Dania przygotowywane na grillu gazowym rozpieszczają bogactwem smaku i są niezwykle soczyste. To sprawia, że takie urządzenia są coraz częściej rozpatrywane jako interesująca alternatywa dla modeli węglowych. Na ich korzyść przemawia także fakt, że są wysoce odporne na panujące warunki pogodowe (grilla gazowego można bez przeszkód używać nawet w chłodny dzień i przy lekkich opadach deszczu), nagrzewają się szybko, a sam proces grillowania jest niemal bezobsługowy. Nie trzeba non stop dokładać paliwa i pilnować, by płomienie nie spaliły przygotowywanych potraw. Żeby jednak móc wykorzystać wszystkie walory tego urządzenia, najpierw trzeba poznać zasady jego obsługi. Trzeba bowiem wiedzieć, że grillowanie gazowe znacząco różni się od węglowego.

Jak grillować na grillu gazowym? Porady na początek

Zanim wyjaśnimy jak grillować na grillu gazowym, najpierw omówimy zasady przygotowania urządzenia do pracy. To niezwykle istotny etap, którego nie można pominąć. Proces produkcyjny pozostawia ślady w postaci resztek oleju maszynowego i innych zanieczyszczeń. Zanim na ruszt trafią specjały do grillowania, najpierw trzeba będzie się ich pozbyć. Jak to zrobić? Poprzez wypalanie. Wysoka temperatura niezwykle skutecznie usunie niepożądane pozostałości po produkcji.

Przygotuj grilla do pracy

Czynność ta zajmie od 60 do 90 minut, zależnie od tego, w jakie akcesoria jest wyposażony twój grill. W pierwszej kolejności, usuń wszystkie ruchome elementy, takie jak ruszty, deflektory i aromatyzery. Dokładnie umyj je wodą z płynem do mycia naczyń i wytrzyj do sucha.

Jeżeli akcesoria są już przygotowane, możemy przejść do wypalania. Najpierw wypalamy grill bez żadnych dodatkowych elementów. Otwórz pokrywę urządzenia, uruchom palniki i opuść pokrywę. Po kilku chwilach, z grilla zacznie unosić się jasny dym. To znaczy, że proces wypalania już się rozpoczął. Poczekaj 30-45 minut. Gdy dym przestanie się unosić, będzie to oznaczało, że zanieczyszczenia zostały usunięte. Teraz możesz wyłączyć dopływ gazu i pozostawić urządzenie do ostygnięcia.

Kolejny etap to wypalanie grilla z akcesoriami. Podnieś pokrywę, umieść je na swoim miejscu, uruchom palniki i opuść pokrywę. Wypalanie zajmie kolejne 30-45 minut.

Jak rozgrzać grilla gazowego?

Grillowanie na gazie wymaga uprzedniego rozgrzania urządzenia. Żeby to zrobić, podnieś pokrywę, odkręć dopływ gazu i ustaw pokrętła regulujące intensywność płomienia na pozycję maksymalną. Rozgrzewanie potrwa ok. 10 minut. Po tym czasie, dokładnie oczyść ruszt metalową szczotką i natłuść go olejem (używając do tego rozpylacza lub silikonowego pędzla). Ten zabieg zapobiegnie przywieraniu potraw. Teraz pozostaje ci już tylko ustawić żądaną temperaturę i przystąpić do grillowania.

Dwie metody grillowania

Na grillu gazowym można grillować w sposób bezpośredni albo pośredni. Metoda bezpośrednia jest polecana do przygotowania potraw, których muszą być grillowane krócej niż 25 minut. Metoda pośrednia przypomina nieco pieczenie w piekarniku z termoobiegiem. Ten sposób sprawdzi się w sytuacji, gdy proces grillowania ma trwać dłużej niż 25 minut. Dzięki temu można też łatwo podgrzać dodatki (np. pieczywo) bez ryzyka ich przypalenia.

Grillowanie metodą bezpośrednią:

  • włącz wszystkie palniki, następnie opuść pokrywę,
  • po rozgrzaniu, oczyść i natłuść ruszt,
  • ułóż potrawy bezpośrednio nad palnikami,
  • pokrywa może pozostać otwarta, możesz też ją zamknąć,
  • gdy minie połowa czasu przewidzianego na grillowanie, obróć potrawy.

Grillowanie metodą pośrednią:

  • włącz palniki zewnętrzne i opuść pokrywę. Jeżeli twój grill jest wyposażony w dwa palniki, uruchom jeden z nich,
  • po rozgrzaniu, oczyść i natłuść ruszt,
  • ułóż potrawy w taki sposób, by nie znajdowały się bezpośrednio nad palnikiem/palnikami,
  • opuść pokrywę (przy wykorzystaniu tej metody, nie można grillować z otwartą pokrywą),
  • na zakończenie grillowania, możesz umieścić potrawy bezpośrednio nad palnikiem na kilka minut. Dzięki temu, będą bardziej chrupiące.

