Sos grzybowy to nieodłączny dodatek do wielu dań obiadowych. Jego przygotowanie trwa zaledwie kilka chwil, zaś walory smakowe czynią z niego pożądany składnik potraw zarówno codziennych, jak i odświętnych. W jaki sposób najlepiej przyrządzać ten sos oraz których rodzajów grzybów warto do niego użyć? Z czym będzie nam najlepiej smakował?
StockFood
(średnia 4.53 z 170 głosów)
Grzyby trzeba dokładnie oczyścić, pokroić na cząstki i opłukać. Następnie na maśle należy przesmażyć pokrojoną w kostkę cebulę aż do jej zarumienienia.
Potem na patelnie należy dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i jeszcze smażyć około 2 minuty. Następnie należy dodać łyżkę masła i opłukane grzyby. Całość trzeba smażyć około 5 minut. W momencie, gdy grzyby będą puszczać sok trzeba je dusić pod przykryciem na małym ogniu.
Kiedy grzyby zmiękną 3-4 łyżki sosu można przełożyć do naczynia ze śmietaną i wymieszać. Następnie powstałą zawiesinę trzeba przelać na patelnię i wymieszać z resztą grzybów. Całość trzeba zagotować do zgęstnienia sosu. Na koniec można doprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową i udekorować posiekaną natką pietruszki.
Porady
- Czasami może się zdarzyć, że gotowy sos jest trochę za rzadki. Nawet jeśli nie nie ma to wpływu na jego smak, potrafi rzutować na sam wygląd gotowej potrawy. Z tego powodu wiele osób zadaje sobie pytanie, czy nie dałoby się takiego sosu czymś zagęścić. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Sos grzybowy najłatwiej zagęszczać łyżką mąki z dodatkiem letniej wody. Oba składniki starannie mieszamy w garnuszku, po czym powoli wlewamy do garnka gotującego się sosu. Całość powinniśmy jeszcze raz dobrze przemieszać. Mąka nie wpłynie na zmianę smaku naszego sosu, a przyczyni się do poprawy jego konsystencji.
- Sos grzybowy z suszonych grzybów (zwłaszcza ze śmietaną) będzie idealnie pasował do kopytek bądź do makaronu. Kremowym sosem warto także polać krokiety czy wytrawne naleśniki. Można też oczywiście użyć sosu grzybowego do mięsa, np. polędwiczek wieprzowych. Nada im to niezrównanego smaku i aromatu.
Jedna z głównych zalet sosu grzybowego polega na tym, że możemy go zrobić praktycznie z każdego rodzaju grzybów. Sprawdzą się tu więc zarówno grzyby świeże, przywiezione prosto z lasu, jak i ich wariant suszony bądź mrożony. Również w zakresie gatunków panuje całkowita dowolność. Warto kierować się wyłącznie własnymi preferencjami oraz sezonową dostępnością takiego czy innego składnika na sos.
Przy okazji warto zdać sobie jednak sprawę z drobnej niedogodności: poszczególne gatunki grzybów różnią się często od siebie czasem gotowania. Powinniśmy to każdorazowo kontrolować, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek. Ponadto, sos grzybowy z mrożonych grzybów sprawdzi się najlepiej poza sezonem. W okresie późnego lata i wczesnej jesieni rozsądniejsze będzie samodzielne zatroszczenie się o potrzebne nam składniki podczas leśnych wędrówek. Z kolei grzyby suszone stanowią doskonałą bazę na sos grzybowy wigilijny.
Komentarze