I to nie tylko na Wielkanoc. Jajka wielkanocne cieszą się ogromną popularnością przy świątecznym stole, ale dzisiaj skupimy się na czymś bardziej zwyczajnym. Jajka na twardo i na miękko powinny być zawsze ugotowane idealnie, nie za długo i nie za krótko. 

Jak ugotować jajka na twardo?

Jajka wkładamy do zimnej wody i stawiamy na małym ogniu. Do wody dorzucamy szczyptę soli, dzięki której jajka na twardo nie popękają. Gotujemy od 8 do 10 minut w zależności od rozmiaru jajka. Zdejmujemy z ognia i od razu zalewamy zimną wodą, żeby zatrzymać proces gotowania. Zimna woda pomoże nam też łatwo obrać jajka. Starajmy się ich nie przegotować - jeśli przytrzymamy je na ogniu zbyt długo, żółtka będą miały szaro-niebieską obwódkę. Warto wyjąć jajka z lodówki ok. godziny przed gotowaniem, żeby ogrzały się do temperatury pokojowej. 

Jajka na twardo możemy podać pokrojone w plasterki lub przekrojone na pół z odrobiną majonezu, szczyptą soli i szczypiorkiem, a nawet przerobić na jajka faszerowane. Połówki jajek będą dobrym dodatkiem także do wiosennej zupy szczawiowej. Jeśli przygotowujemy jajka wielkanocne i chcemy zabarwić ich skorupki, do wody dodajmy naturalne barwniki, takie jak np. obierki z cebuli, które nadadzą jajkom piękny, ceglasty kolor. 

Płynne złoto – jajka na  miękko

Nie ma rady – jajka na miękko muszą mieć płynne, kremowe żółtka. Jednak tutaj poziom trudności zdecydowanie wzrasta. W przypadku jajek na  twardo, jeśli pogotujemy je chwilę dłużej, właściwie nie zauważymy różnicy, natomiast jajka na miękko nie mogą być zbyt ścięte. Gotujemy je więc od 2 do 4 minut od momentu zagotowania wody w zależności od wielkości jajka (małe krócej, duże dłużej). Potem postępujemy z nimi tak samo jak z jajkami na twardo – zalewamy zimną wodą.  

Teraz wystarczy już tylko umieścić jajko na miękko w ulubionym kieliszku i odciąć końcówkę. Do jajka na miękko możemy podać tosty – maczane w żółtku będą prawdziwym przysmakiem. 

Jajko w koszulce

Jedno z pyszniejszych wcieleń jajka. Nie zawsze wychodzi perfekcyjne, ale o ile białko może przybrać różne kształty, o tyle żółtko powinno wypłynąć po przekrojeniu. Jak przygotować jajko w koszulce? W małym garnuszku zagotowujemy wodę. Dodajemy do niej trochę octu – dzięki niemu nasze jajko lepiej się uda. Łyżką robimy w wodzie wir. Cały czas mieszając na wrzątek powoli, ale płynnym ruchem wlewamy jajko. Żeby jajko miało ładny kształt, rozbijmy je najpierw do miseczki, a dopiero potem wlejmy. Gotujemy je ok. 3 minut, aż białko się zetnie. Wyciągamy jajko łyżką cedzakową i osuszamy papierowym  ręcznikiem.

Zaserwujmy jajko poszetowe samodzielnie, na kromce ciemnego chleba z odrobiną soli lub jako dodatek do sałatki. Pyszne będzie też jajko w koszulce na toście ze szparagami. Do jajka będzie też świetnie pasował sos holenderski.