W wielu polskich domach rosół to coniedzielna tradycja. Przygotowane wcześniej składniki należy nastawić i etapami przygotowywać klasyk wśród polskich zup. Podpowiadamy krok po kroku, jakie warzywa dodawać jako bazę smaku do rosołu, które przyprawy dobrać i jak długo gotować rosół, który zachwyca smakiem!

Ile gotować rosół?

Idealny rosół jest gotowany na mięsie z dodatkiem warzyw. Jego podstawą jest bulion, który powinien być klarowny. Aby to osiągnąć, rosół należy gotować długo i na małym ogniu. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że wywar nie powinien być doprowadzony do wrzenia. Rosół powinno gotować się od 2 do 3 godzin. Zbyt długie gotowanie sprawi, że nasze danie nie będzie smaczne. Kiedy nasz wywar zacznie bulgotać, należy zmniejszyć ogień na mniejszy. Takie gotowanie pozwala na uzyskanie dobrego smaku, aromatu oraz klarowności rosołu. Więcej sztuczek na idealną strukturę znajdziesz w poradniku, co zrobić, żeby rosół nie był mętny.

Kluczem do ugotowania pysznego domowego rosołu jest gotowanie wywaru bez przykrywki na małym ogniu. Podczas gotowania bulionu mogą utworzyć się szumy, które trzeba zebrać łyżeczką. Jest to jedyne wyjście, aby uzyskać klarowny wygląd naszego rosołu. Rosół – jak gotować? Tę pyszną zupę należy gotować minimum 2 h, dlatego, że dopiero po takim czasie mięso i warzywa miękną i oddają swój smak. Dzięki temu nasz rosół będzie aromatyczny i esencjonalny. Bogactwo smaków i aromatów zależy w dużej mierze od czasu samego gotowania.

Kiedy dodać warzywa do rosołu?

Jak ugotować dobry rosół? Domowy i pyszny rosół nie obędzie się bez obecności warzyw. To właśnie one dodają tej zupie niepowtarzalnego smaku. Warzywa do naszego rosołu warto dodać w połowie gotowania, ponieważ nie potrzebują tyle czasu, aby zmięknąć tak jak mięso. Ponadto, warzywa wrzucone do bulionu wcześniej, straciłyby swoje cenne właściwości i witaminy. Marchew nadaje zupie piękny złocisty kolor, pietruszka goryczy, a opiekana cebula piękny aromat.

Warzywa gotują się o połowę krócej od mięsa. Jeśli dodamy je w połowie gotowania, to będzie to gwarancją uzyskania pysznego smaku i aromatu. Co więcej, warzyw nie powinno być za dużo w rosole, ponieważ mogą one zdominować smak zupy, a smak dobrego rosołu jest rolą mięsa. Ugotowanie pysznego rosołu jest nie lada wyzwaniem i swego rodzaju sztuką. Dobry rosół to wydobycie aromatów z mięsa, warzyw i przypraw, dlatego składniki powinny być zrównoważone.

iStock

Domowy rosół jak u babci

Jak zrobić rosół? Na to pytanie z pewnością odpowiedzą nasze babcie. To właśnie one są specjalistkami w przygotowaniu tej pysznej zupy. Zatem, jak ugotować pyszny rosół, który pamiętamy z dzieciństwa? Sekretem tej pysznej zupy jest wybranie dobrego mięsa. Może to być kura. Najlepszym sposobem na uzyskanie niepowtarzalnego smaku rosołu jest dodanie do niego innych gatunków mięs. Możemy wybrać np. korpus z kurczaka lub kawałek wołowiny. Połączenie różnych gatunków mięs sprawia, że zupa będzie bardziej aromatyczna i esencjonalna.

Aby uzyskać piękny kolor i aromat rosołu, należy do niego dodać warzywa, ale dopiero w połowie gotowania. Sekretnym składnikiem dodawanym przez nasze babcie jest dodanie do zupy opalanej cebuli wraz z innymi warzywami. Cebula w takiej formie, nadaje pięknego koloru i aromatu. Aby zupę urozmaicić i bardziej ją ubogacić, można dodać do niej pęczek natki pietruszki, liście selera oraz liście laurowe, pieprz w ziarnach i ziele angielskie. Nie można również zapomnieć o świeżym lubczyku.

Jak zrobić rosół? Rosół gotowany na małym ogniu przez maksymalnie 3 godziny będzie w smaku przypominał ten z odwiedzin u babci. Domowy rosół najlepiej smakuje z makaronem. Doskonale sprawdzi się makaron typu nitki lub lane kluseczki, za którymi przepadają zwłaszcza dzieci.

Swojskie składniki na rosół

Co dodać do rosołu? Głównymi składnikami rosołu są mięso, warzywa oraz przyprawy. Bulion gotowany na mięsie pozwala uzyskać niepowtarzalny smak. Rosół może być gotowany na kurczaku, wołowinie, kurze lub na kaczce. Niektórzy gotują tę zupę poprzez dodanie różnych gatunków mięs. Wszystko zależy od własnych upodobań. Do rosołu należy dodać warzywa takie jak marchew, opaloną cebulę, seler, korzeń pietruszki, a nawet kawałek kapusty włoskiej. To właśnie dzięki tym warzywom, zupa uzyska smak i aromat.

Do pysznej zupy powinno dodać się również przyprawy. W zupie nie powinno zabraknąć świeżego pęczka natki pietruszki, liści laurowych, ziela angielskiego czy ziaren czarnego pieprzu. Te wszystkie składniki bez wątpienia sprawiają, że nasz rosół będzie aromatyczny i czuć się go będzie z daleka. Niektórzy do rosołu dodają również lubczyk, goździki lub czosnek.

Jak ugotować rosół z kurczaka?

  1. Rosół gotowany na kurczaku nie wymaga tyle czasu, ile gotowanie rosołu np. na kurze. Ten rodzaj mięsa szybko mięknie i oddaje swój aromat.
  2. Rosół na kurczaku można gotować około 1,5 godziny. Niezależnie od tego, jaki gatunek mięsa wybierzemy, każdy rosół powinien być zalany zimną wodą i gotowany powoli na małym ogniu.
  3. W połowie gotowania powinno dodać się warzywa, tak aby całość puściła aromat i nadała bulionowi smaku i niepowtarzalnego charakteru.

Optymalny czas gotowania wynosi maksymalnie do 3 godzin. Wszystko zależy od rodzaju mięsa. A co zrobić z mięsa z rosołu? Pasztet czy potrawka to tylko jedne z propozycji.