w ten sam sposób, ale przed gotowaniem nie obieramy ich ze skórki. Oznacza to jednak, że skórkę musimy dokładnie wyszorować.

Gotowanie ziemniaków możemy też przyspieszyć. Jak szybko ugotować ziemniaki? Istnieje kilka prostych sposobów. Przede wszystkim gotujmy ziemniaki od gorącej wody. Możemy też wybrać mniejsze ziemniaki lub pokroić je w kostkę czy plasterki. Warto też gotować ziemniaki w szybkowarze, który pozwoli nam skrócić czas gotowania nawet o połowę.

Innym sposobem jest gotowanie ziemniaków w mikrofalówce. Jak ugotować ziemniaki w mikrofali? Umieszczamy je w misce, nakłuwając ziemniaki widelcem. Wkładamy do mikrofali i podgrzewamy ok. 7-10 minut.

Jak wykorzystać ugotowane ziemniaki?

Ziemniaki gotowane można podać na wiele różnych sposobów. Podstawowym jest zrobienie aksamitnego puree z dodatkiem masła i mleka. Jeśli klasyczne puree nam się znudziło możemy dodać do niego na przykład ulubione zioła i przyprawy, podkręcić smak chrzanem lub pieczonym czosnkiem

Ugotowane ziemniaki wykorzystamy też do przygotowania ekspresowej zapiekanki – wystarczy pokroić je w plasterki, dodać szynkę, ser i sos beszamelowy. Zapiekamy do momentu aż ser się rozpuści.

Jak przechowywać ugotowane ziemniaki? Ziemniaki po ugotowaniu przechowujemy w lodówce, nie dłużej niż dwa dni. Z takich ziemniaków, które zostały nam po obiedzie przygotujmy placki – wystarczy dodać do nich kilka łyżek mąki i usmażyć na maśle – lub kluski, na przykład kopytka.