Jak grillować kiełbasę na grillu gazowym?

Kiełbasa z grilla to proste danie, które jednocześnie jest nie lada przysmakiem. To jeden z najprostszych produktów do grillowania, z którym łatwo poradzi sobie nawet początkujący kucharz.

Do przygotowania kiełbasy najczęściej używa się metody bezpośredniej, ale zastosowanie techniki pośredniej nie będzie błędem. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z kiełbasą parzoną czy surową, czas grillowania to 8-10 minut (dla kiełbasy parzonej) lub 15-20 minut (dla kiełbasy surowej) dla kawałków o wadze ok. 100 g. Temperatura? Od 180 do 200 stopni Celsjusza.

Jak grillować karkówkę na grillu gazowym?

Karkówka to jeden z najchętniej grillowanych specjałów. Prawidłowo przygotowana, jest soczysta i smaczna. W tym przypadku, nie można przesadzić z temperaturą. Jeżeli ustawimy zbyt wysoką, mięso przypali się na zewnątrz, a w środku pozostanie surowe. Jaka temperatura będzie odpowiednia? 180, maksymalnie 200 stopni Celsjusza (polecamy stosować niższą z wymienionych).

Jak długo grillować karkówkę na grillu gazowym? To zależy, przede wszystkim od grubości mięsa. W temperaturze 180 stopni Celsjusza, kawałki karkówki o grubości 1 cm będą gotowe już po 8 minutach. Dla pewności, warto sprawdzić wewnętrzną temperaturę mięsa. Służy do tego specjalny termometr do grillowania. Jeżeli urządzenie wskaże 75 stopni Celsjusza, będzie to sygnał, że mięso można już zdjąć z rusztu. W przypadku karkówki, najlepiej sprawdzi się bezpośrednia metoda grillowania.

Jak grillować warzywa na grillu gazowym?

Do przygotowania na grillu gazowym nadają się praktycznie wszystkie warzywa. Papryka, cukinia, bakłażan, cebula, pomidory, marchewka – to tylko niektóre przykłady z długiej listy. Zanim położymy je na ruszt, będziemy musieli je odpowiednio przygotować. Warzywa grillowane polecamy kroić w grube plastry, w taki sposób, żeby ich powierzchnia była możliwie największa.

Jaką temperaturę grilla należy ustawić? Właściwy przedział to 150-160 stopni Celsjusza. Jedynie bakłażany wymagają nieco większej. W tym przypadku, urządzenie można ustawić na 180 stopni Celsjusza. Czas przygotowania warzyw na grillu gazowym zależy przede wszystkim od ich rodzaju i grubości. Średnio, grillowanie powinno trwać od 5 do 8 minut. Dotyczy to warzyw grillowanych bez folii aluminiowej, metodą bezpośrednią. Jeżeli dania chcemy zawinąć w folię, powinniśmy wybrać metodę pośrednią. W tym przypadku, czas grillowania to 30-45 minut.

Jak grillować kurczaka na grillu gazowym?

Grillowanie kurczaka nie jest specjalnie skomplikowane, ale trzeba pamiętać, że przebieg procesu zależy od tego, którą część drobiu chcemy przygotować. Zacznijmy od piersi, udek i podudzi z kością. Te fragmenty wymagają grillowania metodą pośrednią, w temperaturze 120 stopni Celsjusza. Czas przygotowania posiłku to 45-50 minut. Jak przygotować pierś bez kości? Dokładnie tak samo, jednak w tym przypadku właściwy czas to 10-12 minut. 

W podobny sposób przygotujemy skrzydełka z grilla. Ta część kurczaka także powinna być grillowana metodą pośrednią i w temperaturze 120 stopni Celsjusza. Należy jednak skrócić czas do 25-30 minut. 

Jak grillować rybę na grillu gazowym?

Ryby z grilla smakują wyśmienicie. Warto jednak pamiętać, że do przygotowania w ten sposób najlepiej nadają się gatunki o zwartym mięsie, m.in. okoń, pstrąg, dorsz, tuńczyk i halibut. Bez względu na gatunek, mięso ryb jest wyjątkowo delikatne. To sprawia, że nie nadaje się do grillowania metodą bezpośrednią. Czas przyrządzania jest zależny od gatunku, jednak w każdym przypadku warto trzymać się zasady „3 minuty na każdy centymetr grubości”.

Jeżeli posiadasz termometr do grillowania, zakończ obróbkę termiczną, gdy urządzenie wskaże 55 stopni Celsjusza. Jeżeli nie dysponujesz termometrem, nakłuj filet w najgrubszym miejscu widelcem i po kilku sekundach przyłóż go do skóry dłoni. Jeżeli metal jest ciepły, możesz przerwać grillowanie. Stan przygotowania można ocenić też wizualnie: mięso nie powinno być ani szkliste, ani przezroczyste. W jakiej temperaturze grillować rybę? Od 160 do 180 stopni Celsjusza.